piątek, 30 stycznia 2015

Wycięcie hemoroidów zewnętrznych

Chakakterystyka hemoroidów. Jeśli w zewnętrznym hemoroidzie dojdzie do zakrzepu, może wystąpić nagły ból. Zakrzep zwykle ulega wchłonięciu, ale może po nim zostać nadmiar skóry, która swędzi i może ulec podrażnieniu. Za główne przyczyny hemoroidów uznaje się częste zaparcia, ciężę i poród oraz siedzący tryb życia. Jak wyglądają hemoroidy zewnętrzne?


Objawy hemoroidów zewnętrznych.

Na początku żylaki zewnętrzne odbytu są niewielkie, ale już wtedy wywołują. Wiele osób wstydzi się pokazać hemoroidy lekarzowi. Robią to dopiero w bardzo zaawansowanym stadium choroby. Niestety, gdyż długość i skuteczność leczenia zależy od tego, jak długo rozwijały się hemoroidy zewnętrzne. Typowym objawem hemoroidów zewnętrznych jest ból, pieczenie i świąd odbytu oraz krew w kale.


Wycięciu podlega guzek wraz ze skórą brzegu odbytu. Następnie kleszczykami jest zaciskany wypreparowany żylak, wycinany, a brzegi błony śluzowej są zszywane. Dobór odpowiedniej metody leczenia zależy od stopnia zaawansowania zmian.

Dorota Kozera Bibliografia: 1. Noszczyk: Chirurgia, Tom 2. Ilustrujące hemoroidy zewnętrzne zdjęcia wskazują na zaczerwienienia i obrzęk występujący w okolicy, w której mamy żylaki odbytu. Zdjęcia hemoroidów odbytu to być może nie najprzyjemniejsze źródło wiedzy, ale pomagają w szybkim rozpoznaniu problemu. Każdy kto po raz pierwszy cierpi z powodu hemoroidów, może się zastanawiać podczas walki z tą dolegliwością „jak długo trwa leczenie hemoroidów”. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba spojrzeć na kilka czynników, które będą miały wpływ na to, jak długo będzie trwała walka z hemoroidami.


Operacja hemoroidów jest konieczne, gdy leczenie zachowawcze hemoroidów nie pomaga albo choroba jest zaawansowana. Najnowocześniejsze zabiegi usuwania hemoroidów są mniej inwazyjne niż klasyczna operacja, wykonuje się je ambulatoryjnie albo w warunkach chirurgii jednego dnia. Z reguły nie wymagają znieczulenia, gdyż hemoroidy znajdują się w części odbytu niewrażliwej na ból. W zależności od ich miejsca występowania wyróżnia się żylaki zewnętrzne oraz żylaki wewnętrzne. Często zdarza się, że żylaki wewnętrzne i zewnętrzne występują razem.


Wewnętrzne żylaki odbytu pokryte są błoną śluzową odbytnicy, która nie posiada unerwienia bólowego. Leczenie hemoroidów po klasycznym wycięciu. Po pierwszym wypróżnieniu wypadły mi dwa żylaki wewnętrzne i po ich odprowadzeniu przez samego proktologa wypadają w dalszym ciągu przy wypróżnieniach.


Byłam na kontroli u innego lekarza chirurga, kt. Swędzenie odbytu po zabiegu. Rozpoznanie hemoroidów polega na: wywiadzie lekarskim, badaniu fizykalnym jamy brzusznej i okolic krocza, ocenie hemoroidów zewnętrznych, badaniu przezodbytniczym palcem (tzw. badanie per rectum) w celu wykrycia hemoroidów wewnętrznych.


Jednym z podstawowych badań w diagnostyce choroby hemoroidalnej jest również anoskopia.

Wycięcie hemoroidów metodą klasyczną oferuje m. Medi Clinique w Szczecinie, Szpital Św. Rafała w Krakowie, zajmuje się tym Meritum Centrum Medyczne w Kamieniu Pomorskim, a także Specjalistyczna Praktyka Lekarska Lek. Elżbieta Bednarczyk w Gdyni, w której cena zabiegu jest ustalana indywidualnie po wstępnej. Ten bolesny stan jest tak powszechny, że prawie połowa populacji ma hemoroidy zewnętrzne w wieku około lat. To, jak wyglądają hemoroidy, zależy od stopnia zaawansowania choroby.


Zewnętrzne żylaki odbytu wyglądają jak czerwone guzki. Hemoroidy zazwyczaj pojawiają się wewnątrz i wokół odbytu. Czasami są one bolesne, a przy tym utrudniają wypróżnianie. Towarzyszy im często niewielkie krwawienie oraz śluz z odbytu.


Dodatkowo wywołują pieczenie i świąd odbytu. Guzki krwawnicze to fizjologiczna struktura odbytu. Ich funkcją jest uszczelnianie odbytu, co ułatwia pełną kontrolę oddawania gazów i stolca. Kiedy dochodzi do ich nadmiernego wypełnienia, czyli przekrwienia, prawidłowe guzki krwawnicze powiększają się. Wtedy określa się je mianem hemoroidów.


Związany z nimi stan patologiczny, zwany chorobą hemoroidalną lub potocznie hemoroidami, występuje, gdy są one nabrzmiałe lub objęte stanem zapalnym. W zdrowej postaci zachowują się jak poduszeczka złożona z połączeń tętniczo-żylnych i tkanki łącznej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty