wtorek, 11 lipca 2017

Opuchlizna kończyn dolnych

Najlepsze domowe sposoby na opuchnięte nogi Choroby Układu Krążenia. Bezbolesne puchnięcie stóp i kostek jest bardzo częstym problemem w dzisiejszych czasach, zwłaszcza u osób starszych. Jest to spowodowane nadmiernym gromadzeniem się płynu w stopach, kostkach i nogach. Obrzęki kończyn dolnych mogą pojawić się u większości z nas niezależnie od wieku.


Opuchlizna kończyn dolnych

Często wynikają z charakteru wykonywanej pracy, indywidualnych skłonności, zachowań oraz predyspozycji genetycznych. Przyczyny opuchlizny nóg są zróżnicowane. Najczęściej jest to jeden z pierwszych objawów przewlekłej niewydolności żylnej i żylaków.


Obrzękom kończyn towarzyszą skurcze i bóle łydek czy uczucie ciężkości nóg. Mogą też powstawiać w wyniku stosowania niektórych leków bądź powstawać idiopatycznie. Opuchlizna kończyn dolnych może być objawem wielu. D-dimer - charakterystyka, kto powinien się przebadać, rola w diagnostyce, stężenie w organizmie, normy i stężenie. D-dimery (DD) są to produkty powstałe w wyniku deg.


Opuchnięcie kończyn dolnych może być także spowodowane niewydolnością serca. Sugeruję konsultację z lekarzem rodzinnym. Elewacja kończyn i pończochy przeciwżylakowe powinny nieco pomóc. W niektórych przypadkach jest on wręcz prawidłową reakcją organizmu.


Krystyna Knypl, internista: Istnieje wiele przyczyn obrzęków kończyn dolnych – mogą to być sprawy związane z osłabioną praca serca, nieprawidłowościami w pracy nerek lub z niewydolnością układu żylnego. Wielogodzinne przebywanie w przymusowej pozycji ze spuszczonymi nogami sprzyja stanom niewydolności żylnej. Miażdżyca tętnic kończyn dolnych to przewlekła choroba tętnic, która zaczyna się od uszkodzenia śródbłonka. Jego komórki gromadzą nadmierne ilości cholesterolu.


Wieloetapowy proces powoduje niedrożność tętnic i zmniejsza ich elastyczność. Zignorowana miażdżyca może prowadzić do niedokrwień, udarów, choroby wieńcowej, a nawet tętniaka. Odpływ krwi z żył kończyn dolnych odbywa się dzięki funkcji zastawek żylnych - tworów, które przepuszczają krew w kierunku serca. Obecność żylaków, czyli rozszerzonych naczyń, przyczynia się do niewydolności zastawek.


Coraz częściej jednak rwące bóle kończyn i obrzęki nóg atakują ludzi młodych, którzy swój ogólny stan zdrowia oceniają jako dobry. Fonowanie – to prosty zabieg oddziaływania za pomocą mikrowibracji o częstotliwości dźwiękowej, poprzez przykładanie do ciała wibrofonów. Występujący samoistnie, pierwotny obrzęk limfatyczny pojawia się rzadko. Badania przeprowadzone przez Rochester Group wykazały, ze występuje on z częstością na 100.


Jest spowodowany wszelkiego typu nieprawidłowościami rozwojowymi układu limfatycznego kończyn dolnych. Przewlekła niewydolność naczyń żylnych jest najpowszechniejszą przyczyną występowania obrzęku kończyn dolnych. Ale bywa również, że obrzęk to efekt zmian hormonalnych czy reakcja uczuleniowa na ukąszenie owada. Specjaliści ostrzegają, że czasem może być to objaw choroby zagrażającej życiu. Obrzęk limfatyczny – obrzęk tkanek wywołany zastojem chłonki, prowadzący do przewlekłego stanu zapalnego.


U człowieka obrzęk limfatyczny najczęściej dotyczy skóry lub tkanki podskórnej. Obrzęk niedużego stopnia umiejscawia się w okolicy stawu skokowego (wokół kostek). W miarę nasilania się dolegliwości, przemieszcza się coraz wyżej i może objąć całą kończynę, aż do pachwin.


Nierzadko jest spowodowana stanem zapalnym czy retencją i nieprawidłowym gromadzeniem się płynu w przestrzeni międzykomórkowej kończyn dolnych. Podstawę leczenia spuchniętych stóp stanowi określenie przyczyny. Podczas gdy diagnozowane są żylaki kończyn nóg, objawy widoczne w formie wystającej sieci żył są dość oczywistym wstawaniem.


Prócz tego żylaki powodują objawy takie jak bolesność, opuchlizna i drętwienie kończyn dolnych i skurcze mięśni. Nogi stają się po całym dniu ciężkie i obolałe. Obrzęki polegają na nagromadzeniu się płynu w jamach ciała albo w przestrzeni pozakomórkowej. Mogą być efektem zwykłego urazu, ale także objawem poważnej choroby. Obraz kliniczny obrzęków kończyn dolnych różni się w zalezności od mechanizu go wywołującego, możliwości kompensacyjnych organizmu, czasu trwania chorob.


Opuchlizna kończyn dolnych

Niedowład wszystkich czterech kończyn (tetrapareza) wynika z uszkodzenia pnia mózgu, a obu kończyn dolnych (parapareza) – najczęściej rdzenia kręgowego. Towarzyszące symptomy uszkodzenia nerwów czaszkowych ułatwiają dokładniejszą lokalizację uszkodzenia w pniu mózgu, a zaburzenia czucia – w rdzeniu kręgowym. Objawy, profilaktyka i leczenie miażdżycy kończyn dolnych Przewlekłe niedokrwienie nóg jest prawie we wszystkich przypadkach spowodowane zmianami miażdżycowymi w kończynach dolnych.


Szczególnie narażone na to schorzenie są osoby starsze, powyżej 50. Zaburzenia w odpływie żylnym powodują wystąpienie obrzęków (opuchlizny) kończyn dolnych – ustępuje po odpoczynku nocnym lub po odpoczynku w pozycji leżącej z uniesionymi nogami, w miarę postępu choroby staje się nieodwracalny. Następnie na skórze kończyn pojawiają się białawe przebarwienia skóry związane z jej zanikiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty