Niskie ciśnienie najczęściej pojawia się u kobiet oraz dziewcząt ciśnienie skurczowe spada w okresie dojrzewania. Dolegliwość ta jest charakterystyczna również dla sportowców. Hipotonia zazwyczaj nie wymaga leczenia. Dotyka każdej grupy wiekowej, choć najczęściej niskie ciśnienie występuje u dzieci (zwłaszcza w okresie dojrzewania), które są szczupłe i mają małą masę ciała. Lekarze zapewniają, że niskie ciśnienie (hipotonia, niedociśnienie) z reguły nie wymaga leczenia.
Marne to jednak pocieszenie, gdy czasem nawet nie można wstać z łóżka, bo kręci ci się w głowie. Na szczęście nad hipotonią, czyli zbyt niskim ciśnieniem, też można zapanować. Celem leczenia niskiego ciśnienia tętniczego jest nie tylko podwyższenie go poprzez zwiększenie napięcia części współczulnej wegetatywnego układu autonomicznego, ale i poprawa jakości życia, korzystne oddziaływanie na stan zdrowia chorego oraz zwiększenie napięcia mięśniowego. Aby dokładnie stwierdzić niedociśnienie, można posłużyć się całodobowym pomiarem ciśnienia tzw. Oprócz nadciśnienia tętniczego u człowieka może dochodzić do obniżenia ciśnienia krwi, czyli tzw.
Pomiar ciśnienia, kiedyś zaniedbywany, dziś jest standardem podczas każdej wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Można je również mierzyć w automatach dostępnych w aptekach oraz samodzielnie w domu. Nie dziw się, że niedociśnienie tętnicze , czyli hipotonia, nie jest traktowane zbyt serio. Inne niedociśnienie tętnicze I95. Problem dotyczy około społeczeństwa.
Metody pomiaru ciśnienia tętniczego. Gdy niedociśnienie jest skutkiem wymiotów, biegunki lub potów wystarczy po prostu uzupełnić płyny. Nawadnianie, zwłaszcza w starszym wieku, jest szczególnie ważne.
Powinny o tym pamiętać rodziny niskociśnieniowców, zachęcając do picia dużej ilości wody. Przewlekłe niedociśnienie tętnicze stosunkowo rzadko jest przedmiotem zainteresowania lekarzy. Z klinicznego punktu widzenia największe znaczenie ma niedociśnienie samoistne (konstytucjonalne) i hipotonia ortostatyczna.
Pierwszym krokiem diagnostycznym jest stwierdzenie, czy niskie wartości ciśnienia są efektem nagłego spadku (hipotonia ortostatyczna) u osoby z prawidłowym lub wysokim ciśnieniem, czy też są wyrazem przewlekłego niedociśnienia tętniczego. Biorąc pod uwagę rolę, jaką wzrost ciśnienia odgrywa w rozwoju choroby niedokrwiennej serca i uogólnionej miażdżycy tętnic, wskazane są nawet niższe wartości. Za optymalne uważa się ciśnienie skurczowe mniejsze niż 1mmHg i rozkurczowe poniżej.
Do jej powstawania przyczynia się przyjmowanie leków moczopędnych oraz rozszerzających naczynia, stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego. To wyższe ciśnienie nazywane jest skurczowym, niższe – rozkurczowym. Oba składają się na ciśnienie tętnicze krwi, które zawsze określa się za pomocą dwóch liczb – np.
Hg (milimetry słupka rtęci). Wzrost wartości nawet jednego tylko składnika ciśnienia tętniczego oznacza nadciśnienie. Należy wziąć pod uwagę fakt, że jest to wartość umowna, ponieważ nie uwzględnia ona takich czynników jak: płeć, wiek, czy skłonności genetyczne.
Ten rodzaj niedociśnienia rozpoznaje się, gdy skurczowe ciśnienie tętnicze w pozycji stojącej spada w ciągu minut o co najmniej mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe o co najmniej mm Hg. Często można zauważyć objawy hipotonii ortostatycznej u starszych osób z nadciśnieniem tętniczym. Brakuje natomiast jasnych kryteriów rozpoznawania niedociśnienia. Nadciśnienie tętnicze, w przeciwieństwie do niedociśnienia, jest dobrze scharakteryzowaną chorobą. Wielu ludzi dobrze toleruje niskie ciśnienie, problem pojawia się gdy wywołuje uciążliwe objawy.
Może ono występować pod trzema postaciami. Niedociśnienie pierwotne. Do objawów łączących pierwotne i wtórne niedociśnienie tętnicze z tymi stanami włączono wyraźny zespół asteniczny. Zmniejszenie sprawności umysłowej i fizycznej, zmiany w układzie. Odwrotną sytuacją do nadciśnienia tętnicznego jest hipotensja, czyli niedociśnienie tętnicze.
Hipotensja (niedociśnienie) - niskie ciśnienie tętnicze. Dotyka osoby w różnym wieku, przeważnie jednak kobiety i młode dziewczęta oraz osoby szczupłe i aktywne fizycznie. Mówimy o nim wówczas, gdy ciśnienie skurczowe spada poniżej 1mm Hg, a rozkurczowe poniżej mm Hg. Chociaż niedociśnienie tętnicze nie jest tak groźne jak nadciśnienie, to jednak nie powinniśmy go ignorować.
Gwałtowny spadek ciśnienia może być tak samo niebezpieczny co jego nagły skok wzwyż. Może doprowadzić nawet do utraty przytomności, np. Nazywane jest inaczej hipotonią lub niedociśnieniem i cierpi na nie od 1- dorosłych ludzi. Zdecydowanie najczęściej są na nią narażone dzieci, nastolatki w okresie dojrzewania, a. W cyklu pracy serca wyróżniamy skurcz i rozkurcz.
Podczas skurczu (systole) krew wyrzucana jest z komór do tętnic. W czasie rozkurczu (diastole) krew napływa z przedsionków do komór. Ciśnienie tętnicze krwi W momencie skurczu komór serca krew napływa do tętnic, co powoduje wzrost ciśnienia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.