wtorek, 25 czerwca 2019

Niedrożność żył kończyn dolnych objawy

Niewydolność żył kończyn dolnych jest stanem oznaczającym, że krew w nogach nie przepływa prawidłowo. Pojawia się zastój krwi w kończynach, a w niektórych przypadkach także refluks żylny, czyli płynięcie krwi w przeciwnym kierunku. Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ, przewlekła choroba żylna, PChŻ, chronic venous insufficiency, CVI) to choroba, która dotyka niemal połowy kobiet w Polsce i ok. Główną przyczyną powstawania przewlekłej niewydolności żylnej jest uszkodzenie żył.


Choroby żył oraz wysokie koszty leczenia stanowią istotny problem społeczno-ekonomiczny, powodując długotrwałe niezdolności do pracy, a nawet inwalidztwo. Kobiety chorują 2–razy częściej niż mężczyźni.

Jaki jest prawidłowy mechanizm przepływu krwi z kończyn dolnych do serca? Niewydolność żylna kończyn dolnych, to proces chorobowy, w którym ujawniają się objawy zastoju w krążeniu żylnym nóg. Dotknięta niedokrwieniem tkanka będzie zimna i blada. Rezultatem zamknięcia naczynia i zmniejszenia ukrwienia mogą być różne stany zagrażające życiu, takie jak udar niedokrwienny, ostry zespół wieńcowy (OZW) czy ostre niedokrwienie kończyn dolnych. Typowe objawy zakrzepicy tętniczej: Ból i uczucie ucisku w klatce piersiowej.


Objawy i postęp choroby. Pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej mogą być estetyczne: pojawiające się „pajączki” na skórze czy poszerzające się żyły podskórne. Obrzęki kończyn i uczucie ciężkości nóg, narastające w ciągu dnia, ustępują całkowicie po odpoczynku nocnym.


Zwężenia lub niedrożności tętnic kończyn dolnych to nie tak rzadkie schorzenia jakby mogło się nam wydawać.

W znacznej większości przypadków spowodowane jest to niczym innym jak miażdżycą. Miażdżyca tętnic kończyn dolnych a choroba Buergera. Różnica polega jednak na tym, że w chorobie Buergera, oprócz zmian śródbłonka, zachodzi również proces zapalno-zakrzepowy, obejmujący żyły. Zakrzepica żył kończyn dolnych oznacza wytworzenie się skrzepu w żyłach głębokich nóg. Do objawów zakrzepicy nóg zalicza się ból i obrzęk kończyny oraz ból łydki w. Zapalenie żył w nodze najczęściej współwystępuje z zakrzepicą żył, której powikłanie stanowi.


Układ tętniczy zapewnia dostarczanie odpowiedniej ilości krwi do wszystkich tkanek i narządów. Zmiany patologiczne większości chorób tętnic polegają na zwężeniu lub całkowitym zamknięciu światła tętnicy, co prowadzi do zaburzeń przepływu wewnątrznaczyniowego oraz niedokrwienia tkanek zaopatrywanych przez zmienione naczynie. W konsekwencji dochodzi do udaru mózgu, zawału serca, tętniaka aorty oraz martwicy kończyn dolnych. W zapobieganiu miażdżycy ważne są profilaktyka, regularne badania i prowadzenie zdrowego stylu życia oraz wczesne rozpoznanie objawów. Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych w procentach spowodowane jest przez miażdżycę.


Charakterystycznym objawem choroby jest tzw. Jak objawia się zakrzepica żył kończyn dolnych? Moj chłopak miał operacje zył kończyny dolnej z powodu ich niedrożności (lata wcześniej przebyta zakrzepica żył głebokich). Po operacji lekarz nie zapisał mu żadnych leków przeciwzakrzepowych. Czy lekarz powinien był podać leki.


Do czynników ryzyka można zaliczyć małą aktywność fizyczną, otyłość, a także predyspozycje genetyczne. Chorobę można leczyć objawowo, a nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań. Typowymi objawami zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych jest ból, zasinienie i obrzęk kończyny.

Występują też podwyższona temperatura kończyny, podwyższone napięcie podpowięziowe (objaw Mozesa), bolesność wzdłuż przebiegu zajętych naczyń oraz w zakresie mięśni goleni. Zakrzepica jest groźną dolegliwością naczyń krwionośnych , a jej objawy to powstawanie zakrzepów w układzie żył głębokich. Może prowadzić do poważnych powikłań, ale każdy kto wie jak rozpoznać zakrzepicę i szybko rozpocznie jej leczenie, powinien ich uniknąć. Najczęściej dotyka kończyn dolnych. Przyczyną zmian w tętnicach wywołujących przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych u chorych jest miażdżyca.


Powszechnie używanym określeniem tego typu zmian jest zwężające stwardnienie tętnic. Innymi przyczynami niedrożności naczyń kończyn dolnych są: zmiany zapalne naczyń, przebyte zatory tętnic, zespoły uciskowe, choroby. Niewydolność tętnic kończyn dolnych staje się coraz powszechniejszą chorobą wśród dorosłych osób.


Przyczyną choroby jest miażdżyca, która doprowadza do stopniowego zwężania światła naczyń tętniczych i postępującego niedokrwienia tkanek. Co robić, gdy zagraża nam niewydolność tętnicza kończyn dolnych? Jakie objawy powinny skłonić do wykonania takiego USG i jakie osoby są szczególnie narażone na wystąpienie patologii układu naczyniowego kończyn dolnych? Ultrasonografia dopplerowska opiera się na analizie zmian częstotliwości fal, które zostają odbite przez obecne w naczyniach krwionośnych erytrocyty.


Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych to stan zapalny żył znajdujących się tuż pod skórą (to żyły powierzchniowe).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty