Oprócz stojącego trybu życia (jaki wiodą np. chirurdzy czy fryzjerzy), także ciąża może być czynnikiem powodującym powstawanie żylaków. To nasze nogi walczą z grawitacją i niekiedy jest to walka przegrana. Występowanie żylaków w ciąży często ma podłoże genetyczne. To problem, który dotyka ok. W grupie ryzyka są także panie, które żylaki miały już przed ciążą, kobiety, które miały przed ciążą nadwagę lub zbyt dużo przytyją w ciąży, za długo stoją lub siedzą, noszą obciskającą bieliznę i ubrania.
Ciąża sprzyja żylakom, ponieważ macica wywiera dodatkowy nacisk na żyłę główną dolną w organizmie, co z kolei zwiększa ciśnienie w naczyniach krwionośnych nóg i innych kończyn. Ponieważ krew żyłami w nogach płynie „na przekór” grawitacji, potrzebne są mechanizmy umożliwiające przezwyciężenie siły ciążenia. Jednym z ważniejszych jest działanie mięśni nóg.
Miałam problemy z żylakami w pierwszej ciąży (cofnęły się znacząco po porodzie), teraz w drugiej od pasa w dół wyglądam koszmarnie. Od m-ca ciąży noszę pończochy uciskowe, teraz już II stopień. Leczenie żylaków w ciąży. W tym czasie kobieta jest szczególnie narażona na ryzyko wystąpienia żylaków, m. Sine, powrózkowate zgrubienia na nogach,. Okolice intymne są silnie ukrwione, a w ciąży mogą być dodatkowo opuchnięte i powodować ból przy dotyku.
Kilkanaście lat temu miałem zaawansowany żylak powróżka,który trochę bolał czasami. Międzyinnymi dlatego nie dostałem się do wojsk powietrznodesantowych,bo na komisji lekarz zobaczył. Proszę o poradę ,czy po dwóch latach od tego momentu ,gdy ta dolegliwość była nieleczona moja dziewczyna mogła zajść zemną w ciążę, a znaliśmy się tylko dziesięć. Często ich ujawnianie się zależy też od czynników genetycznych. Jeśli wolisz w czasie ciąży poleżeć na kanapie, zamiast wybrać się na spacer, pozwalasz sobie na podjadanie, a w dodatku pochodzisz z rodziny, w której kobiety cierpiały na żylaki, ty.
Skąd się biorą żylaki w ciąży? Dlaczego ciąża sprzyja ich powstawaniu? Powiększająca się macica, zmiany hormonalne, przyrost masy ciała i inne czynniki są przyczyną żylaków w cią. Od początku ciąży warto nosić przeciwżylakowe rajstopy, płaskie buty z szerokimi noskami i wygodne, elastyczne spodnie, miękką bieliznę oraz skarpetki bez ściągacza. Czy mogę spokojnie starać się o dziecko, czy zasięgnoć porady innego lekarza.
Nie wiem sama co mam robić. Zależy mi na moim zdrowiu, jak również ażeby ciąża przebiegała prawidłowo. Tak jak Pani napisała w trakcie ciąży nigdy nie powinno się wykonywać planowych zabiegów chirurgicznych, ponieważ może to być niebezpieczne dla matki i dziecka. Jeżeli kobieta skarży się na żylaki przed ciążą - zaleca się wykonanie zabiegu przed ciążą, aby uniknąć następstw nasilenia dolegliwości, które często pojawiają się u kobiet w ciąży. Jeżeli wiesz, że w twoim przypadku istnieje ryzyko wystąpienia żylaków lub już je zaobserwowałaś, koniecznie zainwestuj w pończochy przeciwżylakowe.
Prowadź aktywny tryb życia – ćwicz w ciąży, pływaj, spaceru przynajmniej minut dziennie! To zapewni optymalny przepływ krwi w organizmie. Kiedy żylaki już się pojawią, leczenie musi być prowadzone pod okiem specjalisty, bo wiele leków przeciwżylakowych nie było testowanych w ciąży i nie jest znany ich wpływ na płód. W zdecydowanej większości, bo aż w proc.
Niestety, w kolejnej ciąży mogą powrócić, nawet z większym nasileniem. Warto przed kolejną ciążą osiągnąć prawidłową masę ciała, a w czasie ciąży uważać, by zbyt wiele nie przybrać na wadze. Po zakończeniu połogu warto żylaki usunąć operacyjnie lub poddać się zabiegowi zamknięcia żył. Wynika to z zaburzenia odpływu krwi żylnej z kończyn dolnych w kierunku serca. Wśród przyczyn powstawania żylaków w ciąży można wymienić zarówno czynniki genetyczne, hormonalne jak i te związane z prowadzonym przez przyszłą mamę trybem życia.
Zdarza się, że pajączki, czy też żylaki, które pojawią się w okresie trwania ciąży znikną po narodzinach dziecka. Bardzo często jednak lekarz nie zaleca żadnego leczenia żylaków macicy w ciąży, a jedynie obserwuje je, ponieważ zmiany są niewielkie, a prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań minimalne. Sposoby na żylaki w ciąży Inwazyjne leczenie żylaków w ciąży nie jest wskazane, dlatego przyszła mama powinna przede wszystkim działać prewencyjnie, by ich uniknąć albo sprawić, by się nie powiększały. W dużej mierze są konsekwencją tego, że w tym szczególnym okresie następuje wiele zmian fizjologicznych.
Kobietom w ciąży zwykle dokuczają żylaki nóg, odbytu i krocza. Jakie dolegliwości są z nimi związane? Hemoroidy - żylaki odbytu.
Bóle podczas wypróżniania się i krew na stolcu lub na papierze toaletowym mogą świadczyć o hemoroidach, czyli żylakach odbytu. Jak leczyć żylaki w ciąży? Ich powstawaniu – oprócz zmian naczyniowych typowych dla ciąży – sprzyjają zaparcia, które są utrapieniem wielu ciężarnych.
Czy żylak pochwy jest groźny dla kobiety w ciąży?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.