W kwiatach kasztanowca (ale tylko białych), w korze, niedojrzałych owocach, nasionach, a także w liściach są saponiny triterpenowe, z których najważniejsza jest escyna. Gliceryt z kwiatów kasztanowca. Kwiaty spryskaj lekko spirytusem, zostaw na minut. To czas na pozbycie się ewentualnych patogenów i aktywizację związków.
Czystymi dłońmi pokrój płatki nożem.
Wcześniej spryskaj spirytusem nóż i deseczkę do krojenia, załóż rękawiczki, spryskaj spirytusem rękawiczki. Czyste i nieuszkodzone kwiaty wkładasz do odpiweidnio dużego słoja- wkładasz tak dużo ile się da, ale nie upychasz i nie ugniatasz. Całość zalewasz alkoholem, najlepszy bedize spirytus. Zostawiasz całość w ciemnym i przewiewnym miejscu na tygodnie.
Po tym czasie wyjmujesz i odściskujesz kwiaty i całość zostawiasz na dni. Zarówno białe kwiaty kasztanowca, jak i jego kora, liście, owoce i nasiona, zawierają wiele cennych składników, a wśród nich flawonoidy, fenolokwasy, saponiny triterpenowe, cukry, skrobię i związki mineralne, które są źródłem zdrowia i urody. Kwiaty kasztanowca, zebrane we wzniesione prostopadłe kwiatostany, mają barwę białą, a u nasady czerwone plamki.
Liście składają się z 5-palczastych, wydłużonych, listków o ząbkowanym brzegu. Owocem jest kolczasta torebka zawierająca 1-duże nasiona nazywane kasztanami. Jakie właściwości mają poszczególne części. Leczniczym surowcem kasztanowca są kasztany, a także okazałe kwiaty stojące na drzewie, oraz kora. Nalewka z owoców kasztanowca to remedium na dolegliwości bólowe stawów i mięśni.
Odpowiedź znajduje się poniżej. W domowej apteczce warto mieć również suszone liście, korę lub kwiaty tego drzewa, ponieważ pomagają walczyć z zaburzeniami pracy układu trawiennego i mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu krwionośnego. Na początku należy rozgnieść kwiaty kasztanowca i posiekać kasztany.
To wszystko trzeba wrzucić do dużego słoika, zalać wódką i odstawić na dni. Co kilka dni powinno się potrząsnąć słojem, żeby wszystko lepiej się wymieszało. Jak zrobić nalewkę z kwiatów kasztana? Rozgnieć garść suszonych kwiatów kasztanowca (kupisz je w sklepie zielarskim), rozdrobnij (posiekaj) dziesięć niedojrzałych kasztanów. Wrzuć wszystko do słoja, wymieszaj i zalej czterema szklankami wódki.
Co dwa dni potrząsaj słojem, aby dobrze wymieszać jego zawartość. Cała procedura jest maksymalnie prosta – kroimy kasztany na małe kawałki i zalewamy spirytusem.
U mnie na butelkę 2ml poszło 1ml spirytusu. Zamykamy w ciemnym miejscu na dwa tygodnie i co kilka dni potrząsamy. Na naczynka, żylaki, bolące mięśnie i stawy oraz obrzęki.
Można stosować wewnętrznie i zewnętrznie. Wyciągi z kwiatów i kory kasztanowca są stosowane przy kruchych naczyniach krwionośnych, popularne są także preparaty z nasion, trochę mniej – liście kasztanowca. W medycynie ludowej kwiaty kasztanowca są wykorzystywane w leczeniu rwy kulszowej, schorzeń wątroby i przy reumatyzmie.
Jakie zastosowanie w medycynie mają kasztany. Na co pomaga kasztanowiec? W medycynie naturalnej wykorzystuje się niemal wszystkie części kasztanowca: czyli korę, kwiaty i liście, no i oczywiście owoce, a ściślej mówiąc – nasienie, czyli to co nazywamy kasztanem.
Korę kasztanowca używaną w celach leczniczych trzeba zebrać na wiosnę, z młodych gałązek, potem się ją suszy. Kwiaty trzeba zebrać w ich największym rozkwicie, czyli pozyskujemy je. KWIAT KASZTANOWCA Hippocastani flos Dostępne opakowania: 50g.
Kwiaty, kora i owoce kasztanowca posiadają cenne właściwości lecznicze i są stosowane do produkcji rozmaitych leków, związanych z niewydolnością krążenia, żylakami, oparzeniami, stanami zapalnymi żołądka i jelit, artretyzmem, hemoroidami itp. Obrywa się następnie pojedyncze kwiaty wraz z szypułkami i suszy w miejscach przewiewnych i zacienionych. Występuje na Półwyspie Bałkańskim, a dokładniej na niewielkich obszarach. Kwiat kasztanowca wchodzi w skład mieszanki ziołowej Rektosan, stosowanej w leczeniu żylaków odbytu. Przy hemoroidach i żylakach pomaga też nalewka alkoholowa z kwiatów kasztanowca.
Zalane alkoholem kwiaty powinny stać kilka dni. Kasztanowiec (Aesculus L.) – rodzaj drzew, rzadziej krzewów należących do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). W Polsce wszystkie uprawiane gatunki są introdukowane przez człowieka. Gatunkiem typowym jest kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum L.).
Europy, Ameryki Północnej oraz Azjiwschodniej. Nasiona kasztanowca służą do otrzymywania beta-escyny stosowanej do produkcji preparatów przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych i uszczelniających naczynia krwionośne. Wyciągi z kwiatów i liści kasztanowca wchodzą w skład preparatów stosowanych w stanach zapalnych żył podudzi i guzków krwawicznych (hemoroidów).
Nalewka z kasztanów jest świetna na reumatyzm, oparzenia, odmrożenia, na poprawę krążenia krwi w skórze (np. pajączki na łydkach, żylaki, obrzęki), ubytki naskórka, na stany zapalne żołądka i jelit oraz na ułatwienie wydalania moczu przy przeroście prostaty.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.