wtorek, 20 marca 2018

Lek histaminowy

Nowoczesne leki antyhistaminowe charakteryzują się szybkim początkiem działania (od minut do godzin) i długą skutecznością (do godzin). Leki przeciwhistaminowe a alergia. Objawy alergii pokazują się pod wpływem działanie histaminy.


Mimo, że znoszą one objawy alergii, to nie niszczą przyczyn choroby. Jedzenie może zwiększać ryzyko alergii!

Dietetyk kliniczny Iwona Wierzbicka mówi o tym, jakie produkty spożywcze mogą wywoływać alergie. Leki na alergię bez recepty cieszą się ogromną popularnością. Do najczęściej stosowanych preparatów przeciwhistaminowych należą: tabletki, krople do oczu, żele, maści.


W ofercie można znaleźć także szampony i mydła dla alergików. Mimo to leki są półśrodkiem, ponieważ redukują objawy alergii, ale nie usuwają przyczyn choroby. Nie wywołują efektu hamującego na ośrodkowe receptory histaminowe, ponieważ słabo przenikają barierę krew-mózg.


Z uwagi na to wybiórcze działanie, pozbawione są wielu działań niepożądanych charakterystycznych dla leków.

Leki alergiczne mają różne wskazania i przeciwskazania. Powinniśmy zawsze zwracać uwagę na zalecenia producenta. Jeśli nie masz pewności, jakie tabletki czy krople wybrać – skonsultuj się z naszym farmaceutą. Każdy lek na alergie różni się składem substancji, niektóre z nich nie są zalecane osobom w określonym wieku. Leki te często określa się jako nienasenne lub nowe.


Do leczenia chorób alergicznych zaczęto je wprowadzać w latach 70. Pierwszymi była terfenadyna i astemizol, a później zsyntetyzowano cetyryzynę i loratadynę, a także inne leki przeciwhistaminowe, w tym również te o działaniu miejscowym. Zobacz leki i suplementy diety o działaniu przeciwhistaminowe w Encyklopedii leków portalu Dbam o Zdrowie. Ponieważ objawy alergii występują głównie pod wpływem działania histaminy, leki przeciwhistaminowe mają za zadanie właśnie blokować receptor histaminowy. Sprawdź skła dawkowanie i zastosowanie.


Najszybciej z tej grupy działa cetiryzyna. Leki drugiej generacji nie są podawane pozajelitowo, a ich działanie po doustnym podaniu również występuje później. Dzięki nim uczulone dziecko, które zetknie się z alergenem, nie ma objawów lub ma łagodniejsze.


Alergik musi jednak używać tych lekarstw często i przez długi czas, dlatego ważne jest, by nie miały one skutków ubocznych. Alergia to choroba przewlekła na którą choruje coraz więcej osób. Mimo że nie zawsze udaje się jej całkowicie wyleczyć, to dzięki lekom można nad nią zapanować.

W tym właśnie celu pacjentom przepisywane są leki przeciwhistaminowe. Jak działają tego rodzaju farmaceutyki i przy jakich alergiach są skuteczne? Czy leki Lafactin i Paroxinor mogą powodować tycie? Iwona Małgorzata Kłoszewska Otyłość a szczepionki na alergie – odpowiada Dr n. Jak każdy lek, również Axyven może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.


Poznaj skutki uboczne, tańsze zamienniki i cenę. Opisy farmaceutów nie tylko z ulotki. Clatra to selektywny lek przeciwuczuleniowy. Są to leki, które odwracalnie i konkurencyjnie blokują receptory H1.


Znoszą one, zatem działanie histaminy na receptor H1. Swoją budową przypominają budowę cząsteczki histaminy. Ze względu na czas ich odkrycia oraz właściwości fizykochemiczne dzielimy je na leki p-histaminowe I, II i III generacji. Mogą być stosowane doraźnie w ostrej lub przewlekłej pokrzywce (w celu opanowania napadu) lub profilaktycznie, np.


Najnowsze leki przeciwhistaminowe nie wykazują interakcji z alkoholem, a niektóre nawet, w dużych ilościach, znoszą jego działanie. Trzeba natomiast pamiętać o możliwej interakcji z innymi lekami, takimi jak antybiotyki makrolidowe, ketokonazol, niektóre leki nasercowe, chinolony, cymetydyna. Cetyryzyna i lewocetyryzyna to leki przeciwhistaminowe drugiej (II) generacji stosowane doustnie.


Charakteryzują się bardzo szybkim początkiem działania od momentu podania, a działanie utrzymuje się zwykle przez całą dobę. Jest to podstawowa grupa leków stosowana w atopii. W rzeczywistości nie są one antagonistami, lecz odwrotnymi agonistami receptora H 1. Leki te, nie podlegając już metabolizmowi wątrobowemu, nie mają istotnego wpływu na kanały potasowe mięśnia sercowego.


Stosowane w zalecanej dawce działają szybko, mają wysoką skuteczność, nie wpływają na OUN, nie wykazują działania toksycznego na serce. Przeciwhistaminowe leki na wymioty tej grupy blokują receptory histaminowe H1. Stosuje się je w leczeniu choroby lokomocyjnej i innych zaburzeń błędnika.


Niektóre z nich, po konsultacji z lekarzem, mogą być stosowane, aby zapobiegać silnym porannym wymiotom w ciąży.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty