wtorek, 14 maja 2019

Leczenie zakrzepicy żył głębokich

Sposoby leczenia obu chorób w dużym stopniu się pokrywają, jednak z uwagi na większe ryzyko zgonu oraz nawrotu choroby związane z zatorowością płucną, obowiązuje w niej bardziej „agresywne” leczenie. Symptomy zakrzepicy żył powierzchownych: zmiana zabarwienia skóry, bolesne stwardnienie wzdłuż przebiegu żyły, w której toczy się proces zapalny. Choroba może też dotyczyć żył głębokich, np. ZŻG to powstanie zakrzepu w układzie żył głębokich (pod powięzią głęboką) kończyn dolnych, rzadziej górnych.


Zakrzepicę innych żył głębokich (np. żyły wrotnej) traktuje się jako odrębne jednostki chorobowe.

Reprezentują one szeroką grupę schorzeń do których zaliczamy między innymi zakrzepicę żył głębokich oraz zakrzepicę żył powierzchniowych. Często występująca zakrzepica żył powierzchniowych rozwija się już u młodych pacjentów, a grupą szczególnie narażoną są kobiety. Leczenie tego typu ma zastosowanie u chorych z masywną, rozległą zakrzepicą żył głębokich, np.


Rozwojem choroby zakrzepowej szczególnie są zagrożone osoby z przebytą już wcześniej zakrzepicą, zwłaszcza wtedy, kiedy leczenie przeciwzakrzepowe trwało za krótko. Leczenie operacyjne nie znajduje zastosowania w terapii przy zakrzepowym zapaleniu żył głebokich. Tylko w przypadkach, gdy zakrzepowe zapalenie żył głębokich jest długotrwałe i nawraca z powtarzającymi się zatorami tętnicy płucnej, zakłada się operacyjnie specjalny filtr, który ma za zadanie wychwytywać oderwane części zakrzepu płynących z żył kończyn dolnych.


Aby leczenie zakrzepicy żył głębokich przyniosło efekt, konieczna jest również zmiana swojego stylu życia. Palacze powinny zrezygnować z palenia tytoniu, niewskazane jest także spożywanie alkoholu.

Nie bez znaczenia jest także odpowiednio zbilansowana dieta, zgodna z obowiązującą piramidą żywienia. Dzieje się tak szczególnie na początku procesu, kiedy zmiany zakrzepowe są niewielkie, dotyczą naczyń w dalszych częściach kończyn i nie powodują istotnego utrudnienia w przepływie krwi. Leczenie zakrzepicy żył głębokich - konieczny pobyt w szpitalu.


DVT) Temat niewdzięczny, bo my ludziska zalegamy na krzesłach (nowy nałóg) więc podjęłam wyzwanie. Zakrzepicę żył postrzega się obecnie jako dość powszechne zjawisko z uwagi na siedzący tryb życia i długie godziny spędzone przyklejonym do krzesła, biurka czy fotela. Do jej przyczyn należą min.


Po zastosowaniu odpowiedniej terapii zakrzepicę można całkowicie wyleczyć. Sporadycznie, w związku z dużym zastojem krwi w żyłach głębokich, dochodzi do zmiany zabarwienia skóry na niebieski (sinica) i uwidocznienia się żył powierzchownych. Lista klinik wykonujących leczenie zakrzepicy żył głębokich od 1zł. Jej terapia wymaga systematyczności. Obecnie podstawowym lekiem stosowanym zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce są heparyny drobnocząsteczkowe, które odznaczają się (w porównaniu z heparyną niefrakcjonowaną) bardzo dobrą.


Jak wygląda leczenie domowe zakrzepicy? Jej najgroźniejszym powikłaniem jest zatorowość płucna. Warto rozważyć możliwość zabiegów rehabilitacyjnych, jednak przedtem konieczne jest wcześniejsze wykonanie. Zakrzepica jest jedną z najczęściej występujących chorób żył.


Wyróżnia się rodzaje zapalenia żył: Zakrzepowe zapalenie żył głębokich stanowi poważne zagrożenie dla życia, gdyż może dojść do oderwania się skrzepu krwi (zakrzepica żył głębokich tzw. tromboza) i do jego przemieszczenia się z nóg do płuc. Ta choroba wymaga hospitalizacji i leczenia lekami obniżającymi krzepliwość.

Chory ze świeżą chorobą nie wymaga hospitalizacji. Złożone zalecenia dotyczące leczenia przeciwzakrzepowego są przedmiotem pytań ze strony lekarzy rodzinnych. Oto oparte na dowodach z badań nauko-wych odpowiedzi, które pozwolą skutecznie leczyć zakrzepicę żył głębokich.


Jeśli pojawia się podejrzenie zakrzepicy żył głębokich, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Niestety diagnostyka tej choroby nie jest prostą sprawą, ponieważ ani wywiad lekarski, ani badanie często niewiele wnoszą. Zaleganie skrzeplin w żyłach powoduje z czasem niszczenie ściany żylnej i destrukcję zastawek żylnych. Pozostawiona bez terapii choroba może bowiem stać się źródłem.


Przy zakrzepicy układ żył głębokich jest niedrożny. Zabieg ten wykonany u pacjenta z zakrzepicą mógłby zablokować układ krwionośny. Krew napływałaby wówczas do układu żylnego, ale. Należy pamiętać, że tylko w niewielkim odsetku przypadków występują wszystkie typowe objawy zakrzepicy żył głębokich.


Często obecne są tylko niektóre z nich, a niekiedy choroba może początkowo przebiegać całkowicie bezobjawowo, co znacznie utrudnia jej rozpoznanie i zwiększa niebezpieczeństwo wystąpienia poważnych powikłań. Niestety schorzenie bardzo często nie daje żadnych objawów i pacjenci dowiadują się o chorobie przez przypadek, przy okazji diagnozowania zupełnie innej choroby. Według statystyk około przypadków jest leczonych ambulatoryjnie pod nadzorem lekarza.


Powierzchowną postać choroby leczono chirurgicznie mikromodyfikacją.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty