poniedziałek, 29 lipca 2019

Kasztanowiec owoce

Gatunek ten wygląda bardzo podobnie, ale ma owoce bez kolców i jest bardzo wrażliwy na mróz. Poza tym sądzono też, że kasztanowiec pospolity może rosnąć gdzieś w Azji Mniejszej, skoro do Europy sprowadzony został z Konstantynopola. Kasztanowiec zwyczajny – zastosowanie. Owoce kasztanowca posiadają bardzo dużo licznych właściwości wskazujących na zbawienny jego wpływ na różne schorzenia. Do najcenniejszych składników zalicza się escyna , czyli mieszanina saponin.


Z uwagi na swoje wyjątkowe walory dekoracyjne (gęste, cieniodajne korony, wielkie i bardzo atrakcyjne liście, kwiatostany i owoce), kasztanowce już dawno stały się niezwykle popularnymi drzewami ozdobnymi, przede wszystkim parkowymi i alejowymi, nieco rzadziej - ze względu na duże rozmiary - sadzonymi w ogrodach.

W kosmetyce owoce kasztanowca znalazły zastosowanie do wyrobu maseczek, kremów, toników i innych preparatów przeznaczonych do cery naczynkowej. Można je również znaleźć w kosmetykach do cery dojrzałej i wiotczejącej, ponieważ poprawiają jej napięcie. Ma krótki i gruby pień, rozwidlający się na kilka grubych konarów. Kora szarobrązowa, tafelkowato spękana. Korona wielka, gęsto ulistniona.


A skoro znalazł kasztanowiec zastosowanie w weterynarii, czerpała z jego cudownych właściwości również medycyna. W leczeniu znalazł zastosowanie kasztanowiec zwyczajny. Poszczególne jego kwiatki są kielichowate, białe z czerwonymi plamkami.

W kwiatach kasztanowca (ale tylko białych), w korze, niedojrzałych owocach, nasionach, a także w liściach są saponiny triterpenowe, z których najważniejsza jest escyna. Europy, Ameryki Północnej oraz Azji wschodniej. W Polsce wszystkie uprawiane gatunki są introdukowane przez człowieka. Aesculus hippocastanum L. Chyba każdy wybierał się w dzieciństwie jesienią do parku, aby pozbierać jego brązowe, lśniące nasiona. Owoce w postaci trójkomorowych, kolczastych torebek z jadalnymi owocami.


Liście długie, pojedyncze, piłkowane. Dojrzewają pod koniec października. Ich kolce, w młodości wyraźne i ostre (patrz ramka), z czasem bardzo łagodnieją lub wręcz zanikają. Jeszcze mniejsze owoce tworzy kasztanowiec drobnokwiatowy. Są one umieszczone na bardzo długich.


Surowcem używanym w lecznictwie jest kora z młodych gałązek kasztanowca, która zbierana jest wiosną, a następnie suszona. W czerwcu zbierane i suszone są kwiaty, jednak najbardziej wartościową częścią tego drzewa są owoce zbierane już w lipcu. Owoce, liście, kwiaty i kora kasztanowca zawierają szkodliwą substancję eskulinę - nie należy ich spożywać na surowo.


Zbyt długo stosowane wewnętrznie preparaty z kasztanowca mogą powodować pieczenie, mdłości, bóle głowy. Nie zaleca się stosowania preparatów z kasztanowca kobietom w ciąży. Wtedy bowiem oglądamy je w pełnym rozkwicie.

Ich piękne kwiaty co prawda zdobią drzewa przez krótki czas, ale za to prezentują się naprawdę wspaniale. Z nich tworzą się kasztany - rudo brązowe kulki z białym punktem, ukryte w zielonych i kolczastych łupinach. Jakie właściwości posiada kasztanowiec zwyczajny?


Głównym zadaniem tych substancji jest uszczelnianie naczyń krwionośnych co warunkuje również ich elastyczność. Mamy drzewo kasztan i drzewo kasztanowiec. Obydwa wydają owoce, czyli kasztany. Drzewo to jest polecane do sadzenia w miastach, gdyż wykazuje odporność na zanieczyszczenie powietrza, a dzięki swym niewielkim rozmiarom oraz niewielkiej ilości zawiązywanych owoców, może również.


Owocem jest kasztan osłonięty kolczastą torebką. Preferuje gleby przepuszczalne, żyzne, zasobne w składniki pokarmowe - wtedy optymalnie rozwija się i jest odporniejszy na choroby oraz szkodniki. Owoce powstają przeważnie tylko z 1-kwiatów w kwiatostanie.


Kiedy owoce kasztanowca leczą i pomagają się poczuć lepiej, a kiedy mogą być szkodliwe? Dlaczego kasztanowce nie rosną w większych skupiskach niż kilka, kilkanaście drzew? Co poza kasztanami jest surowcem leczniczym pozyskiwanym z kasztanowca? Czy kasztanowiec o czerwonych kwiatach również jest leczniczy? Zazwyczaj zawierają jedno nasiono, ciemnobrązowe, z jasną kulistą plamą.


Najlepiej rośnie w miejscu. Dlatego też lepiej go sadzić na glebach świeżych lub wilgotnych, żyznych, a stanowisko powinno być ciepłe, słoneczne lub półcieniste. W miejscach zbyt suchych kasztanowiec szybko straci liście, bardzo nie lubi suszy. W Polsce występuje głównie jako roślina ozdobna, dlatego często można spotkać ją w parkach, wzdłuż dróg i alei.


Charakteryzuje się gęstą i szeroką koroną oraz siedmiopalczastymi liśćmi. Zapewne każdy z nas zbierał jesienią kasztany. Te brązowe nasiona zamknięte w kolczastej skorupce dojrzewają we wrześniu. Zanim jednak powstaną owoce, drzewo zakwita w maju.


Wydaje kwiaty koloru białego z żółtoczerwonymi plamami. W końcu lipca zrywa się niedojrzałe owoce by przerobić je w wyciągi. No i oczywiście na jesieni zbieramy dojrzałe nasiona, czyli kasztany. Laikowi niewiele wyjaśni fakt, że kora, kwiaty i nasiona kasztanowca zawierają m.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty