piątek, 30 sierpnia 2019

Tłuszczak leczenie

W większości przypadków leczenie tłuszczaków nie jest konieczne. Skóra nad tłuszczakiem jest nie zmieniona, zaś sam guz jest bardziej spoisty od otaczającej tkanki podskórnej. Jest niebolesny i nie powoduje dolegliwości. Charakter guza powinien ocenić lekarz.


Jednak może rozrosnąć się na tyle, że w końcu zacznie przeszkadzać i można odczuwać dyskomfort.

Wtedy zaleca się jego usunięcie. Może ulokować się na plecach, głowie, szyi, na twarzy, pod pachą, na nogach, na tułowiu. Wycięcie tłuszczaka to jedyna skuteczna forma leczenia. Poznaj nasze porady i ciekawostki na temat leków, kosmetyków, wyrobów medycznych oraz zdrowego stylu życia.


Może występować na plecach, głowie, szyi, na twarzy, pod pachą, na nogach, na tułowiu, właściwie w każdym miejscu naszego ciała. Tłuszczaki nie są groźne. Są to najczęściej występujące nowotwory łagodne tkanek miękkich u osób dorosłych.

Zmiany są pojedyncze, niewielkich rozmiarów, cechują się powolnym wzrostem i tym samym nie stanowią istotnego obciążenia dla pacjenta. W takich wypadkach jedynym bodźcem skłaniającym pacjenta do podjęcia leczenia jest przyczyna kosmetyczna. Guz otoczony jest łącznotkankową torebką i nie daje przerzutów. Najczęściej tłuszczaki podskórne są niewielkie – do centymetra średnicy i rosną wolno, ale mogą powiększyć się do rozmiarów przekraczających centymetrów.


Nie wszystkie tłuszczaki podlegając wycięciu, często osoby żyją z ich obecnością przez długie lata zapominając, że mają go w ciele. Warto jednak pomyśleć zawczasu o podjęciu leczenia, ponieważ im mniejszy guz tym łatwiej go usunąć i blizny pooperacyjne są mniejsze. Kiedy najczęściej tłuszczaki są usuwane? Większość z nas w pierwszym odruchu, słysząc z ust lekarza, że guzek, który ulokował się pod naszą skórą to tłuszczak, z przerażeniem myśli „nowotwór”. Dowiedzmy się więc czym są tłuszczaki i czy istotnie należy się ich obawiać.


Nie wymaga zazwyczaj interwencji lekarza, choć należy go różnicować z innymi zmianami. Każdy guzek wymaga bowiem sprawdzenia, wykonania badań, które wykluczą jego złośliwy charakter. Gdy gruczoł zatka się białkiem zwanym keratyną, powstają właśnie tłuszczaki.


Oprócz tego, że są nieestetyczne, tłuszczaki nie stwarzają większego ryzyka dla naszego zdrowia. Pies, który nie może pozbyć się toksyn w sposób naturalny, zaczyna wydalać je poprzez skórę, efektem czego są właśnie podskórne tłuszczaki. Sam natomiast czekam na jakiś przełom który sprawi że nie będę się martwił o te małe które cały czas rosną.


Pozdrawiam tych piszących, że tłuszczaki znikną kiedy zastosujemy dietę, zrzucimy zbędną tkankę tłuszczową.

Ja w wieku lat miałem tłuszczaki mając za mało tkanki tłuszczowej w organizmie. Mogą wystąpić niemal na każdym miejscu ciała, ale powszechnie znajdują się na szyi, ramionach i pod pachami. Jest to podobne do gumy wybrzuszenie i czuje się iż można nim poruszać.


Rośnie powoli, często przez kilka miesięcy, a nawet lat. Częściej tłuszczaki formują się u osób z nadwagą. Przeprowadzono badania na myszach, które wykazały zależność między genem związanym z otyłością a rozwojem tłuszczaka.


Inne badania wykazały, że tłuszczaki lubią rozwijać się w miejscach, w których wcześniej był jakiś uraz, rana. Od razu sobie powiedzmy, że tłuszczak – bo ta podskórna, miękka kulka to zwykle właśnie tłuszczak – jest nowotworem. Ale chwileczkę, na razie nie ma powodów do paniki – tłuszczaki zaliczają się bowiem do nowotworów niezłośliwych, a ich leczenie nie jest konieczne.


Jeśli jednak guzek stanowi dyskomfort dla pacjenta, czy to wizualny czy też funkcjonalny (np. zmiana umieszczona pod pachą, przy nosie, pod kolanem, w zgięciu łokciowym lub zwyczajnie jest duża), może zostać wycięty. Występują na całym ciele (tłuszczaki na plecach są równie częste, jak tłuszczaki na udach), głównie u osób po 40. Niemal nigdy nie wykazują tendencji do zmiany w nowotwory złośliwe i przyrastają bardzo powoli. Kwestia, jakie są przyczyny i skąd się biorą tłuszczaki nie została jednoznacznie rozstrzygnięta. Wiele pacjentek zastanawia się, jak wygląda tłuszczak na piersiach i jak go rozp.


Zapalenie tłuszczaka – co robić? Czyli zmiany skórne wymagające niezwłocznego leczenia. W zależności od umiejscowienia na ciele człowieka, ta patologia ma swoje własne cechy przebiegu. Może powstawać w okolicy nerwów, wówczas na skutek nacisku powoduje dolegliwości bólowe. Obydwa nowotwory wywodzą się z tkanki tłuszczowej więc makroskopowo bywają podobne.


Na przekrojach w obrebie mięsaka występowac mogą wylewy krwawe oraz ogniska martwicy. Leczenie polega na liposukcji lub zabiegu chirurgicznym. Guz złośliwy nacieka okoliczne tkanki więc zwykle jest nieprzesuwalny względem podłoża, natomiast tłuszczak zwykle da się przemieścić. Występowanie bólu zależy od umiejscowienia i rozmiaru nowotworu. Jak powiedzieliśmy, tłuszczaki nie są groźne.


Czasem zdarza się, że uciskają jakiś nerw, ale w większości przypadków nie utrudniają nam życia. Wyglądają jednak nieestetycznie i to sprawia, że kiedy się pojawią, nie witamy ich z otwartymi ramionami. Jak sobie pomóc, bez uciekania się do leczenia operacyjnego?


Chociaż są to zmiany o charakterze nowotworowym, nie należy się ich bać. Trzeba jednak, dla własnego bezpieczeństwa, jak najszybciej zgłosić się z każdą zauważoną zmianą do lekarza rodzinnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty