czwartek, 20 czerwca 2019

Zakrzepica żył kończyn dolnych objawy

Zakrzepica żył kończyn dolnych to bardzo częsty stan kliniczny. Jak objawia się zakrzepica żył kończyn dolnych? Zakrzepowe zapalenie żył dotyczy zazwyczaj kończyn dolnych, choć może występować także w innych rejonach układu żylnego.


Zakrzepica żył kończyn dolnych objawy

Choroba ta prowadzi do zastoju krwi w kończynie, objawia się to zwykle obrzękiem i zaczerwienieniem, czemu często towarzyszy silny ból. Sporadycznie, w związku z dużym zastojem krwi w żyłach głębokich, dochodzi do zmiany zabarwienia skóry na niebieski (sinica) i uwidocznienia się żył powierzchownych. Do objawów zakrzepicy nóg zalicza się ból i obrzęk kończyny oraz ból łydki w. Typowymi objawami zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych jest ból, zasinienie i obrzęk kończyny.


Występują też podwyższona temperatura kończyny, podwyższone napięcie podpowięziowe (objaw Mozesa), bolesność wzdłuż przebiegu zajętych naczyń oraz w zakresie mięśni goleni. Zapalenie żył w nodze najczęściej współwystępuje z zakrzepicą żył, której powikłanie stanowi. W zakrzepicy objawy takie to skutek stanu zapalnego żył. Należy podkreślić, że w zakrzepicy objawy wymienione powyżej pojawiają się zaledwie u połowy dotkniętych problemem – u reszty zakrzepica objawy daje nie jednoznaczne, a jej pierwszym symptomem jest dopiero zatorowość płucna. Okolice żył, w których trwa stan zapalny, są czerwone, obrzęknięte i bolą.


Pozostałe objawy zapalenia żył powierzchownych to: zgrubienia wyczuwalne dotykowo w miejscach przebiegu żył z zapaleniem, uczucie, że dotknięta stanem zapalnym żyła jest twarda, miejscowo kończyna dolna lub górna może być cieplejsza niż reszta ciała. Zastój krwi jest większy, gdy zakrzepica jest bardziej rozległa. Szacuje się, że odczuwalne przez pacjenta objawy. Wędrujące zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych to nawracające zapalenie żył o zmiennej lokalizacji.


Może obejmować zarówno kończyny dolne jak górne. Dolegliwość występuje głównie u kobiet i przebiega zazwyczaj bez powikłań. U niektórych pacjentów może dodatkowo występować zakrzepica żył głębokich, która zwiększa ryzyko zatorowości płucnej. Przyczyną zakrzepowego zapalenia żył jest powstający w żyłach skrzep, który najczęściej tworzy się w obrębie kończyn dolnych. Zakrzep powstający w głęboko położonych naczyniach krwionośnych całkowicie lub częściowo zatyka je, hamując.


Zakrzepica żył kończyn dolnych objawy

W większości przypadków spowodowane tym zastojem krwi objawy zakrzepicy pojawiają się w ciągu kilku dni. Sposoby leczenia obu chorób w dużym stopniu się pokrywają, jednak z uwagi na większe ryzyko zgonu oraz nawrotu choroby związane z zatorowością płucną, obowiązuje w niej bardziej „agresywne” leczenie. Dzieje się tak szczególnie na początku procesu, kiedy zmiany zakrzepowe są niewielkie, dotyczą naczyń w dalszych częściach kończyn i nie powodują istotnego utrudnienia w przepływie krwi. To stan w kończynach dolnych, który najczęściej dotyczy żylaków i wynika z zaburzenia przepływu krwi oraz uszkodzeń ściany naczyń w zmienionym odcinku żyły. Moimi podstawowymi objawami był ból lewej nogi, tak na wysokości łydki, na początku ból był słaby i próbowałam różnych maści, które przynosiły ulgę ale na krótko, a czasem ból zaczął narastać i miałam trudności z chodzeniem.


Jeśli choroba kończyny dolnej przebiega w początkowej fazie, lekarze zalecają leczenie zachowawcze, w tym przyjmowanie leków. Niezależnie od tego, aby pozbyć się żylnej patologii na dolnej kończynie, jest to niemożliwe, dlatego że ryzyko wystąpienia powikłań wzrasta w czasie. Pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej mogą być estetyczne: pojawiające się „pajączki” na skórze czy poszerzające się żyły podskórne. Objawy i postęp choroby. Obrzęki kończyn i uczucie ciężkości nóg, narastające w ciągu dnia, ustępują całkowicie po odpoczynku nocnym.


Zaczerwienieniu skóry i bólu rzadko towarzyszy zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych. U prawie połowy osób patologia jest na ogół bezobjawowa. Dlatego czasami trudno jest ustalić dolegliwość. Często tacy pacjenci odczuwają ból w mostku. Bardzo często mają na to wpływ powstające żylaki.


Dochodzi do tego wówczas, gdy w żyłach powierzchniowych dochodzi do stanu zapalnego, z którym występuje też proces zakrzepowy. Osoby, które dotknęła ta dolegliwość, uskarżają się na nieprzyjemne objawy właśnie w nogach. Schorzenie to wiąże się z nawracającym zapaleniem żył i wymaga specjalistycznego leczenia.


Zakrzepica żył kończyn dolnych objawy

Bardziej to wygląda na objawy nasilonej niewydolniości żylnej, która niestety może doprowadzić do zapalenia żył kończyn dolnych. Radzę w tej sprawie skosnutować się z chirurgiem naczyniowym. Niewydolność żylna kończyn dolnych, to proces chorobowy, w którym ujawniają się objawy zastoju w krążeniu żylnym nóg. Występuje najczęściej w żyłach kończyn dolnych, ale dotyczyć może także żył miednicy oraz kończyn górnych. Jest to poważne schorzenie.


Choroba ta niesie za sobą ryzyko wystąpienia zatorowości płucnej, będącej potencjalnym zagrożeniem życia, a także może być przyczyną przewlekłej niewydolności żylnej. Na przykła w czasie długiej podróży samochodem należy robić częste przerwy na krótki spacer po 1metrów. Nieruchome siedzenie przez dłuższy czas utrudnia przepływ krwi, dochodzi do zastoju m. Obraz kliniczny zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych to ból, nadwrażliwość, obrzęk goleni, uda lub całej kończyny, zmiany zabarwienia skóry, wzmożone ucieplenie i rozszerzenie żył powierzchownych, temperatura ciała może być podwyższona ale nie przekracza 38˚C. Częściej dotyka kobiety niż mężczyzn.


Bywa, że zakrzepica bardzo długo nie daje żadnych objawów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty