poniedziałek, 6 maja 2019

Gdy hemoroidy wypadają

Gdy pojawia się impuls nerwowy odczuwany jako parcie, guzki krwawnicze opróżniają się z krwi, umożliwiając wypróżnianie. Problem zaczyna się wtedy, gdy hemoroidy są rozciągnięte, wypełniają się krwią ponad miarę i nie opróżniają się z niej do końca. III - wypadające podczas defekacji guzki wymagają ręcznego odprowadzenia, stopień IV - guzki krwawnicze znajdują się na zewnątrz, nie dają się wprowadzić do wnętrza kanału. Pacjenci z hemoroidami najczęściej skarżą się na krwawienia w trakcie oddawania stolca, wypadanie żylaków, świąd odbytu. Również trudności w utrzymaniu higieny osobistej dokuczają chorym na hemoroidy.


Krwawienie z odbytu u osób z hemoroidami występuje w czasie defekacji.

Na początku występuje niewielkie krwawienie z odbytu, a gdy hemoroidy wypadają na zewnątrz, dochodzą do tego świą pieczenie, a także możliwe procesy zapalne. Stopień III: dotyczy przypadków, gdy hemoroidy wypadają przy defekacji, a także w trakcie wysiłku, który zwiększa ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej. Stopień IV: dotyczy sytuacji, gdy hemoroidy stale znajdują się na zewnątrz odbytu, towarzyszy im silny ból i znaczne. Hemoroidy na tym etapie wymagają ręcznego odprowadzenia.


Jednakże bywają one często przyczyną różnych objawów chorobowych, do których zalicza się najczęściej: krwawienie, świąd w odbycie, wypadanie guzków krwawniczych oraz czasami ból związany z tworzeniem się w nich zakrzepów. Wiele osób zastanawia się, czy widać hemoroidy. Jak wyglądają, jeżeli tak jest?


Odpowiedź brzmi tak, hemoroidy możemy zobaczyć.

Sami jesteśmy w stanie zaobserwować tylko hemoroidy zewnętrzne, czyli te znajdujące się poza kanałem odbytu. Lekarz może obejrzeć nawet te hemoroidy, które znajdują się w kanale odbytu. Wypadanie częściowe, tak zwane wypadanie odbytu – to choroba, w której wypadnięciu ulega jedynie błona śluzowa odbytu. Wypadanie całkowite, czyli wypadanie odbytnicy, to stan, w którym na zewnątrz wypada (wynicowuje się) ściana odbytnicy w swej pełnej grubości, podczas gdy rozciągnięty kanał odbytu pozostaje na swoim miejscu. Wypadanie odbytu jest chorobą dotykającą osoby w różnym wieku i generalnie związane jest z osłabieniem mięśni dna miednicy.


Wypadać może sama błona śluzowa odbytnicy (co często mylone jest przez chorych z chorobą guzków krwawniczych) albo cała ściana odbytnicy. Wypadające hemoroidy staraj się wciskać z powrotem. Co do diety, to tak komponuj posiłki, żeby nie jeść rzeczy zapierających, za to przyjmować sporo błonnika oraz odpowiednia ilość zdrowych tłuszczów (oleje, oliwa).


Jeśli już do tego dojdzie i hemoroidy nie cofają się pacjenci odczuwają ból i dyskomfort. Leczenie hemoroidów w tym stadium choroby odbywa się tylko operacyjnie. W III stadium hemoroidy mogą wypadać, ale wtedy jest jeszcze szansa, że się cofną do środka. Pełnią ważną funkcję anatomiczną, domykają odbyt i umożliwiają trzymanie gazów.


Gdy guzki krwawią, bolą i zaczynają wypadać, wtedy można mówić o chorobie hemoroidalnej. Cierpi na nią wiele osób, a najczęściej są to ludzie młodzi, kobiety w ciąży lub po porodzie. Typowym objawem hemoroidów zewnętrznych jest ból, pieczenie i świąd odbytu oraz krew w kale. Pacjent z czasem odczuwa coraz większą bolesność przy defekacji.


Objawy wypadania odbytnicy.

W zaawansowanej chorobie, gdy hemoroidy wypadają i nie powracają. W bardzo zaawansowanej chorobie przeprowadza się operację chirurgiczną, podczas której zmienione chorobowo żyły są wycinane (oczywiście w znieczuleniu!). Potem trzeba spędzić kilka dni w łóżku. Całkowite wyleczenie następuje po dwóch-czterech tygodniach.


Nieleczone hemoroidy mogą mieć naprawdę poważne i nieprzyjemne powikłania. Niekiedy konieczne jest ich ręczne odprowadzenie, a w postaci bardzo zaawansowanej ulegają zadzierzgnięciu i nie można ich odprowadzić do środka. Jak leczyć zaawansowane stadium hemoroidów? To zapewne hemoroidy – myślimy, gdy w kale pojawia się krew, a w okolicy odbytu czujemy świąd i pieczenie.


Jednak te nieprzyjemne dolegliwości mogą być objawami również innych schorzeń. To choroby imitujące chorobę hemoroidalną. Gdy hemoroidy są niewielkie, nie wypadają z odbytu. Wraz z postępem choroby powiększają się i może dochodzić do takich przykrych incydentów.


Początkowo hemoroidy można umieścić z pomocą palca w środku, jednak przy daleko posuniętej chorobie jest to już niemożliwe. Masz słuszny kierunek poszukiwań ! Niestety dla chorego nie jest to trudne. Zewnętrzne hemoroidy wypadają z kanału odbytu, tj. Najpierw pojawiają się jedynie po wypróżnianiu i samoczynnie wracają do wewnątrz – wówczas mówimy nadal o hemoroidach wewnętrznych w II stopniu zaawansowania choroby. Kolejnym objawem, że hemoroidy źle funkcjonują jest krwawienie widoczne przy lub po wypróżnieniu.


Zazwyczaj można je zauważyć na papierze toaletowym. Bardziej niebezpieczną sytuacją jest ta, gdy hemoroidy zaczynają wypadać. Po wypróżnieniu stają się one wyczuwalne. Są sine lub czerwone, zazwyczaj silnie przekrwione.


Naturalne sposoby są najbardziej skuteczne, gdy tylko wystąpią pierwsze objawy, w zaawansowanych stadiach jedynie wspomagają leczenie hemoroidów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty