środa, 29 maja 2019

Miażdżyca tętnic

Miażdżyca tętnic

Ból może być wywołany stresem, a. Miażdżyca tętnic wieńcowych. Jego komórki gromadzą nadmierne ilości cholesterolu. Wieloetapowy proces powoduje niedrożność tętnic i zmniejsza ich elastyczność. Zignorowana miażdżyca może prowadzić do niedokrwień, udarów, choroby wieńcowej, a nawet tętniaka.


W pierwszym etapie komórki śródbłonka gromadzą nadmierne ilości cholesterolu i lipidów, które są przemieszczane pod błonę wewnętrzną tętnic (tzw. pasma tłuszczowo-lipidowe, ang. fatty streaks). Tego typu zmiany można obserwować już u dzieci. Może dawać też dokuczliwe objawy – bóle głowy, problemy z widzenia, zaburzenia czucia i mowy. Przyczyną zatorów i zwężeń powodujących powstawanie zmian w tętnicach szyjnych to nie tylko dieta i wysoki cholesterol.


Palenie papierosów, cukrzyca. Jeśli miażdżyca dotyczy serca to pojawiają się bóle w klatce piersiowej. Gdy choroba dotyczy nóg to odczuwalne będą bóle w trakcie chodzenia, głównie w okolicach łydek. Gdy miażdżyca tętnic będzie dotyczyć mózgu to pojawią się objawy neurologiczne. Najczęstszą przyczyną zwężenia lub niedrożności tętnic szyjnych jest ich miażdżyca, do której predysponują takie same czynniki ryzyka jak w przypadku pozostałych naczyń.


Rzadziej spotyka się ich zakrzepicę, esowate zagięcie tętnicy (tzw. kinking), tętniak, wady wrodzone i nabyte, zapalenia tętnic i przerost włóknisto. Na skutek miażdżycy zarostowej tętnic często dochodzi także do znacznego niedokrwienia nóg. Może to doprowadzić do martwicy części tkanek.


Powstają wówczas niegojące się owrzodzenia, które w skrajnych przypadkach mogą być przyczyną amputacji nogi. Jest to obecnie bardzo często występujące schorzenie zwane również zrostowym stwardnieniem tętnic, ze względu na obecność złogów tłuszczu w tętnicach, które powodują ich twardnienie. Powikłania miażdżycy kończyn dolnych.


Nieleczona miażdżyca tętnic kończyn dolnych może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak przewlekłe niedokrwienie kończyny, ostre niedokrwienie kończyny, a nawet jej martwica z koniecznością amputacji. Przyczyną zwężenia jest blaszka miażdżycowa, zbudowana głównie z cholesterolu, która wyrasta ze ściany tętnicy, doprowadzając do zmniejszenia przepływu krwi (niedokrwienia), skutkującego niedotlenieniem narządów. Jednakże jeśli nie zmienimy szkodliwego stylu życia, wówczas zjawisko to będzie co jakiś czas nawracać.


Po kilkudziesięciu latach blizna powiększa się, a wraz z nią blaszka miażdżycowa. W przypadków to właśnie ona odpowiada za tę dolegliwość. Istotną rolę w jej rozwoju odgrywa penetracja wewnętrznej błony tętnic przez.


W jego efekcie, na skutek wieloletniego odkładania się lipidów w ścianach naczyń, może dojść do ograniczenia przepływu naczyniowego. Skutkiem tego jest stopniowe, a niekiedy nagłe i zagrażające życiu, ograniczenie zaopatrzenia w tlen i składniki odżywcze. Ale istnieją charakterystyczne objawy, które sugerują miażdżycę i nie należy ich lekceważyć. Zwłaszcza, gdy są jeszcze łagodne. Skontrolowanie wtedy poziomu cholesterolu, wykonanie EKG i zbadanie wydolności organizmu pokaże jakie poczyniła miażdżyca szkody w naszym organizmie.


Spowodowane przez miażdżycę choroby serca i naczyń to główna przyczyna zgonów niemal na całym świecie. Szacuje się, że podwyższony poziom cholesterolu, który jest istotnym czynnikiem rozwoju miażdżycy, ma około mln dorosłych Polaków. Może pojawić się bardzo wcześnie, nawet w dzieciństwie, i narastać z wiekiem.


Z kolei miażdżyca tętnic obwodowych powoduje zmniejszenie przepływu krwi do kończyn w wyniku czego osoba dotknięta chorobą wykazuje znacznie większą niż normalnie wrażliwość na niskie i wysokie temperatury, co w szczególnych przypadkach może się skończyć odmrożeniami lub oparzeniami. W zaawansowanym stadium, gdy dojdzie do zamknięcia naczynia powstaje udar mózgu, który może skończyć się zgonem. Mam wysokie stężenie cholesterolu.


Do jakiego lekarza powinnam się udać, a może powinnam zrobić badania – tylko jakie? Czy to może być miażdżyca? Blaszki miażdżycowe powstające na wewnętrznej ścianie tętnic, zmniejszają przepływ krwi w organizmie, przez co bogata w tlen krew może nie dopływać w wystarczającej ilości do serca i innych organów. Nie wiem czy jest to dobre na miażdżycę, ale ogólnie na oczyszczenie organizmu pije herbatkę z czystka. W ścianach tętnic (najczęściej w aorcie oraz w tętnicach bezpośrednio od niej odchodzących) odkładają się tzw.


Następnie dochodzi do ich zwapnienia, które powoduje stwardnienie tętnic i. Niedokrwienie kończyn dolnych objawia się bólem łydek i u uczuciem zimnych nóg. Z kolei ból brzucha to efekt zmniejszenia dopływu krwi do jelit. Nie obejmuje: miażdżyca tętnic zek nerkowych (I12.-) I70. Zgorzel w przebiegu miażdżycy tętnic Stwardnienie M nckeberga (warstwy pośrodkowej) I70.


Uogólniona i nieokreślona miażdżyca. MZ: Wykaz leków refundowanych 1. Objawy miażdżycy tętnic mózgowych. Przepływ krwi zostaje zakłócone poprzez stan zapalny, który z kolei potęguje objawy neurologiczne. Początkowo chory skarży się na ból głowy i niewielkie kłopoty z pamięcią. Rozwija się powoli i niepostrzeżenie, gdyż początkowe fazy są praktycznie bezobjawowe.


Miażdżyca tętnic

Warto wiedzieć, że wdrożenie prawidłowego żywienia i aktywnego trybu życia może całkowicie zniwelować ryzyko. Głównym i najczęstszym powikłaniem miażdżycy jest zawał mięśnia sercowego. Co roku w Polsce na zawał zapada 1tys. Poszukujesz naturalnych metod i środków leczenia miażdżycy? Przeczytaj poniższy artykuł.


Leczenie miażdżycy nie ogranicza się tylko do metod i leków konwencjonalnych. Zwężenie tętnic szyjnych to szczególny przykład choroby, której podłożem jest miażdżyca. Upośledzenie przepływu krwi przez te naczynia prowadzi bowiem do zaburzeń funkcjonowania najbardziej wrażliwego na niedokrwienie narządu w naszym organizmie – mózgu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty