poniedziałek, 10 października 2016

Na co pomagają kasztany

Na co pomagają kasztany ? Po co mieszać w jednym artykule kompletnie dwa różne drzewa kasztanowca z kasztanem jadalnym. Dobrym zwyczajem byłoby też podać chodź raz nazwy łacińskie drzew o których się pisze. I po co jeszcze ta wzmianka o tej pseudonauce radiestezji. Przygotowanie: kasztany zalej wodą i spirytusem w zamykanym naczyniu, a następnie odstaw całość na miesiąc.


Pamiętaj by od czasu do czasu wstrząsać słojem.

Po tym czasie płyn należy przecedzić i przechowywać w lodówce. Kasztanowiec posiada tak wiele wartościowych dla zdrowia substancji, że stosowany jest w produkcji środków leczniczych i kosmetycznych. Zarówno białe kwiaty kasztanowca, jak i jego kora, liście, owoce i nasiona, zawierają wiele cennych składników, a wśród nich flawonoidy, fenolokwasy, saponiny triterpenowe, cukry, skrobię i związki mineralne, które są źródłem zdrowia i urody. Maść z kasztanów pomaga w leczeniu żylaków odbytu, kończyn dolnych i górnych.


Na wyciągi (wodne I alkoholowe) z kasztanowca trzeba jednak uważać. Mogą uczulać i wywoływać problemy z układem pokarmowym. Najbezpieczniejsze są kasztany w formie przetworzonej: nalewki, kremy, susz.


Trzymasz kasztany przy telewizorze lub komputerze, bo wierzysz, że pochłaniają złą energię. Przechowujesz w łóżku kilkadziesiąt sztuk kasztanów, bo podobno pomagają na sen.

A czy wiesz, że kasztany w dużych ilościach szkodzą? Wyciąg z tej rośliny działa przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo i wzmacniająco na żyły, dlatego nadaje się również do stosowania na hemoroidy czy pajączki na skórze. Na ból brzucha co roku robię orzechówkę więc te kasztany odeszły w zapomnienie na przynajmniej jakieś… lat! Ale mama odgrzebała swój stary przepis więc dzielę się z Wami.


Pierwszą porcję zrobiłam praktycznie po przeczytaniu komentarza, drugą – wczoraj. Nalewka z kasztanów jest świetna na reumatyzm, oparzenia, odmrożenia, na poprawę krążenia krwi w skórze (np. pajączki na łydkach, żylaki, obrzęki), ubytki naskórka, na stany zapalne żołądka i jelit oraz na ułatwienie wydalania moczu przy przeroście prostaty. Okazuje się, że kasztany mają wiele właściwości zdrowotnych. Są wykorzystywane w zielarstwie, ale również przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.


Nazywane są naturalnymi odpromiennikami. Diety - Zdrowie w Dziennik. Informacje dotyczące diet oraz ich stosowania. Wyszukaj diete dla siebie. Jak skutecznie się odchudzić?


Pomagają nam, czy szkodzą? Przepis na nalewkę jest bardzo prosty: kasztany, spirytus lub wódka i słoik. Zalewamy wódką i odstawiamy na kilka tygodni w ciemne miejsce co jakiś czas wstrząsając.


Jak już wszystkie kasztany znajdują się w butelce – zalewamy je spirytusem. Kasztany przecinamy na pół lub nakłuwamy w kilku miejscach.

W zależności od tego jak dużą butelkę macie i jak drobno pokroicie kasztany musicie dobrać odpowiednią ilość spirytusu. Na Zachodzie funkcjonuje mit kasztanów odstraszających pająki. Podobno trzeba rozłożyć je wokół pokoju lub domu, a wielonożni goście nie zaszczycą nas swoją obecnością. Nie wiadomo, czemu miałoby się tak dziać, ponieważ kasztany zdają się nie mieć właściwości antypająkowych.


Nie są to co prawda kasztany jadalne, ale mają właściwości lecznicze i neutralizują szkodliwe promieniowanie. Wszyscy wiedzą, że najlepsze kasztany są na Placu Pigalle w Paryżu, ale te zbierane pod polskimi kasztanowcami zwyczajnymi nie są wcale gorsze. Kwiatki rozkruszamy palcami i przekładamy do dużego (około l) słoika. Jakie zalety mają kasztany? Co kilka dni potrząsamy słojem tak, aby składniki się wymieszały.


Najbardziej znane się pieczone kasztany, które można kupić na ulicach francuskich czy włoskich miast. Jednak dawniej kasztany jadalne były szeroko wykorzystywane w medycynie naturalnej, gdyż posiadają wiele właściwości leczniczych. Występuje na Półwyspie Bałkańskim, a dokładniej na niewielkich obszarach północnej Grecji, Albanii, Macedonii, Serbii i Bułgarii.


Leczniczym surowcem kasztanowca są kasztany, a także okazałe kwiaty stojące na drzewie, oraz kora. Dojrzałe kasztany zbiera się jesienią, rozdrabnia i suszy w przewiewie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty