wtorek, 27 czerwca 2017

Miód z kasztanowca właściwości

Miód z kasztanów jest nie tylko pyszny deser, ale agent ma wiele przydatnych właściwości. Jest on stosowany w leczeniu i zapobieganiu różnym chorobom. Na zewnętrznej kasztanowca odmiany miodu można rozróżnić ciemnym brązowym kolorze. Miód kasztanowy pochodzi z nektaru i spadzi kasztanowca zwyczajnego i kasztana jadalnego.


BARWA Barwa intensywnie ciemnobrunatna, od żółtawo-brązowej do prawie czarnej, czasem z akcentem bursztynu.

Cudowne właściwości kasztanowca (123RF.com) Okazuje się, że kasztany to nie tylko symbol jesieni. To także skuteczny lek na problemy ukłądu krwionośnego. Wzmacnia naczynia krwionośne, łagodzi zaburzenia trawienia, leczy krwiaki i odmrożenia, działa przeciw obrzękom i żylakom, a ponadto zwalcza cellulit. Wysokokaloryczny, zawierający witaminy z grupy B, witaminę C oraz liczne antyoksydanty miód z kasztanowca stosowany może być jako produkt spożywczy wspierający przy kuracjach leczniczych. Smak miodu z kasztanowca jest specyficzny - słodko - gorzki, lekko piekący, wyraźnie czuć w nim ziołową nutę.


Miód nawłociowy – właściwości i zastosowanie. Dzięki niej miód nawłociowy zawiera flawonoidy (m.in. kwercetynę) oraz garbniki, kwasy organiczne.

Jest bogaty w witaminy oraz substancje bakteriobójcze. Podobnie jak miód akacjowy i miody spadziowe krystalizuje powoli. Smak miodu kasztanowego z kasztanowca i kasztana jest specyficznie słodko-gorzki, a barwa intensywnie ciemnobrunatna.


Okłady z naparów lub odwarów z kory, kwiatów albo liści poprawiają krążenie krwi w skórze, przyspieszają wchłanianie się krwiaków i zmniejszają obrzęki. Ze względu na właściwości przeciwbólowe okłady z kasztanowca mogą być wykorzystywane także w leczeniu bólu stawów i krzyża, a także w bólach ramion. Za ojczyznę tego miodu możemy uznać dwa kraje - Włochy i Francję. Wyciągi z kasztanowca znalazły również zastosowanie w kosmetykach do cery dojrzałej i wiotczejącej, ponieważ poprawiają jej napięcie i zwężają pory. KASZTANOWIEC łagodzi zaburzenia trawienne.


Garbniki z kasztanowca wpływają na przewód pokarmowy rozkurczowo, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i łagodnie zapierająco. Maść z kasztanowca łączy się często z rutyną lub z wyciągami z innych ziół, aby wzmocnić jej działanie. Wybierając odpowiedni produkt, warto zwrócić uwagę na to, jakie dodatki zawiera i czy wyciąg jest standaryzowany na zawartość escyny.


Również w produkcie naturalnym prawie zawsze widać małe pozostałości wosku, ale generalnie jest on jednorodny. Podrobiony miód może łuszczyć się nierównomiernie. Z kolei kora jest pozyskiwana wiosną z młodych gałązek. Kora kasztanowca jest początkowo szara i gładka, później ciemnieje i pęka, tworząc łuszczące się płytki.


Kasztanowiec pochodzi z Azji Mniejszej.

W Polsce jest uprawiany jako drzewo ozdobne od XVI wieku. Wyciągi z kwiatów i kory kasztanowca są stosowane przy kruchych naczyniach krwionośnych, popularne są także preparaty z nasion, trochę mniej – liście kasztanowca. Właściwości smakowe i odżywcze.


W smaku miód kasztanowy jest bardzo wyrazisty, gorzkawy, ostro ziołowy, przez co trudno pomylić go z innymi miodami. Można określić go jako balans słodyczy i goryczy. Cechuje go również intensywny zapach kwiatu kasztanowca. Osiągający metrów wysokości kasztanowiec zwyczajny jest okazałym, rozłożystym drzewem o sklepionej koronie.


Już na jesieni na gałęziach pojawiają się grube, lepkie pąki, z których wiosną rozwijają się liście o długości do 20cm. Drzewo kwitnie od kwietnia do maja. Z zapylonych kwiatów rozwijają się kuliste, pokryte kolcami zielone torebki nasienne, zawierające. Oczywiście wyciąg z kasztanowca stosujemy w mniej zaawansowanych stadiach, w poważniejszych przypadkach konieczna może być operacja.


Maść kasztanowa działa jednak nie tylko na żylaki. Wyciąg z kasztanowca to jeden z najczęściej stosowanych preparatów medycyny naturalnej. W aptekach można nabyć bez recepty środki z wyciągiem z kasztanowca, które są często zalecane przez lekarzy w przypadku żylaków.


Ekstrakt z owoców kasztanowca zawiera w swoim składzie m. Uznaje się jednak, że najważniejszym ich składnikiem. Najczęściej jest ona dodatkiem do naleśników, ulubionych ciast i ciastek, a także makaronów domowych oraz do chleba. Bardzo dobrze sprawdza się z takimi produktami, jak wanilia, czy czekolada, choć warto spróbować i połączenia z grzybami, mięsami, a także z mniej popularnymi u nas ciecierzycą i dynią.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty