Zastanawiasz się czasem, co można zrobić z kasztanami oprócz kasztanowych ludzików, propozycji zabaw jest co najmniej kilka. Zresztą zobacz post do końca, a przekonasz się jak miłe popołudnie można spędzić z kasztanami. Co można zrobić z kasztanów?
Kochany, kochany, lecą z drzewa jak dawniej kasztany, wprost pod stopy par roześmianych, jak rudy lecą grad…” – jeżeli zdarza Wam się nucić starą piosenkę Edyty Górniak, na pewno przynajmniej raz wyruszyłyście wraz z początkiem jesieni. Rzadko kiedy stosuje się kasztany w postaci surowej – przetwarza się je na przeróżne sposoby, zarówno w warunkach domowych, jak i na wielką skalę. Przetwarzanie ma na celu poprawę właściwości organoleptycznych (aromatu, smaku i tekstury), strawności, a także długości przydatności do spożycia.
Co zrobić z kasztanów, żołędzi i jarzębiny? Jesienią pogoda za oknem bywa różna – raz mamy do czynienia z klasyczną, złotą, polską jesienią, innym razem jest niestety szaro, buro i ponuro. Jednak bez względu na warunki, warto wprowadzić trochę jesieni do naszego domu.
Przyznaję, że w życiu nie robiłam nic z kasztanów, a jedyne, jakie jadłam, to pieczone (grillowane) w łupinach (raz w Paryżu i raz na warszawskim cmentarzu ;) ) te sa bez łupin (chyba?) i wyglądają mniej wiecej jak suszone śliwki kalifornijskie (mokre jakby). Poradźcie, co z tego zrobić, jeśli np do mięsa, to jakiego? Sowy z kasztanów i żołędzi. Do wykonania sów będą potrzebne: kasztany, czapeczki z żołędzi, samoprzylepne oczy, plastelina, kawałki filcu i mocny klej, najlepiej na ciepło z pistoletu lub Magic. Czapeczki przyklej w miejscu oczu, ich środek wypełnij plasteliną lub przyklej gotowe oczka kupione w sklepie papierniczym.
Dlaczego zbieramy kasztany?
Po pierwsze, kasztany są po prostu ładne i przyjemne w dotyku. Po drugie, każdy z nas pamięta i pewnie pozytywnie wspomina zbieranie kasztanów oraz żołędzi na potrzeby szkolnych zajęć z plastyki. Do tej pory to stały zwyczaj w szkołach i przedszkolach. Wiem, że po tygodniu wszystkie dolegliwości ustąpiły. Czasem warto wiedzieć, co przynieśliśmy do domu, bo niektóre przedmioty lub rośliny czy elementy drzew mają silną energię i nie każdemu ona służy – przestrzega Telesińska.
Potem jeszcze kilka razy pomagała ludziom mylnie interpretującym energię kasztanów. Nie używamy zebranych kasztanów bez końca, po roku trzeba je wymienić. Nalewka z kasztanów to świetne lekarstwo, które po prostu musisz mieć w domu. Taka nalewka uszczelnia i wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, co zapobiega ich pękaniu. Nalewkę można też stosować do użytku zewnętrznego i nacierać nią np.
Kasztany poprawiają także krążenie i likwidują obrzęki. Do domu wracają z pełnymi siatkami. I jedyne co mnie w tym momencie zastanawia, to co my zrobimy z taką ilością kasztanów.
Oczywiście tworzymy całą kolekcję ludzików, figurek, zwierzaków czy grzybków, ale i tak sporo zostaje. Na szczęście u nas nic się nie marnuje (za wyjątkiem kalarepy czy brukselki), więc i pozostałe. Pokazujemy w nich, jakie stwory, zwierzęta i ludziki wykonaliśmy przez lata podczas wspólnego czasu wolnego.
Wszystkie widoczne figurki z kasztanów wyszły spod ręki taty. Kasztanowiec – maść, liść, właściwości kasztanów Na co pomaga nalewka z kasztana?
Niewiele osób wie, że jest to także surowiec przynoszący niezwykłe korzyści zdrowotne, jak i kosmetyczne. Wyciągi z kasztanów są używane również do produkcji kremów, maseczek kosmetycznych, szamponów i odżywek do włosów. Właściwości i zastosowanie owoców kasztana. Owoce kasztana jadalnego zaliczane są natomiast do typu orzech. Osiągają one średnicę 5-cm.
Złożone są one z grubej, mięsistej okrywy oraz 2-nasion. Zobacz, jak łatwo można zrobić ją w domu. Do takich środków należy też nalewka z kasztanów. Gdy byłam dzieckiem mama czasami mnie tym nacierała.
Rozgrzewało bardzo mocno ale nigdy nie zapomnę bólu pleców jak mama natarła mi plecy i nie zdjęła wcześniej pierścionka (czy tam obrączki). Na ból brzucha co roku robię orzechówkę więc te kasztany odeszły w.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.