środa, 3 lipca 2019

Zakrzepica żył leczenie

Zakrzepica to stan polegający na powstaniu zakrzepu w żyle. Zakrzepowe zapalenie żył dotyczy zazwyczaj kończyn dolnych, choć może występować także w innych rejonach układu żylnego. Sposoby leczenia obu chorób w dużym stopniu się pokrywają, jednak z uwagi na większe ryzyko zgonu oraz nawrotu choroby związane z zatorowością płucną, obowiązuje w niej bardziej „agresywne” leczenie.


Reprezentują one szeroką grupę schorzeń do których zaliczamy między innymi zakrzepicę żył głębokich oraz zakrzepicę żył powierzchniowych. Często występująca zakrzepica żył powierzchniowych rozwija się już u młodych pacjentów, a grupą szczególnie narażoną są kobiety.

Częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Prawidłowe leczenie zakrzepicy żył powierzchownych skutkuje ustąpieniem objawów choroby już w ciągu 1-tygodni. Ta choroba wymaga hospitalizacji i leczenia lekami obniżającymi krzepliwość krwi. Sporadycznie zapalenie żył rozwija się w innym fragmencie układu żylnego. Samo powstanie zakrzepu nie jest niebezpieczne dla życia.


W terapii zakrzepicy żył głębokich najczęściej wykorzystuje się środki farmakologiczne, głównie zastrzyki z heparyny oraz leki przeciwzakrzepowe do stosowania doustnego. Pacjentom chorym za zakrzepicę żył podaje się też leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Chorzy muszą ponadto nosić specjalne rajstopy.

Sposoby leczenia zakrzepicy żył powierzchownych różnią się w zależności od przyczyny i rozległości zmian zakrzepowych. Zapalenie żył powierzchownych o wiele częściej rozwija się w okolicy żylaków niż w obrębie zdrowych naczyń, dlatego u pacjenta z żylakami ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył powierzchownych jest o wiele większe niż u osoby zdrowej. Są też inne przyczyny i. W leczeniu zakrzepicy żył zalecane jest stosowanie kompresjoterapii (leczenie kończyny zewnętrznym uciskiem za pomocą np. specjalnych pończoch, rajstop lub opasek) i szybki powrót do aktywności ruchowej – częste spacery. Mimo że nie ma dokładnego określenia długości trwania leczenia heparyną, zwykle kontynuowane jest ono przez.


Ryzyko zachorowania na zakrzepicę jest ściśle powiązane z wiekiem pacjenta. Według szacunków choroba ta dotyka w Polsce ok. Do objawów zakrzepicy nóg zalicza się ból i obrzęk kończyny oraz ból łydki w. Leczenie zakrzepicy żył głębokich Sposób podania heparyny w iniekcji Toggle Dropdown.


Takie leczenie prowadzi się przez ok. Po przebytym epizodzie zakrzepicy leczenie musi być kontynuowane przez co najmniej miesiące, a czasami jeszcze dłużej. Zdarza się, że musi być one prowadzone nawet do końca życia.


Jej terapia wymaga systematyczności. Jak wygląda leczenie domowe zakrzepicy? Dzieje się tak szczególnie na początku procesu, kiedy zmiany zakrzepowe są niewielkie, dotyczą naczyń w dalszych częściach kończyn i nie powodują istotnego utrudnienia w przepływie krwi.


Do głównych objawów zakrzepicy należą małe, często bardzo bolesne guzki na przebiegu żył podudzia, podłużne bolesne stwardnienie żyły, czasami zaczerwienione oraz nadmiernie ocieplone. Zdarzają się przypadki, kiedy samoistnie czasami ustępują po kilku dniach bez leczenia lub po domowych leczniczych okładach.

Leczenie tego typu ma zastosowanie u chorych z masywną, rozległą zakrzepicą żył głębokich, np. Do jej przyczyn należą min. Po zastosowaniu odpowiedniej terapii zakrzepicę można całkowicie wyleczyć. Przyczyn i czynników jest wiele: operacje i zabiegi, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, złamania miednicy, długotrwałe unieruchomienie czy żylaki kończyn dolnych. Wędrujące zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych to nawracające zapalenie żył o zmiennej lokalizacji.


Może obejmować zarówno kończyny dolne jak górne. Dolegliwość występuje głównie u kobiet i przebiega zazwyczaj bez powikłań. U niektórych pacjentów może dodatkowo występować zakrzepica żył głębokich, która zwiększa ryzyko zatorowości płucnej.


Jeśli zostanie u Ciebie zdiagnozowane zapalenie żył, koniecznie zastosuj się do wszystkich zaleceń lekarza. Prawidłowo prowadzone leczenie pozwala znacznie złagodzić objawy zapalenia w zaledwie kilka tygodni, a w mniej zaawansowanych przypadkach – nawet w kilka dni. Obecnie podstawowym lekiem stosowanym zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce są heparyny drobnocząsteczkowe, które odznaczają się (w porównaniu z heparyną niefrakcjonowaną) bardzo dobrą dostępnością biologiczną po wstrzyknięciu podskórnym, dłuższym okresem. Zaleganie skrzeplin w żyłach powoduje z czasem niszczenie ściany żylnej i destrukcję zastawek żylnych. Przy chorobach takich jak zakrzepica żył głębokich leczenie domowe obejmuje preparaty dostępne w aptekach bez recepty.


Schorzenie określane mianem zakrzepicy żylnej powstaje wówczas, gdy w żyłach kończyn dolnych tworzą się skrzepliny (zakrzepy). Występuje stosunkowo rzadko i dotyczy przede wszystkim młodych kobiet (ok. przypadków). Głównymi przyczynami są: żylaki nóg, zakażenia i urazy mechaniczne.


Poznaj objawy, sposoby leczenia oraz zapobiegania zakrzepowemu zapaleniu żył powierzchownych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty