piątek, 5 maja 2017

Leczenie żylaków przełyku

Wszystkie te metody mają na celu jedno – zmniejszenie ogromnej śmiertelności jaka towarzyszy ostrym krwawieniom z żylaków przełyku. Najbardziej podstawowym sposobem leczenia jest leczenie endoskopowe, które przybiera postać skleroterapii, czyli podawania do żylaka środka powodującego jego obumarcie, potoczna nazwa tego zabiegu, to – opaskowanie żylaków przełyku. Polega na zakładaniu gumowych opasek na krwawiące żylaki, co doprowadza do ich zakrzepicy.


W przypadku żylaków przełyku pomocy należy szukać w klinikach gastrologicznych. Można leczyć je za pomocą metody endoskopowej.

Innym rozwiązaniem jest skleroterapia żylaków przełyku. Polega ona na wstrzykiwaniu do żylaków przełyku substancji chemicznej, która powoduje ich zamknięcie. Istnienie żylaków można stwierdzić w trakcie badania endoskopowego i od razu zastosować leczenie. Leczenie żylaków przełyku jest długotrwałe, ale przynosi dobre efekty.


Za pomocą endoskopu lekarz wstrzykuje lek, który powoduje obkurczenie i zamknięcie żylaków. Profilaktyka krwawienia z żylaków w przełyku polega na zmniejszeniu przepływu krwi w ich obrębie lub ich usunięciu. Podstawowym sposobem leczenia krwawienia z żylaków przełyku jest leczenie endoskopowe.


Dokładne ustalenie miejsca krwawienia jest często trudne szczególnie jeśli krwotok jest masywny.

Leczenie krwawienia z żylaków przełyku opiera się na metodach endoskopowych (gastroskopii), podczas której można ocenić szybkość krwawienia i różnymi sposobami próbować je zatamować. Metody endoskopowe to między innymi opaskowanie żylaków, ostrzykiwanie, podawanie leków obliterujących żylaki, elektrokoagulacja. Pacjenci z zaburzeniami krzepnięcia (np. Wzrostem MHO) wymagają dożylnej transfuzji 1-dawek świeżo mrożonego osocza i 5-mg. K domięśniowo (lub dożylnie z silnym krwawieniem).


Na czym polega opaskowanie żylaków przełyku? Endoskopowe zaopatrzenie żylaków przełyku wdrażane jest w czasie krwawienia, ale jest również zabiegiem dedykowanym osobom u których wykazano istnienie żylaków podczas rutynowej diagnostyki w innym kierunku i ma charakter profilaktyki przeciwkrwotocznej. Wprawdzie nastąpił znaczny postęp w metodach profilaktyki i leczenia krwawień z żylaków przełyku, jednak nadal jest to stan zagrażający życiu, obarczony dużym odsetkiem zgonów.


Ponadto - w obliczu rosnącej częstości występowania chorób związanych z nadciśnieniem wrotnym - konieczna wydaje się nie tylko znajomość zasad profilaktyki krwawienia z żylaków przełyku, jak. Lekarz za pomocą endoskopu uwidacznia przełyk, dzięki czemu jest w stanie. Nowoczesne leczenie krwawienia z żylaków przełyku powinno uwzględnić miejsce jego prowadzenia – oddział intensywnego nadzoru, ostrożną stabilizację hemodynamiczną, skuteczne leczenie zakażenia, zastosowanie leków obniżających ciśnienie wrotne. Kluczową rolę odgrywa terapia endoskopowa, gdzie metodą z wyboru jest opaskowanie. Leczenie krwotoku z żylaków przełyku Leczenie krwotoku z żylaków przełyku powinno być prowadzone w warunkach intensywnego nadzoru medycznego, przez odpowiednio wyszkolony personel medyczny.


W jego skład wchodzą: gastroenterolog endoskopista, anestezjolog, radiolog zabiegowy, chirurg oraz odpowiednio przeszkolone pielęgniarki lub. Z tego powodu lekarz przeprowadzi dokładną ocenę, aby dowiedzieć się, jakie leczenie będzie najlepsze dla konkretnego pacjenta cierpiącego na żylaki przełyku. Osoby cierpiące na marskość wątroby lub zakrzepicę powinny bardziej uważać na objawy lub oznaki, które mogą świadczyć o obecności żylaków przełyku. Opaskowanie żylaków przełyku i inne metody leczenia.


Podstawową metodą tamowania krwawienia z żylaków przełyku jest leczenie endoskopowe.

Polega ono na wprowadzeniu endoskopu przez usta do przełyku, odnalezieniu miejsca krwawienia naczynia i zatamowaniu go przy użyciu jednej z dwóch metod. Niestety ciągle jeszcze nie wiemy, jak nie dopuścić do rozwoju żylaków przełyku u chorych na marskość wątroby. W świecie medycznym nadal trwają dyskusje, czy u pacjentów z małymi żylakami, ale bez oznak wzmożonego ryzyka krwawienia, należy wdrażać leczenie beta-blokerami w celu zapobiegania powiększaniu się żylaków.


W leczeniu żylaków przełyku czas jest na wagę złota. Dowiedz się, jak przebiega walka z tym schorzeniem. Obecność żylaków w przełyku wiąże się z ryzykiem wystąpienia obfitego.


Krwawienie z żylaków przełyku to zatem stan bezpośredniego zagrożenia życia i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Niezmiernie istotne jest, aby wdrożyć działania, które mają na celu leczenie krwotoku. Istotna w profilaktyce i terapii żylaków przełyku jest dieta, a ich występowanie stwierdza się zazwyczaj w trakcie badania endoskopowego. Chory powinien spożywać produkty łatwe do przełknięcia, czyli musy, papki i zupy.


Krwotok z żylaków przełyku jest najpoważniejszym powikłaniem nadciśnienia wrotnego. Moja mama ma dawno zdiagnozowaną PBC. W tej chwili jest w szpitalu gdzie wykryto żylaki przełyku i lekarz prowadzący zlecił na poniedziałek wykonanie opaskowania żylaków niestety bez znieczulenia ogólnego, tłumacząc, że po pierwsze większośc tego typu zabiegów odbywa się tylko w znieczuleniu miejscowym a po drugie nie ma anestezjologów (!). Zamknięcie żyły jądrowej u chorego z żylakami powrózka nasiennego może w określonych sytuacjach spowodować odwrócenie wcześniejszych zmian, włącznie z powrotem prawidłowej funkcji plemnikotwórczej. Ból odczuwany podczas połykania spożywanych posiłków, zgaga, kaszel oraz chrypa… To zaledwie kilka objawów, które mogą świadczyć o dolegliwości w postaci zapalenia przełyku.


Przyczyny jej pojawienia się są bardzo różne. Niekiedy stan zapalny przełyku powstaje przez dłuższy czas. Bywa też i tak, że dochodzi do niego nagle.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty