W kwiatach kasztanowca (ale tylko białych), w korze, niedojrzałych owocach, nasionach, a także w liściach są saponiny triterpenowe, z których najważniejsza jest escyna. KWIAT KASZTANOWCA Hippocastani flos Dostępne opakowania: 50g. Występuje na Półwyspie Bałkańskim, a dokładniej na niewielkich obszarach północnej Grecji, Albanii, Macedonii, Serbii i Bułgarii.
Leczniczym surowcem kasztanowca są kasztany, a także okazałe kwiaty stojące na drzewie, oraz kora. Europy, Ameryki Północnej oraz Azjiwschodniej. Gatunkiem typowym jest kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum L.).
Bardzo często wchodzi w skład leków produkowanych na skalę przemysłową, ale także wykorzystywany do leczenia chorób serca oraz wspomagająco w usprawnieniu krążenia. Dlatego potwierdzono naukowo iż wyciągi z owoców kasztanowca usprawnia przepływ krwi w naczyniach żylnych, a tym samym zapobiega zastojom i zakrzepom. Zarówno białe kwiaty kasztanowca, jak i jego kora, liście, owoce i nasiona, zawierają wiele cennych składników, a wśród nich flawonoidy, fenolokwasy, saponiny triterpenowe, cukry, skrobię i związki mineralne, które są źródłem zdrowia i urody.
Największe stężenie tych składników znajduje się w kwiatach oraz korze kasztanowca. Osiągający metrów wysokości kasztanowiec zwyczajny jest okazałym, rozłożystym drzewem o sklepionej koronie. Już na jesieni na gałęziach pojawiają się grube, lepkie pąki, z których wiosną rozwijają się liście o długości do 20cm. Drzewo kwitnie od kwietnia do maja.
Z zapylonych kwiatów rozwijają się kuliste, pokryte kolcami zielone torebki nasienne, zawierające. Sprawdź opis ziół, ich działanie i zastosowanie w ziołolecznictwie.
Pąki kasztanowca pękają w Polsce na przełomie marca i kwietnia, a pierwsze liście rozwijają się w kwietniu. Z kolei kwitnienie kasztanowca pospolitego wyznacza pełną wiosnę – następuje w maju–czerwcu (w Polsce zwykle w pierwszych dniach maja) i trwa 2–tygodnie. Obecnie rozróżniamy około gatunków kasztanowca, z czego większość z nich występuje w Eurazji i Ameryce Południowej. Drzewa te osiągają imponującą wysokość do metrów, a ich nasiona – kasztany – zna chyba każda z nas. W walce o zdrowe nogi warto wykorzystać właściwości lecznicze kasztanowca.
Kasztanowiec to rodzaj drzew liściastych, należący do rodziny mydleńcowatych. Jak działa ten naturalny lek? Z leczniczych właściwości kasztanowca możemy korzystać w wielu sytuacjach, choć zazwyczaj roślina ta wykorzystywana jest do walki z żylakami. Brązowe, błyszczące i miłe w dotyku nasiona ukryte w kolczastych łupinach są uwielbiane przez dzieci, bo można z nich stworzyć całe kasztanowe zoo. Tak chętnie zbierane owoce kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum) to nie jedyna zaleta tego drzewa.
Maść z kasztanowca jest doskonałym preparatem na żylaki kończyn i odbytu. Oczywiście wyciąg z kasztanowca stosujemy w mniej zaawansowanych stadiach, w poważniejszych przypadkach konieczna może być operacja. Maść kasztanowa działa jednak nie tylko na żylaki.
Właściwości i zastosowanie owoców kasztanowca. Owoce kasztanowców to kolczaste torebki zawierające 1-nasion, o średnicy do cm. Okrywa jest zielona, kolczasta, a nasiona kuliste, pokryte błyszczącą brązową skórką, wewnątrz wypełnione białym miąższem. Ziele rdestu ptasiego - g. Kwiat kasztanowca - g. Koszyczek rumianku - g.
Zioła, które wam za chwilkę wymienię mogą być jedynie domowym wspomagaczem w leczeniu. Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za ich stosowanie, artykuł jest jedynie notatką informacyjną. Jakie zastosowanie w medycynie mają kasztany. Na co pomaga kasztanowiec?
Liście składają się z 5-palczastych,. Surowcem lecznicznym kasztanowca są pączki, kora, liście, kwiat, nasiona i owoc. Zielarenka- świat ziół Zioła, ziołolecznictwo i wszelakie rośliny jadalne, na tym się skupiam.
Kora kasztanowca – zastosowanie W korze zawarte są kumaryny, m. Działanie preparatów przygotowanych z uczuciem kasztanowca ujawnia się przede wszystkim we wpływie na naczynia krwionośne, których ściany roślina wzmacnia, usztywnia i poprawia ich napięcie. Wyciąg z kasztanowca − poprawiający ukrwienie skóry i mięśni, wzmacniający naczynia, do nabycia w postaci tabletek, drażetek, płynu doustnego, maści, kremu oraz żelu. Wyciągi z kwiatów i kory kasztanowca są stosowane przy kruchych naczyniach krwionośnych, popularne są także preparaty z nasion, trochę mniej – liście kasztanowca.
W Polsce jest uprawiany jako drzewo ozdobne od XVI wieku. Wyciąg z nasion kasztanowca może być również stosowany przy osłabieniu naczyń krwionośnych u kobiet w ciąży. Jak wygląda terapia wyciągiem z kasztanowca?
Preparaty z wyciągiem z nasion kasztanowca mogą być stosowane zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.