czwartek, 3 sierpnia 2017

Jak rozpoznać hemoroidy odbytu

Już na podstawie wywiadu, wyglądu okolic odbytu i badania palcem lekarz zwykle potrafi rozpoznać hemoroidy. Na zakończenie podstawowego badania diagnostycznego czeka cię anoskopia - lekarz dokładnie ogląda jeszcze końcowy odcinek odbytnicy za pomocą wziernika (anoskopu). Oba badania trwają krótko, nie wymagają specjalnego.


To guzki krwawnicze naturalnie występujące w kanale odbytu. Stan patologiczny związany z hemoroidami to choroba hemoroidalna (żylaki odbytu), która występuje, gdy guzki krwawnicze objęte są stanem zapalnym.

Objawy hemoroidów to krwawienie z odbytu, krew w stolcu, pieczenie, ból w czasie wypróżniania. Leczenie należy rozpocząć stosunkowo jak najwcześniej. Wówczas istnieje większa możliwość, że zmiany żylne nie zaostrzą się do kolejnych stadiów rozwojowych. Czasem hemoroidy jesteśmy w stanie po prostu zobaczyć. Kiedy zauważymy u siebie żylaki odbytu mamy pewność, że faktycznie mamy problem z hemoroidami.


Opisując, jak wyglądają hemoroidy odbytu na wstępie warto wspomnieć, że wyróżniamy hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne. Problem w tym, że zobaczyć możemy tylko hemoroidy zewnętrzne.

Nieprawidłowo funkcjonujące guzki krwawnicze odbytu, zwane hemoroidami, mogą objawiać się na kilka sposobów. Hemoroidy objawy mogą mieć bardzo rożne. W pierwszej fazie powinny nas zaalarmować sygnały, które są bardzo często ignorowane lub bagatelizowane.


Jest to swędzenie, pieczenie lub ból w okolicy odbytu. Przyczyny powstawania hemoroidów, nazywanych również żylakami odbytu, są rozległe i niezależne od wieku. Z pewnością sprzyja im siedzący, mało aktywny tryb życia – na hemoroidy często zapadają pracownicy biurowi, zawodowi kierowcy oraz zapaleni gracze komputerowi. Często jednak dochodzi do ich przerostu i rozwoju choroby hemoroidalnej – nazywanej potocznie właśnie hemoroidami. W użyciu jest także określenie żylaki odbytu.


Jakie objawy im towarzyszą i jak wyglądają hemoroidy? Odpowiedź na te pytania zależy od stopnia rozwoju choroby. III stopień żylaków odbytu - to hemoroidy, które wypadają z kanału odbytu podczas parcia, i trzeba je doprowadzić do normalnej pozycji, IV stopień żylaków odbytu - to takie hemoroidy, których nie da się odprowadzić samodzielnie, towarzyszą im obrzęki, zakrzepy i martwica.


Lekarz jest wstanie rozpoznać żylaki odbytu na. Jeżeli odczuwasz pieczenie, ból lub swąd okolic odbytu lub zaobserwowałaś ślady krwi podczas podcierania – prawdopodobnie masz hemoroidy. Ten dotykający wiele osób problem może być bolesny, ale zazwyczaj nie stanowi zagrożenia.


Istnieją dwa rodzaje żył otaczających odbytnicę i odbyt: wewnętrzne i zewnętrzne żyły hemoroidalne. Kiedy te ostatnie odczuwają silny nacisk mają tendencję do pęcznienia, a czasem nawet mogą krwawić, czego efektem są właśnie hemoroidy zewnętrzne.

Bolesne są też hemoroidy zewnętrzne. Nieleczone hemoroidy będą nasilały krwawienia z odbytu, powodować silny ból podczas siedzenia, utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Na pytanie czy to hemoroidy odbytu i jak wyglądają odpowie przede wszystkim ocena lekarska wykonana per rectum. Jak rozpoznać hemoroidy? Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć jest ti, że istnieją dwa rodzaje hemoroidów: wewnętrzne, zewnętrzne.


Jednakże, możliwe jest ich zdiagnozowanie. Jest to ważne, ponieważ bez dowiedzenia się tego jak zidentyfikować niektóre z bardziej typowych objawów hemoroidów można się wystawić na ryzyko zachorowania na bardzo poważny przypadek. Na początku żylaki zewnętrzne odbytu są niewielkie, ale już wtedy wywołują objawy, takie jak: świą pieczenie, krwawienie. Krwawienie hemoroidów może być zauważalne na papierze toaletowym w postaci jasnoczerwonych plamek krwi. Rozpoznanie raka odbytu następuje poprzez badanie proktologiczne (per rectum).


Jeśli specjalista wyczuje obecność guzków, kieruje chorego do dalszej diagnostyki - na rektoskopię, kolonoskopię, rezonans magnetyczny (przy podejrzeniu przerzutów wykonuje się dodatkowo szereg innych badań, m.in. tomografię komputerową i RTG klatki piersiowej). Kolejne etapy rozwoju żylaków odbytu określa skala Parksa. Składa się ona z czterech stopni.


Pierwszy z nich to hemoroidy wewnętrzne pozostające przez cały czas w środku. To naturalne struktury występujące w dolnym odcinku odbytnicy. Z anatomicznego punktu widzenia to sploty naczyń krwionośnych, które wraz ze zwieraczami odbytu (mięśniami) mają za zadanie zapewnić szczelność kanału odbytowego.


Niekiedy dochodzi do zaburzenia prawidłowego funkcji guzków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty