wtorek, 20 sierpnia 2019

Zawal miesnia sercowego

Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu chorego. Za przyczynę powstania choroby uważa się zakrzepy tworzące się w żyłach dolnej połowy ciała. Ich obumieranie wynika z zamknięcia światła naczyń wieńcowych z powodu blaszki miażdżycowej.


Do serca przestaje być dostarczana krew, a co za tym idzie tlen oraz substancje odżywcze, co doprowadza do śmierci komórek mięśnia sercowego. Tętnice wieńcowe, czyli naczynia doprowadzające krew do mięśnia sercowego, zwykle są dwie – większa lewa oraz mniejsza - prawa.

Zawał mięśnia sercowego. Aby prawidłowo ocenić ryzyko sercowo-naczyniowe, Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca stosowanie systemu SCORE (Systematic Coronary Risk Evaluation). System ten pozwala na oszacowanie 10-letniego ryzyka zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych u osób bez choroby sercowo-naczyniowej o podłożu miażdżycowym. Brak swobodnego przepływu krwi do mięśnia sercowego powoduje miażdżyca naczyń, na którą z kolei w dużej mierze rzutuje podwyższony poziom cholesterolu we krwi.


W oparciu o badania wykorzystujące markery biologiczne stawia się ostateczne rozpoznanie i podejmuje odpowiednie leczenie. Co to są markery sercowe? Na podstawie ewolucji zmian w EKG w przebiegu zawału mięśnia sercowego wyróżnia się zawał serca bez załamka Qoraz zawał serca z załamkiem Q.

Markery sercowe, a dokładniej markery martwicy mięśnia sercowego, to białka produkowane wyłącznie. Ostry zawał mięśnia sercowego to odcięcie pewnego obszaru mięśnia sercowego od ukrwienia wieńcowego na czas tak długi, by doszło do jego martwicy. Wśród przyczyn tego stanu wymienia się: wysoki poziom „złego” cholesterolu (LDL), nadciśnienie tętnicze czy zapalenie tętnic wieńcowych. Jeśli niedokrwienie trwa co najmniej minut, dochodzi do śmierci komórek, co jest widoczne w badaniu histologicznym.


Na skutek miażdżycy dochodzi do zamknięcia światła jednej lub kilku tętnic. W Polsce w prawie wszystkich przypadkach wybiera się leczenie zabiegowe. Niezwykle ważny jest czas, jaki upływa od wystąpienia bólu w klatce piersiowej do rozpoczęcia leczenia, ponieważ im wcześniej rozpocznie się leczenie zawału, tym więcej mięśnia sercowego można uratować. Jest on konsekwencją i ostatnim etapem długo trwającej choroby naczyń wieńcowych spowodowanej przez miażdżycę.


Czym jest ta podstępna choroba, jakie są jej przyczyny, jak udzielić pierwszej pomocy choremu z podejrzeniem zawału? W jaki sposób dzisiejsza medycyna radzi sobie z zawałem? Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów ludzi na świecie.


Wśród nich najczęściej przeważają zawały mięśnia sercowego i udary mózgu. Pacjent z zawałem mięśnia sercowego wymaga szybkiego postępowania przedszpitalnego oraz szybkiej interwencji. Ostre niedokrwienie mięśnia sercowego objawia się nagłym, szybko potęgującym się bólem zamostkowym, promieniującym do lewej ręki, szyi.


Jak rozpoznać zawał serca? Stan zapalny w przebiegu choroby obejmuje zarówno komórki mięśnia sercowego, jak i naczynia serca.

Podczas badania elektrokardiograficznego specjalista jest w stanie dokładnie określić, jak przebiega praca serca w stanie spoczynku. Standardowym wyznacznikiem zawału mięśnia sercowego w EKG jest wykres pracy serca. Kardiolog ocenia przebieg zapisu elektrokardiogramu, a mówiąc ściślej – krzywe, załamki i odstępy uwiecznione na. Za chorobę w odpowiada miażdżyca.


Zapalenie mięśnia sercowego najczęściej występuje jako skutek infekcji wirusowych i bakteryjnych oraz reakcji alergicznych. Tak więc przeciwdziałanie zawałowi to zwalczanie modyfikowalnych czynników ryzyka miażdżycy poprzez odpowiedni styl życia. Po pierwsze, należy prawidłowo się odżywiać i utrzymywać odpowiednią masę ciała.


Enzymy sercowe są substancjami, których stężenie we krwi wzrasta, kiedy dochodzi do zawału serca. Zwane są również markerami martwicy mięśnia sercowego bądź markerami zawału serca. Podział markerów serca Do markerów zawału serca należą: kinaza kreatynowa (CK), frakcja mięśniowa kinazy (CK-MB), mioglobina, troponiny (TnT i TnI), dehydrogenaza kwasu mlekowego (LDH).


NSTEMI, czyli po angielsku non-ST-elevation myocardial infarction oznacza zawał serca bez przetrwałego uniesienia odcinka ST. Dla pacjenta oznacza to po prostu zawał serca. Pacjenci z zawałem serca typu NSTEMI - to wyjątkowo heterogenna grupa chorych i rokowanie u tych pacjentów powinno być. W Polsce z tego powodu hospitalizuje się około tysięcy chorych rocznie.


U około chorych zawał serca jest przyczyną zgonu. W przypadków dochodzi do niego w okresie pierwszej godziny od. Jakie są przyczyny zawału mięśnia sercowego? Mianem zawału serca (ataku serca) określamy stan, w którym dochodzi do śmierci komórek mięśnia sercowego.


Polega on na obumarciu danych części serca, do którego dochodzi na skutek nieprawidłowego przepływu krwi w naczyniach tętnic wieńcowych. Unaczynienie mięśnia sercowego jak można przeczytać w literaturze medycznej można porównać do drzewa od którego pnia odchodzą główne gałęzie, które z kolei dzielą się na mniejsze odgałęzienia i jeszcze mniejsze w efekcie czego na końcu gałęzi znajdują się liście. Główne tętnice wieńcowe są położone nasierdziowo i wnikają w głąb mięśnia sercowego.


Może być również poprzedzone zakażeniem ze strony układu pokarmowego przebiegającym z biegunką lub zakażeniem przebiegającym z wysypką skórną. Objawy związane z zapaleniem mięśnia sercowego są zróżnicowane i zależą od aktualnego stanu zapalnego mięśnia sercowego lub cech jego niewydolności, które pojawiają się wtórnie do zapalenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty