W nasionach są dodatkowo cukry, skrobia, karotenoidy, sterole i związki mineralne. Nasiona kasztanowca pozyskiwane są z drzewa pochodzącego z rodziny mydleńcowatych – kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum). Dzięki wspólnemu działaniu zawartej w nich escyny oraz flawonoidów wpływają dobroczynnie na układ krążenia.
Mechanizm ich działania polega m. Preparat zawiera sproszkowane nasienie kasztanowca.
Wiadomo, że główną substancją czynną wyciągu z nasion kasztanowca jest escyna (tabletka preparatu zawiera nie mniej niż mg escyny). Escyna oraz inne składniki wyciągu z nasion kasztanowca wykazują działanie ochronne na naczynia krwionośne oraz działanie przeciwzapalne. Kwiaty kasztanowca zrywa się w pełni rozkwitu drzew, nasiona (kasztany) jesienią, w momencie, gdy wypadają już z torebek nasiennych. Niedojrzałe torebki nasienne zbieramy w lipcu, zaś korę z młodych gałązek zawsze wiosną. Firmy farmaceutyczne najbardziej cenią niedojrzałe torebki nasienne i nasiona tego drzewa.
Nasiona można też wydobyć i oczyścić przecierając je przez sita o odpowiednich oczkach i przemywając wodą. Tak postępujemy z nasionami berberysu, cisa, jałowca i mahonii. Z kolei nasiona buka, dębu, kasztanowca i orzecha powinieneś zbierać dopiero gdy opadną na ziemię.
Po zbiorze nasiona trzeba oczyścić i podsuszyć. Właściwości i zastosowanie owoców kasztanowca. Owoce kasztanowców to kolczaste torebki zawierające 1-nasion, o średnicy do cm. Okrywa jest zielona, kolczasta, a nasiona kuliste, pokryte błyszczącą brązową skórką, wewnątrz wypełnione białym miąższem. Maść z kasztanowca łączy się często z rutyną lub z wyciągami z innych ziół, aby wzmocnić jej działanie.
Wybierając odpowiedni produkt, warto zwrócić uwagę na to, jakie dodatki zawiera i czy wyciąg jest standaryzowany na zawartość escyny. Nasiona lśniące, czerwono-brązowe, niejadalne i lekko trujące. Rozmaitości: W Polsce żyją drzewa kasztanowca białego przekraczające 2lat.
Wg Pacyniaka najstarszy kasztanowiec zwyczajny liczy sobie 2lata, rośnie w Lubiniu gmina Krzywiń - woj. Chętnie są przez nie zbierane i wykorzystywane do tworzenia figurek oraz nauki liczenia. Problemem generowanym przez ten gatunek bywa zaśmiecanie otoczenia łupinami owoców i dużą ilością liści. Najbardziej charakterystyczne są nasiona kasztanowca , zwane potocznie kasztanami 1. Wielkie, brunatnoczerwone, posiadają delikatnie słojowaną i mocno błyszczącą powierzchnię przypominającą politurowane drewno i od niepamiętnych czasów wraz z żołędziami stanowią jedną z ulubionych zabawek dzieci, które łącząc je ze sobą za. No i oczywiście na jesieni zbieramy dojrzałe nasiona, czyli kasztany.
Laikowi niewiele wyjaśni fakt, że kora, kwiaty i nasiona kasztanowca zawierają m. Ważniejsze jest to, na jakie schorzenia medycyna naturalna poleca spożywanie różnych „preparatów” z kasztanowca. Kwiaty, nasiona i kora kasztanowca działają przeciwbólowo.
W Polsce jest uprawiany jako drzewo ozdobne od XVI wieku. Wyciągi z kwiatów i kory kasztanowca są stosowane przy. Kasztanowiec pochodzi z Azji Mniejszej. Nasiona i liście kasztanowca są stosowane w leczeniu egzemy, żylaków, hemoroidów, zaburzeń trawiennych i bólu stawów.
Microsoft może otrzymać prowizję, jeśli zakupisz produkty. W aptekach można nabyć bez recepty środki z wyciągiem z kasztanowca, które są często zalecane przez lekarzy w przypadku żylaków. Wyciąg z kasztanowca to jeden z najczęściej stosowanych preparatów medycyny naturalnej. Ekstrakt z owoców kasztanowca zawiera w swoim składzie m. Uznaje się jednak, że najważniejszym ich składnikiem.
Wykorzystywane są w przemyśle medycznym (np. w leczeniu żylaków, zakrzepów, miażdżycy, obrzęków, odmrożeń, w chorobach wątroby) i kosmetycznym (np. na skórę naczynkową). Czasami w ziołolecznictwie wykorzystywany jest także liść kasztanowca oraz jego nasiona. Wymienić tutaj można chociażby flawonoidy, garbniki, kumaryny czy karotenoidy. Jedną z cenniejszych substancji jest escyna, czyli mieszanina saponin.
Posiadają one cenny składnik chemiczny - escynę, która uszczelnia ściany naczyń krwionośnych i zmniejsza obrzęki. Najwięcej jej zawierają świeże, niedojrzałe nasiona, z których produkuje się wyciąg alkoholowy. Ale używa się też kwiatów, liści, owoców i kory kasztanowca.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.