środa, 9 sierpnia 2017

Kwiat kasztanowca do picia

Możesz samodzielnie przygotować herbatę lub nalewkę z kwiatów kasztanowca – pamiętaj jednak, by zbierać produkty o właściwej porze roku i wybierać drzewa, które są stosunkowo daleko od ruchliwych ulic. Kwitną po rozwoju liści w maju i czerwcu. Leczniczym surowcem kasztanowca są kasztany, a także okazałe kwiaty stojące na drzewie, oraz kora.


Pochodzi z Grecji, południowej części Azji Mniejszej oraz Iranu. W naszym kraju kasztanowiec jest przede wszystkim znany jako dekoracyjna roślina parkowa, sadzona zwykle wzdłuż dróg i alei.

W kwiatach kasztanowca (ale tylko białych), w korze, niedojrzałych owocach, nasionach, a także w liściach są saponiny triterpenowe, z których najważniejsza jest escyna. Kasztanowiec jest dużym drzewem o gęstej, szerokiej koronie. Wino malinowe będzie doskonałe do picia – zmacerowane kwiatami kasztanowca.


Do nacierań oczywiście alkohol wyżej procentowy, może być wódka. Zmaceruj kwiaty, a w lipcu, gdy będą już owoce (kasztany w zielonych łupinkach) to pokrój je i wrzuć do swojego maceratu alkoholowego z kwiatów. Uzyskasz wzmocnioną nalewkę do nacierań.


Do surowców leczniczych wyszczególnionych z kasztanowca zalicza się miedzy innymi owoce (kasztany) i kwiaty.

W celach terapeutycznych wykorzystywana jest także kora tego drzewa. Zbiera się także nasiona ale tylko i wyłącznie te które są całkowicie dojrzałe. KWIAT KASZTANOWCA Hippocastani flos Dostępne opakowania: 50g.


Kwiaty, kora i owoce kasztanowca posiadają cenne właściwości lecznicze i są stosowane do produkcji rozmaitych leków, związanych z niewydolnością krążenia, żylakami, oparzeniami, stanami zapalnymi żołądka i jelit, artretyzmem, hemoroidami itp. Osiągający metrów wysokości kasztanowiec zwyczajny jest okazałym, rozłożystym drzewem o sklepionej koronie. Już na jesieni na gałęziach pojawiają się grube, lepkie pąki, z których wiosną rozwijają się liście o długości do 20cm.


Drzewo kwitnie od kwietnia do maja. Z zapylonych kwiatów rozwijają się kuliste, pokryte kolcami zielone torebki nasienne, zawierające. Zarówno białe kwiaty kasztanowca, jak i jego kora, liście, owoce i nasiona, zawierają wiele cennych składników, a wśród nich flawonoidy, fenolokwasy, saponiny triterpenowe, cukry, skrobię i związki mineralne, które są źródłem zdrowia i urody. Największe stężenie tych składników znajduje się w kwiatach oraz korze kasztanowca.


Herbata z kwiatów kasztanowca Ma działanie rozkurczowe i przeciwzapalne. Wyciągi trafiają do kosmetyków: toników, kremów i maseczek do cery naczynkowej. Europy, Ameryki Północnej oraz Azjiwschodniej. W Polsce wszystkie uprawiane gatunki są introdukowane przez człowieka.


Gatunkiem typowym jest kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum L.).

Zewnętrznie produkt ten stosuje się w postaci okładów, dla wspomagania leczenia oparzeń oraz odmrożeń I stopnia, a także otarć naskórka. Kwiat kasztanowca (Hippocastani flos) to surowiec. Zróżnicowany zbiór ofert, najlepsze ceny i promocje. Wejdź i znajdź to, czego szukasz!


Zalane kwiaty odstawiamy na dni w chłodne i ciemne miejsce. Po dwóch tygodniach odciskamy kwiaty i przecedzamy przez gazę do butelki. Na początku należy rozgnieść kwiaty kasztanowca i posiekać kasztany.


To wszystko trzeba wrzucić do dużego słoika, zalać wódką i odstawić na dni. Co kilka dni powinno się potrząsnąć słojem, żeby wszystko lepiej się wymieszało. Po tym czasie nalewkę trzeba przecedzić i przelać do wyparzonych butelek. Kiedy i jak zebrać kasztan. Do właściwości przejawiające się w pełni sił leczniczych, konieczne jest, aby prawidłowo zebrać.


Jako dodatkowe środki napar z jest stosowany w leczeniu guzów mózgu. Praktykowane stosowanie kwiatów kasztanowca, wraz z kwiatami bzu, to połączenie daje bardzo dobre rezultaty w leczeniu rwy kulszowej. Jakie zastosowanie w medycynie mają kasztany. Na co pomaga kasztanowiec? Liście składają się z 5-palczastych,.


Kwiaty kasztanowca, zebrane we wzniesione prostopadłe kwiatostany, mają barwę białą, a u nasady czerwone plamki. Kwiaty, nasiona i liście kasztanowca są cennym źródłem zielarskim stosowane do uszczelniania naczyń krwionośnych. Wyciąg z surowców kasztanowca stosuje się zewnętrznie w postaci żelu, maści, kremów na problemy z żylakami, obolałe i opuchnięte nogi, jak również na cerę naczyniową. Rozgniatamy kwiaty kasztanowca i siekamy kasztany, a następnie wrzucamy je razem do dużego słoika (najlepiej l). Dodajemy do nich wódki i odstawiamy na dwa tygodnie.


Sądzę ,że kwiaty z własnego ogrodu czy lasu mogą być,przecież niektóre są jadalne np. Z kwiaciarni raczej bym nie ryzykowała,za dużo w nich chemi. Pozdrawiam,skorzystam z tego pomysłu. Do przygotowania nalewki potrzebować będziesz: g suszonych kwiatów kasztanowca (dostępne w sklepie zielarskim), g suszonych kasztanów lub 1g młodych niedojrzałych kasztanów, l wódki.


Kasztany pokrój na małe kawałki zaś kwiatki rozkrusz palcami i przełóż do dużego (około l) słoika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty