środa, 4 marca 2015

Profilaktyka żylaków kończyn dolnych

Profilaktyka żylaków kończyn dolnych

Profilaktyka żylaków kończyn dolnych. Obecnie znanych jest wiele sposobów,. Jednak, aby mieć pewność, że wałek nie zsuwa nam się w nocy, warto na stałe podnieść o kilka centymetrów tę część łóżka. Rano nogi będą wypoczęte.


Do powstawania żylaków kończyn dolnych przyczynia się też wysoka temperatura, dlatego osoby ze skłonnościami do pękania naczynek lub z genetycznymi predyspozycjami do żylaków powinny unikać gorących kąpieli (również słonecznych) i długiego przebywania w saunie, ponieważ wysokie temperatury powodują rozszerzenie się naczyń. Objawów choroby żylakowej nie wolno lekceważyć, nawet tych początkowych. Czym są żylaki kończyn dolnych Żyły to proste struny. Płynąca w nich krew odżywia komórki, tkanki i narządy. Borykają się z nimi nie tylko osoby starsze lub otyłe.


Co najlepiej działa jako lekarstwo na żylaki? Występują najczęściej u osób, u których przodków były żylaki. Profi laktyka żylaków kończyn dolnych u pielęgniarek pracujących na bloku operacyjnym Rycina 1. Wiek a częstotliwość podejmowania wypoczynku w pozycji ułatwiającej odpływ krwi żylnej z kończyn dolnych. Age versus frequency of resting in a position easing blood fl ow from lower limbs. Dane przedstawiono na rycinie 3. Jest szczególnie wskazana kobietom cierpiącym na żylaki kończyn dolnych, gdyż mogą im towarzyszyć przewlekłe choroby narządu rodnego m. Palenie papierosów jest jedną z głównych przyczyn tworzenia się żylaków!


Niewydolność żylna kończyn dolnych, to proces chorobowy, w którym ujawniają się objawy zastoju w krążeniu żylnym nóg. Wprowadzając drobne zmiany i nawyki do naszego codziennego harmonogramu, będziemy mogli długo cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Nie jest tajemnicą, jak bolesnych i kosztownych zabiegów wymagają nieleczone żylaki, zapobieganie ich powstawaniu jest więc o wiele. Ciągłe bieganie, zabieganie, przemęczenie to kilka wyznaczników czasów współczesnych. Niestety, ale mowa jest w tym miejscu o pewnych czynnikach negatywnych, które bardzo mocno odciskają swoje piętno na zdrowiu współczesnego.


W kwestii profilaktyki żylaków zdania lekarzy są podzielone. Część twierdzi, że posiadając predyspozycje genetyczne nie jesteśmy w stanie uniknąć choroby. W tym wypadku najlepiej. Należy wykonać badanie USG układu żylnego kończyn dolnych.


Najsilniejszym czynnikiem powstawania żylaków są predyspozycje genetyczne, na które niestety nie mamy wpływu. Jako profilaktykę polecam pończochy lub rajstopy I klasy ucisku, redukcję masy ciała w przypadku nadwagi, aktywność fizyczną, zaprzestanie palenia tytoniu. Pończochy uciskowe w profilaktyce żylaków kończyn dolnych.


Warto skorzystać także z najnowszych rozwiązań współczesnej medycyny. Jednym z nich jest kompresjoterapia, czyli nieinwazyjna metoda polegająca na wywarciu odpowiedniego ucisku na kończynę. Praesente medico nihil nocet. W obecności lekarza nic zaszkodzić nie może.


Jeśli jesteś kobietą i ktoś w Twojej rodzinie ma lub miał żylaki, to możesz czekać aż rozwiną się one u Ciebie albo coś z tym zrobić. Szacuje się, że choroby żył dotykają co drugiego Europejczyka. Choć z pozoru żylaki wydają się być jedynie defektem estetycznym to nie wolno ich bagatelizować, gdyż są one objawem poważnego schorzenia – przewlekłej choroby żylnej. Nieleczone żylaki mogą prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zagrażać życiu. Jak jednak wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego dziś kilka słów o profilaktyce.


W profilaktyce żylaków bardzo ważny jest ogólny stan zdrowia. Zły wpływ na powstawanie żylaków ma palenie papierosów, nadwaga oraz brak aktywności fizycznej. Uprawianie sportu, nawet dwa razy w tygodniu, bardzo poprawia krążenie i zapobiega zaleganiu krwi w żyłach kończyn dolnych. Długotrwała pozycja siedząca i stojąca, brak wysiłku fizycznego, obcisłe ubranie są istotnymi czynnikami eliminującymi korzystne działanie pompy mięśniowej i sprzyjające powstawaniu żylaków.


Podobnie zaparcia i otyłość, które często są związane z siedzącym trybem życia i występują w starszym wieku, mają niebagatelny wpływ na rozwój żylaków kończyn dolnych. Najczęściej dotyczy ludzi po roku życia i częściej chorują kobiety (ok. ) niż mężczyźni (ok. ). Nie oznacza to jednak, że choroba nie może pojawić się u osób młodszych, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka oraz szybkie działanie. Manualny drenaż limfatyczny w profilaktyce żylaków kończyn dolnych. Wiele osób na świecie zmaga się z problemem żylaków kończyn dolnych. Dolegliwość ta w większej mierze dotyka jednak kobiet.


Przyczyny powstawania żylaków kończyn dolnych, metody diagnozowania i leczenia tej choroby, jej profilaktyka, a także proste sposoby, jakimi sam pacjent może wspomagać medyczną terapię – to tylko niektóre wątki rozmowy z dr. Bolesławem Szołkowskim, chirurgiem i kardiochirurgiem. Ryzyko powstawania żylaków zwiększa się u osób otyłych, dlatego w profilaktyce schorzenia istotne jest zredukowanie masy ciała.


Profilaktyka żylaków kończyn dolnych

Podstawowym objawem niewydolności żylnej w obrębie nóg jest uczucie „ciężkości” nóg, która zwykle nasila się wieczorem. W leczeniu żylaków kończyn dolnych zasadnic.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty