piątek, 1 czerwca 2018

Plaster antykoncepcyjny

Jeśli zmieścisz się w tym przedziale, plaster antykoncepcyjny działa od momentu naklejenia. Trzeba się wtedy zabezpieczać innymi metodami. Ta metoda zapobiegania ciąży polega na uwalnianiu przez skórę hormonów, które zapobiegają owulacji. Są to te same hormony, które są składnikiem dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych.


Plaster antykoncepcyjny

Plaster chroni przed niechcianą ciążą. Substancje czynne są stopniowo uwalniane z plastra i przez skórę dostają się do krwioobiegu. Ważne, by nie naklejać plastra dwa razy w to samo miejsce. Nie znaczy to, że trzeba za każdym razem zmieniać część ciała – wystarczy nakleić go kilka centymetrów niżej, wyżej lub obok.


Przykleja się go na pośladku, podbrzuszu, na zewnętrznych powierzchniach ramion i na barkach (kobiety najczęściej wybierają dwie pierwsze, z wymienionych okolic ciała). W celu zachowania działania antykoncepcyjnego konieczna jest cotygodniowa zmiana plastra. Są to plasterki z tworzywa koloru beżowego które sukcesywnie uwalniają hormony norelgestromin i etynyloestradiol w czasie trwania cyklu miesiączkowego. Sięgają po nie również te kobiety, które pragną oszczędzić układ pokarmowy oraz te, które doświadczały negatywnych skutków przyjmowania antykoncepcji doustnej. Na działanie plastrów nie mają wpływu biegunki i wymioty, stąd.


Jednak nie każda kobieta jest świadoma tego, jak działa plaster antykoncepcyjny. Wiele pań zastanawia się nad tym, czy plaster antykoncepcyjny jest tak samo skuteczny jak pigułka antykoncepcyjna. Nie powinno się naklejać plastra dwa razy w to samo miejsce – kolejne plastry antykoncepcyjne należy naklejać kilka centymetrów obok, powyżej albo poniżej miejsca, gdzie naklejony był poprzedni plaster. Naklejanie i wymiana plastrów antykoncepcyjnych jest bardzo proste.


Co tydzień - przez trzy tygodnie w okresie czterech - stosuje się nowy plaster. Zawiera dwa składniki aktywne – syntetyczne hormony – etynyloestradiol i norelgestromin, odpowiedniki żeńskich hormonów płciowych estrogenu i progesteronu. Na jego skuteczność mogą także niekorzystnie wpływać pewne leki. W pierwszych kilku miesiącach stosowania często pojawia się krwawienie międzymiesiączkowe oraz plamienie. Evra ma postać plastra, który działa w zasadzie tak samo jak pigułki antykoncepcyjne.


Pewna ilość hormonów zostaje regularnie uwalniana, dzięki czemu plaster zabezpiecza przed ciążą. Zobacz opis i cenę produktu, skorzystaj z dostępnych rabatów i niskich cen apteki online! Ile kosztują plastry antykoncepcyjne? Od tego czasu minęły dni i dostam krwawien.


Od wewnętrznej strony pokryte są substancją z hormonami. Metoda działania plastrów koncepcyjnych nazywana jest metodą transdermalną. Oznacza to, że hormony w nich zawarte przenikają przez skórę prosto do krwiobiegu.


Dzięki temu są bezpieczniejsze od tabletek antykoncepcyjnych, których uwolnione hormony muszą przejść. Ich działanie jest zbliżone do pigułek hormonalnych, ale dzięki temu, że przyklejamy plaster raz w tygodniu są zdecydowanie wygodniejsze i bezpieczniejsze. Ogólnie mówiąc, hormony te nie wpływają na Twoje zdrowie. W niektórych przypadkach lepiej jest jednak wybrać inną metodę antykoncepcji. Na przykład: jeżeli wypalasz więcej niż papierosów dziennie i masz powyżej lat, jeżeli występuje u Ciebie wysokie ryzyko wystąpienia choroby serca lub naczyń krwionośnych.


Raz przyklejony plaster musi pozostać na swoim miejscu przez kolejnych siedem dni. Każdy kolejny plaster należy naklejać w innym miejscu, nigdy w tym samym, dopiero po usunięciu poprzedniego. Przed przyklejeniem plastra skóra, w miejscu, w którym będzie się on znajdował musi być dokładnie oczyszczona i osuszona.


Nie ma konieczności stosowania dodatkowej. Jak działa plaster antykoncepcyjny ? Zawiera estrogen i progestagen, które stopniowo przenikają przez skórę do krwi. Hormony przenikają bezpośrednio do krwi, a więc nie obciążają wątroby.


Zastrzyki antykoncepcyjne podawane są domięśniowo i wykonuje się je co trzy miesiące. Plastry przykleja się co siedem dni. Preparat hamuje jajeczkowanie oraz wpływa hamująco na rozwój komórek nowotworowych piersi, wpływa również hamująco na rozrost błony śluzowej macicy i dzięki temu zmniejsza endometriozę (przerost błony śluzowej macicy poza macicę).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty