czwartek, 25 października 2018

Kasztanowiec choroby

Choroby kasztanowców łatwo zaobserwować latem, gdy spacerujemy po parkach, alejach przyulicznych, czy we własnym ogrodzie. Większość objawów to efekt działania szrotówka – motyla, który niszczy polskie kasztanowce dopiero od piętnastu lat. Lista tematów związanych z tagiem kasztanowiec.


Kasztanowiec choroby i szkodniki Kasztanowiec - szrotówek kasztanowcowiaczek. Tak osłabione są atakowane przez choroby grzybowe i szkodniki.

Najgroźniejszy to mały motyl-szrotówek kasztanowcowiaczek, który powoduje zasychanie i opadanie liści. Kilkanaście gatunków kasztanowca występuje we wschodniej Azji i Indiach, Ameryce Północnej, a jeden gatunek w południowo wschodniej Europie. Znacznie osłabiać kasztanowce może również chrabąszcz majowy. W znacznym stopniu może uszkadzać liście, zaburzając tym samym cały metabolizm drzewa.


Trociniarka czerwica: gąsienica tego motyla, osiągająca w ciągu 2-lat długośd aż cm. Jest brunatnoczerwona z wierzchu, z kremowymi bokami i czarną głową. Z chorób, które najczęściej atakują drzewa, wymienić trzeba przede wszystkim czekoladową plamistość liści.

Kasztanowce zwyczajne są bardzo podatne na choroby i szkodniki. Chorobę tą wywołują grzyby, a objawia się ona ciemnymi przebarwieniami i plamami na liściach. Jednak w większości przypadków osłabiony kasztanowiec ginie z powodu choroby lub - tracąc dekoracyjny charakter - zostaje wycięty. Dane zebrane w Niemczech wskazują na to, że w przeciągu kilku lat od inwazji szrotówka w takich miastach jak Berlin zniknęła większość z tys.


Działa przeciwżylakowo, łagodzi zaburzenia trawienne, zwalcza cellulit. Ograniczone problemy powodowane były przez żerowanie owadów na liściach i zapadanie na tzw. Drzewa te pochodzą odległego Półwyspu Bałkańskiego, zostały one sprowadzone do Polski wzbogacając kolekcje dendrologiczne dworskich parków i aleje magnackich rezydencji.


Jego lecznicze właściwości są wykorzystywane zarówno w medycynie naturalnej, jak i konwencjonalnej. Tekst: Piotr Banaszczak, kierownik Arboretum w Rogowie. Gdy zakwitają kasztanowce, to znak, że zaczęły się matury, a gdy zaczynają gubić kolczaste owoce - czas do szkoły. Aż trudno uwierzyć, że to drzewo tak zrośnięte z naszym krajobrazem jest przybyszem z daleka.


Bardzo często jest on atakowany przez różnego rodzaju choroby i szkodniki. Główne zagrożenie stanowi szrotówek kasztanowcowiaczek - mały motyl (mól) powodujący uszkodzenie i wczesne opadanie liści oraz powtórne kwitnienie drzewa jesienią. Laikowi niewiele wyjaśni fakt, że kora, kwiaty i nasiona kasztanowca zawierają m. Kasztany w całości zaleca się na choroby reumatyczne i podczas klimakterium – trzeba nosić je wówczas przy sobie, najlepiej w kieszeniach.


ALE: Zdrowotność i uroda nie są jedynymi kryteriami przy planowaniu zieleni w miastach.

Jeżeli zauważymy na uszkodzonych gałęziach drzewa czerwone plamy, może to oznaczać atak plamistości koralowej. By nie dopuścić do rozprzestrzenienia się choroby, trzeba usunąć porażone nią gałęzie i je spalić. Do zatrucia alimentarnego dochodzi wiosną, szczególnie w maju, kiedy kwtinie mnóstwo roślin łąkowych i pożytkowych.


Trujące dla pszczół rośliny to: ciemiężyca, bagno zwyczajne, naparstnica, ostróżka polna, jaskier ostry, modrzewnica zwyczajna, wilczomlecz, kasztanowiec zwyczajny. Zazwyczaj choroba ma ostry przebieg. Wyciąg z kasztanowca stanowi cenny składnik preparatów na żylaki, hemoroidy czy pękające naczynka.


Można stosować go w postaci maści, tabletek, samodzielnie przygotowanych nalewek lub okła. Przyczyny i zwalczanie chemiczne oraz ekologiczne. Drzewo o tak dużych liściach szybko traci znaczną ilość wody wyparowując ją, dlatego potrzebuje jej zapasu w podłożu. Występuje w całej Europie. Z wyglądu przypomina kasztan jadalny, ale nie jest z nim spokrewniony.


Tak to szrotowiaczek kasztanowiaczek, Waleria ma rację palenie liści przynosi efekty. U mnie rośnie od kilkudziesięciu lat ogromny kasztanowiec, jest naszą chlubą, więc gdy ten szkodnik zaczął się zbliżać do naszej miejscowości myślałem, że będzie tak jak z kasztanowcami jakie pozostawiał po sobie, czyli w środku lata pokryte brązem. Czy może ktoś wie jak ona się nazywa i jak się z nią walczy. O szczepieniach już wiesz ale można też inaczej. Zbieraj świeże kasztany, ale nie trzymaj ich zbyt długo.


Warto jednak pamiętać, że pozytywne działanie kasztanów jest dosyć krótkotrwałe, kiedy naładują się zbyt dużą ilością negatywnej energii, zaczynają działać jak antena i oddają ją na zewnątrz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty