czwartek, 27 września 2018

Uszkodzone zastawki żylne w nogach

W odróżnieniu od tętnic, żyły nie są w stanie tak naturalnie transportować krwi, gdyż oddziałuje na nie siła grawitacji. Problem ten rozwiązują zastawki żylne. Są one usytuowane wzdłuż żył i poruszają się tylko w jednym kierunku, tak aby wpompować krew do góry, do serca. Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ, przewlekła choroba żylna, PChŻ, chronic venous insufficiency, CVI) to choroba, która dotyka niemal połowy kobiet w Polsce i ok. Główną przyczyną powstawania przewlekłej niewydolności żylnej jest uszkodzenie żył.


Uszkodzone zastawki żylne pozostają wadliwe. Tu także zastawki żylne wyznaczają kierunek przepływu i blokują wsteczny przepływ krwi. Jednakże pompa mięśniowa działa jedynie, gdy używamy mięśni, a więc gdy chodzimy lub biegamy.


Aby krew mogła płynąć od stopy „ku górze” (do serca), żyły muszą posiadać sprawne zastawki żylne. Są to twory w świetle żyły działające podobnie jak wentyl — przepuszczają krew tylko w. Dobrze wykształcone i nie uszkodzone chorobami zastawki żylne odchylają się od siebie i sprawiają, iż w warunkach prawidłowych krew płynie tylko w kierunku serca. Kiedy krew chce opaść pod wpływem siły ciążenia – zastawki reagują na jej napór i szczelnie zamykają się zapobiegając cofaniu się krwi w dół nóg. Chore nogi – uszkodzone zastawki żylne.


Małe żylaki są niegroźne, jednak żylaki w stadium zaawansowanym wymagają leczenia. Ryzyko jej wystąpienia wzrasta z wiekiem. W okolicy kostek pojawiają się obrzęki, tkanka podskórna włóknieje, skóra ciemnieje, boli i piecze. Zastawki serca (łac. valvae cordis) to błoniaste przegrody w sercu, odpowiadające za jednokierunkowy przepływ krwi w organizmie. W naszym sercu znajdują się cztery zastawki: dwie zastawki żylne (przedsionkowo-komorowe) oraz dwie zastawki tętnicze (aortalna i pnia płucnego).


Gdy działają prawidłowo stanowią małe cudo bioinżynierii. W każdej żyle są zastawki, które sprawiają, że krew może płynąć tylko w jedną stronę - do serca. Jeśli zastawki są uszkodzone - w wyniku dziedzicznego obciążenia lub choroby - część krwi się cofa.


Cofa się tak daleko, jak tylko jest to możliwe, gromadząc się w nogach, a zwłaszcza w kostkach. Naczynia żylne kończyn dolnych można czynnościowo podzielić na trzy układy, tj. ChZZ) to Zakrzepica Żył Głębokich oraz jej najcięższe powikłanie pod postacią Zatoru Tętnicy Płucne, które stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia.


Jest chorobą podstępną, można nawet powiedzieć, że cichym zabójcą - definiuje prof. Tomkowski, prezes Polskiej Fundacji do Walki z Zakrzepicą Thrombosis. Szereg zastawek jednokierunkowych w żyłach ułatwia przepływ krwi z nóg do serca.


Z biegiem czasu, zastawki mogą ulec uszkodzeniu umożliwiając tym samym przepływ krwi do tyłu, w obu kierunkach, lub gromadzenie się jej w żyłach. Może to prowadzić do obrzęków, żylaków lub poważniejszych uwarunkowań żylnych. Co to jest uszkodzenie zastawki i jak ją leczy? Czynniki wywołujące rozwój choroby: Predyspozycje genetyczne.


Zawory naczyń żylnych pełnią funkcję kontrolującą prawidłowy odpływ krwi w jednym kierunku. Układ żylny zawiera znacznie więcej krwi. Może rozpoznać, czy żyły powierzchowne lub układ żył głębokich w nogach jest uszkodzony. Przykładem może być częsta dolegliwość, w której zastawki żylne nie są prawidłowo zamknięte, więc krew płynie w żyłach do tyłu.


Krew gromadzi się w żyłach i je rozszerza. To jeszcze bardziej uszkadza zastawki żylne. Dodatkowo chorobie towarzyszą zmiany troficzne skóry kończyn dolnych w postaci przebarwień, poszerzonych naczyń, powstawania obrzęków, zaników skóry.


Nacisk mięśni na naczynia krwionośne powoduje przepływ krwi w jednym kierunku, gdyż przepływ w drugim kierunku jest zablokowany przez zastawki. Niestety, zastawki żylne mogą przestać działać prawidłowo, co prowadzi do cofania się krwi, jej retencji w naczyniach oraz powstawania zawirowań krwi w naczyniach, zaburzających przepływ. Gdy zastawki są uszkodzone lub nie domykają się, krew cofa się i zaczyna napierać na ściany naczyń.


Niewydolność żylna kończyn dolnych to zespół zmian powstających stopniowo w następstwie zaburzeń czynności układu żylnego tj. A to mogą być początki bardzo nieprzyjemnej przewlekłej choroby żył. Kiedy uszkodzone są zastawki żylne i krew z nóg nie odpływa swobodnie w kierunku serca, a częściowo cofa się.


Zaniedbana choroba prowadzi do poważnych powikłań, m. Badania wykonuje się dodatkowo, by ustalić, gdzie znajduje się uszkodzona zastawka żylna (np. za pomocą testów opaskowych), a także w celu przyjrzenia się zarówno żyłom powierzchniowym, jak i głębokim (USG z kolorowym dopplerem), jeśli zachodzi podejrzenie przebytej zakrzepicy lub przed planowaną operacją żylaków. Wszystko wskutek nieprawidłowego działania zastawek żylnych, co jest bezpośrednią przyczyną wstecznego przepływu (tzw. refluksu żylnego) i tworzenia się żylaków. Pojawiają się na nogach lub na twarzy, czasami zajmują niewielką powierzchnię, ale mogą również być bardzo rozległe.


Uszkodzone zastawki żylne w nogach

Przyczyną ich powstawania są niewydolne lub uszkodzone zastawki żylne. Zastawki to elementy żył, które mają zapewniać prawidłowy przepływ krwi i zapobiegać cofaniu się krwi w dół kończyn. By żyły były zdrowe, a twoje nogi wyglądały pięknie, krew nie może w nich zalegać. Jak to możliwe, że krew z nóg płynie „do góry?


Pomagają jej w tym zastawki żylne. Przypominają one żagielki, które działają jak bramki wejściowe w supermarkecie. Ich skrzydła otwierają się tylko w jedną stronę.


Choroba częściej dotyka kobiety. Kiedy choroba zostaje uszkodzona najpierw powierzchowne, a następnie wewnętrzne żyły kończyn dolnych. W wyniku tego zastawki żylne stają się słabe, proces krążenia krwi przebiega nieprawidłowo i utrzymuje się w stagnacji, powstają skrzepy krwi.


Istnieje wiele przyczyn tej choroby. Jest on leczony w złożonych tabletkach, zastrzykach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty