poniedziałek, 19 czerwca 2017

Kasztan kwiat

Kasztanowiec (kasztan) zawiera w kwiatach i korze tak wiele wartościowych substancji, że stał się rośliną często wykorzystywaną do produkcji środków leczniczych i kosmetyków. Działa przeciwżylakowo, łagodzi zaburzenia trawienne, zwalcza cellulit. Szukasz przepisu na nalewkę z kasztanów? Wykorzystaj naszą recepturę! Castanea sativa), z którego pozyskuje się owoce nadające się do spożycia, również nazywane kasztanami.


Kasztan jadalny jest drzewem o jadalnych owocach.

Pierwotny zasięg występowania kasztana jadalnego nie jest do końca poznany. Przypuszcza się, że pochodzi z południowego rejonu Morza. Kasztanowiec (Aesculus L.) – rodzaj drzew, rzadziej krzewów należących do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae).


Europy, Ameryki Północnej oraz Azjiwschodniej. W Polsce wszystkie uprawiane gatunki są introdukowane przez człowieka. Leczniczym surowcem kasztanowca są kasztany, a także okazałe kwiaty stojące na drzewie, oraz kora.


Dojrzałe kasztany zbiera się jesienią, rozdrabnia i suszy w przewiewie. Następnie dosusza w temperaturze około ° C.

Kwiaty, zebrane w czasie słonecznej pogody, suszy się w temperaturze otoczenia, zaś korę zbiera się z gałązek. Jakie zastosowanie w medycynie mają kasztany Wszyscy wiedzą, że najlepsze kasztany są na Placu Pigalle w Paryżu, ale te zbierane pod polskimi kasztanowcami zwyczajnymi nie są wcale gorsze. Na Węgrzech i Słowacji przetarta masa kasztanowa, świeża albo mrożona, jest popularnym dodatkiem do wyrobów cukierniczych i mięs. Kwiaty kasztanowca zawierają leukocyjanidynę, garbniki, kumaryny, saponiny, gwaninę i szereg innych zdrowotnych substancji.


Możesz samodzielnie przygotować herbatę lub nalewkę z kwiatów kasztanowca – pamiętaj jednak, by zbierać produkty o właściwej porze roku i wybierać drzewa, które są stosunkowo daleko od ruchliwych ulic. Kwiat składa się 4–płatków i tyluż działek kielicha. Płatki opatrzone paznokciem.


Pręcików jest 5– słupek jeden, górny. Owoce Torebka gładka lub kolczasta, rozpadająca się po dojrzeniu na trzy części. Nasiona bardzo duże, ciemnobrązowe z kolistym znacznikiem (hilum), popularnie nazywane „kasztanami”. Kwitną po rozwoju liści w maju i czerwcu.


Kwiaty o formie białozielonych kłosów pojawiają się w maju i czerwcu, a owoce ukryte w kolczastych łupinach dojrzewają w październiku. Lubi stanowiska wilgotne (dobrze znosi także suszę) i zaciszne. Wino malinowe będzie doskonałe do picia – zmacerowane kwiatami kasztanowca. Do nacierań oczywiście alkohol wyżej procentowy, może być wódka.


Zmaceruj kwiaty, a w lipcu, gdy będą już owoce (kasztany w zielonych łupinkach) to pokrój je i wrzuć do swojego maceratu alkoholowego z kwiatów. Uzyskasz wzmocnioną nalewkę do nacierań.

Kwiaty i kasztany… Kasztanowce zakwitają na początku maja, najwcześniej już po około tygodniach od rozwinięcia się pąków. Nie każdy wie, że kasztany mają zdolność pochłaniania promieniowania. Kasztany to jedne z najpopularniejszych symboli jesieni. Owoce kasztanowca wykazują też właściwości lecznicze i kosmetyczne. Poznaj zastosowanie lecznicze kasztanów i dowiedz się, czy kasztany trzymane w domu odpędzają złą energię czy szkodzą.


Z kolei O’Neil ma kwiaty jasnoróżowo-czerwone. Fort McNair to jeszcze ciekawsza odmiana o kwiatach różowych, ozdobionych we wnętrzu żółtymi elementami. Plantierensis zaś cechuje się kwiatami podobnymi do odmiany Fort McNair, ale nie owocuje.


Jest w związku z tym idealny do obsadzania alejek i miejsc odpoczynku oraz relaksu. Na początku należy rozgnieść kwiaty kasztanowca i posiekać kasztany. To wszystko trzeba wrzucić do dużego słoika, zalać wódką i odstawić na dni. Co kilka dni powinno się potrząsnąć słojem, żeby wszystko lepiej się wymieszało.


Po tym czasie nalewkę trzeba przecedzić i przelać do wyparzonych butelek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty