Wyciągi z kasztanowca znalazły również zastosowanie w kosmetykach do cery dojrzałej i wiotczejącej, ponieważ poprawiają jej napięcie i zwężają pory. KASZTANOWIEC łagodzi zaburzenia trawienne. Garbniki z kasztanowca wpływają na przewód pokarmowy rozkurczowo, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i łagodnie zapierająco. Kora kasztanowca jest początkowo szara i gładka, później ciemnieje i pęka, tworząc łuszczące się płytki.
Drewno kasztanowca wykorzystuje się rzadko.
Kwiaty i kora kasztanowca działają przeciwzapalnie, ściągająco i wzmacniająco na układ krwionośny. Następnie dosusza w temperaturze około ° C. Kwiaty, zebrane w czasie słonecznej pogody, suszy się w temperaturze otoczenia, zaś korę zbiera się z gałązek na wiosnę. Surowiec zawiera wiele aktywnych substancji, m. Cenne właściwości kasztanowca znajdują się głównie w kwiatach i korze.
Z tego też względu wykorzystuje się go bardzo często w ziołolecznictwie. Jednak oprócz tego znalazł także zastosowanie w innych dziedzinach życia.
Gdzie jeszcze kasztanowiec zwyczajny jest używany oraz jakie posiada właściwości? Właściwości i zastosowanie owoców kasztanowca. Owoce kasztanowców to kolczaste torebki zawierające 1-nasion, o średnicy do cm. Okrywa jest zielona, kolczasta, a nasiona kuliste, pokryte błyszczącą brązową skórką, wewnątrz wypełnione białym miąższem.
Kosmetyczne zastosowanie kasztanowca zwyczajnego Kwiaty, nasiona i liście kasztanowca są cennym źródłem zielarskim stosowane do uszczelniania naczyń krwionośnych. Wyciąg z surowców kasztanowca stosuje się zewnętrznie w postaci żelu, maści,. Kasztanowiec (Aesculus L.) – rodzaj drzew, rzadziej krzewów należących do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Europy, Ameryki Północnej oraz Azjiwschodniej. W Polsce wszystkie uprawiane gatunki są introdukowane przez człowieka.
Gatunkiem typowym jest kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum L.). Zarówno białe kwiaty kasztanowca, jak i jego kora, liście, owoce i nasiona, zawierają wiele cennych składników, a wśród nich flawonoidy, fenolokwasy, saponiny triterpenowe, cukry, skrobię i związki mineralne, które są źródłem zdrowia i urody. Największe stężenie tych składników znajduje się w kwiatach oraz korze kasztanowca. Jakie zastosowanie w medycynie mają kasztany. Na co pomaga kasztanowiec?
Kwiaty kasztanowca, zebrane we wzniesione prostopadłe kwiatostany, mają barwę białą, a u nasady czerwone plamki.
Liście składają się z 5-palczastych,. Znajdują zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych żył podudzi, guzków krwawnicowych (hemoroidów) oraz obrzęków pourazowych i siniaków. Zewnętrznie stosuje się okłady z naparów z kwiatów kasztanowca na odmrożenia, lekkie oparzenia, otarcia naskórka, w ogniskowym zapaleniu naczyń włosowatych skóry oraz w różnego typu kontuzjach. Kasztany to jedne z najpopularniejszych symboli jesieni.
Nie każdy wie, że kasztany mają zdolność pochłaniania promieniowania. Poznaj zastosowanie lecznicze kasztanów i dowiedz się, czy kasztany trzymane w domu odpędzają złą energię czy szkodzą. Kwitną po rozwoju liści w maju i czerwcu. Leczniczym surowcem kasztanowca są kasztany, a także okazałe kwiaty stojące na drzewie, oraz kora.
Kwiaty, kora i owoce kasztanowca zwyczajnego posiadają cenne właściwości lecznicze i są stosowane do produkcji rozmaitych leków, w tym wyksztuśnych, związanych z niewydolnością krążenia, żylakami, oparzeniami, stanami zapalnymi żołądka i jelit, reumatyzmem, artretyzmem hemoroidami itp. Rozgniatamy kwiaty kasztanowca i siekamy kasztany, a następnie wrzucamy je razem do dużego słoika (najlepiej l). Dodajemy do nich wódki i odstawiamy na dwa tygodnie.
Co kilka dni musimy potrząsnąć słoikiem, aby mikstura lepiej się wymieszała. Z kolei kwitnienie kasztanowca pospolitego wyznacza pełną wiosnę – następuje w maju–czerwcu (w Polsce zwykle w pierwszych dniach maja) i trwa 2–tygodnie. Kwiaty zapylane są przez różne owady, przy czym najczęściej trzmiele. Surowcem leczniczym jest kora z młodych gałązek kasztanowca, zbiera się ją w czasie wiosny i suszy w suszarniach w temperaturze do 40°C.
Z kolei w czerwcu zbiera się białe kwiaty kasztanowca, które następnie są suszone w zacienionym i przewiewnym miejscu. Najbardziej wartościowe, niedojrzałe owoce kasztanowca zbiera się w lipcu. Wyciąg z kasztanowca – właściwości, działanie i zastosowanie wyciągu z kasztanowca.
Kwiaty zasuszyłam i zrobiłam macerat winny na winie z czarnej porzeczki. Kwiaty mają w swoim składzie głównie flawonoidy, troszkę garbników i trochę escyny. W poprzednim poście wyjaśniałam różnicę pomiędzy escyną a eskuliną. Najważniejszym flawonoidem występującym w kwiatach kasztanowca jest kwercetyna.
Oto druga część opisu botanicznego kasztanowca, gdzie zostały omówione pąki, kwiaty, owoce oraz liście. Pokrój drzewa oraz wygląd kory przedstawiłam TUTAJ. Kasztanowiec zwyczajny, kasztanowiec biały, kasztanowiec pospolity (Aesculus hippocastanum L.) - gatunek drzewa z rodziny mydleńcowatych. Pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego, jest jednym z pierwszych drzew obcego pochodzenia.
Odmiany kasztanowca zwyczajnego o ograniczonej sile wzrostu nadają się do niewielkich nawet ogródków, trzeba jednak pamiętać, że drzewa te rzucają dużo cienia i uprawa innych roślin pod nimi będzie bardzo trudna – tym bardziej że płytko rosnące korzenie zabierają z ziemi wilgoć i składniki pokarmowe. Kwiat kasztanowca (tylko biała odmiana) swoje cenne właściwości zawdzięcza escynie – mieszaninie trójterpenowych saponin, która wzmacnia i uszczelnia naczynka krwionośne, hamuje stany zapalne żył i przeciwdziała powstawaniu żylaków. Oprócz tego jest bogaty w cenne flawonoidy, kumaryny i garbniki.
W medycynie naturalnej wykorzystuje się niemal wszystkie części kasztanowca: czyli korę, kwiaty i liście, no i oczywiście owoce, a ściślej mówiąc – nasienie, czyli to co nazywamy kasztanem. Korę kasztanowca używaną w celach leczniczych trzeba zebrać na wiosnę, z młodych gałązek, potem się ją suszy. Kwiaty trzeba zebrać w ich największym rozkwicie, czyli pozyskujemy je.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.