poniedziałek, 2 marca 2015

Teleangiektazja kończyn dolnych

Teleangiektazje mogą występować pojedynczo lub w skupiskach - swoim wyglądem często przypominają pajęczą sieć i są niewątpliwie defektem kosmetycznym. Należy jednak pamiętać, że mogą być także pierwszym objawem schorzeń układu żylnego kończyn dolnych. Podstawowym objawem niedokrwienia kończyn dolnych (ang. peripheral arterial disease – PAD) jest chromanie, które występuje u chorych (1).


Jest to ból kończyn związany z wysiłkiem. Występuje pod-czas marszu po przejściu danego odcinka. Teleangiektazje zlokalizowane są najczęściej na kończynach dolnych i górnych oraz twarzy – mogą pojawić się na niewielkim obszarze skóry lub zajmować większą powierzchnię ciała.

Tej przypadłości mogą dodatkowo towarzyszyć inne objawy, np. Niedokrwienie kończyn dolnych obejmuje postać przewlekłą i ostrą. Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych jest stanem, w którym wskutek upośledzenia przepływu krwi w tętnicach dochodzi do przewlekłej, niewystarczającej podaży tlenu do tkanek. Ostre niedokrwienie kończyn dolnych wiąże się z nagły.


Wszyscy pacjenci z niedokrwieniem kończyn dolnych, niezależnie czy mają objawy choroby, czy nie, powinni podjąć działania profilaktyczne, aby zmniejszyć ryzyko chorób, takich jak zawał serca, czy udar mózgu. Leczenie pacjentów z przewlekłym niedokrwieniem kończyn dolnych można podzielić na leczenie zachowawcze oraz zabiegowe. Niewydolność żylna kończyn dolnych, to proces chorobowy, w którym ujawniają się objawy zastoju w krążeniu żylnym nóg.


Pończochy uciskowe stosuje się zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, której najczęstszą postacią kliniczną są żylaki kończyn dolnych. Szacuje się, że choroba ta może dotyczyć nawet populacji osób dorosłych.

Chcąc stosować pończochy uciskowe na żylaki, ważne jest, aby je wcześniej odpowiednio dobrać. Miażdżyca tętnic kończyn dolnych to przewlekła choroba tętnic, która zaczyna się od uszkodzenia śródbłonka. Jego komórki gromadzą nadmierne ilości cholesterolu. Wieloetapowy proces powoduje niedrożność tętnic i zmniejsza ich elastyczność. Zignorowana miażdżyca może prowadzić do niedokrwień, udarów, choroby wieńcowej, a nawet tętniaka.


Zakrzepica żył kończyn dolnych to bardzo częsty stan kliniczny. Jak objawia się zakrzepica żył kończyn dolnych? Układ LIMATYCZNY składa się z elementów kumulacyjnych i transportowych: węzłów, naczyń, kapilar, przewodów, pni.


Każdy proces, który zakłóca odpływ limfy (zablokowanie, zarastanie, zbrylanie) prowadzi do stagnacji w tkankach. Obrzęk prowadzi do limfostazy. Miażdżyca kończyn dolnych w największej liczbie przypadków jest powikłaniem przewlekłej hipercholesterolemii (wysokiego cholesterolu). Objawy miażdżycy nóg to: ból, skurcze łydek, utrudnione gojenie ran, a nawet problemy z chodzeniem. W leczeniu miażdżycy tętnic kończyn dolnych wykorzystuje się ś. USG doppler żył kończyn dolnych służy do oceny przez lekarza przepływu krwi w żyłach.


Badanie USG kończyn dolnych jest badaniem nieinwazyjnym i zupełnie bezbolesnym. Pozwala ocenić stań naczyń, które odpowiadają za prawidłowe ukrwienie kończyn, i może przyczynić się do wykrycia poważnych zaburzeń zanim, zdążą one doprowadzić do poważnych następstw zdrowotnych. Najczęściej dotyka kończyn dolnych. Może prowadzić do poważnych powikłań, ale każdy kto wie jak rozpoznać zakrzepicę i szybko rozpocznie jej leczenie, powinien ich uniknąć.


Części składowe układu żył głębokich kończyn dolnych.

Najbardziej dystalną częścią układu są żyły grzbietowe stopy (vv. dorsales pedis), żyły podeszwowe boczne(vv. plantares laterales), a także żyły podeszwowe przyśrodkowe (vv. plantares mediales), które łączą się w podeszwowy łuk żylny. Badanie polega na obserwowaniu długości fali ultradźwiękowej odbijającej się od naczyń krwionośnych. Dopplera do oceny przepływu krwi w żyłach i tętnicach. W diecie należy wprowadzić spożywanie dużej ilości ryb, olejów. Do tej pory istniejąca klasyfikacja żylaków kończyn dolnych pozwala na prawidłowe zdiagnozowanie choroby i wybór odpowiedniego leku na leczenie.


Choroba charakteryzuje się wysoką częstością występowania u obu płci i wywołuje wiele objawów klinicznych, które mogą prowadzić do różnego stopnia niepełnosprawności. W przebiegu miażdżycy nóg mogą pojawić się problemy z chodzeniem, w przypadku ciężkiego niedokrwienia kończyn pojawiają się trudno gojące się rany, a. Zapalenie żył głębokich może wiązać się z poważnym stanem zagrożenia zdrowia i życia i jako takie bezwzględnie wymaga leczenia szpitalnego. W jego toku pacjent może otrzymywać leki przeciwzakrzepowe (np. heparynę) i przeciwobrzękowe, w razie konieczności jest poddawany. Poznaj nasze porady i ciekawostki na temat leków, kosmetyków, wyrobów medycznych oraz zdrowego stylu życia. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania.


Należy podać wiarygodne źródła, najlepiej w formie przypisów bibliograficznych. Część lub nawet wszystkie informacje w artykule mogą być nieprawdziwe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty