środa, 18 lipca 2018

Zakrzepowe zapalenie żył głębokich

Zakrzepowe zapalenie żył głębokich (inaczej zakrzepica) jest to chorobą, w przebiegu której następuje utrudniony przepływ krwi. Przyczyną zakrzepowego zapalenia żył jest powstający w żyłach skrzep, który najczęściej tworzy się w obrębie kończyn dolnych. Zakrzep powstający w głęboko położonych naczyniach krwionośnych całkowicie lub częściowo zatyka je, hamując.


Zapalenie żył głębokich w nodze i żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. Bardzo rzadko spotykane jest w innych naczyniach żylnych. Może występować w każdym wieku, lecz najczęściej dotyczy osób po roku życia.

Rozwojem choroby zakrzepowej szczególnie są zagrożone osoby z przebytą już wcześniej zakrzepicą, zwłaszcza wtedy, kiedy leczenie przeciwzakrzepowe trwało za krótko. Zakrzepica to stan polegający na powstaniu zakrzepu w żyle. Zakrzepy przyczepiają się do śródbłonków, które wyścielają ściany żył. Skrzep, który oderwie się od ściany może doprowadzać do groźnych zatorów prowadzących nawet do śmierci. Z kolei zakrzepowe zapalenie żył głębokich (tzw. żylna choroba zakrzepowo-zatorowa) związane jest dodatkowo z symptomami, takimi jak: dodatni objaw Homansa, czyli bolesność mięśni podudzia przy grzbietowym zgięciu stopy (zarówno podczas chodzenia, jak i leżenia), a z czasem ból całej kończyny.


Do objawów zapalenia żył kończyn dolnych zalicza s. Zapalenie i zakrzepowe zapalenie innych żył i innych naczyń głębokich kończyn dolnych. ZŻG to powstanie zakrzepu w układzie żył głębokich (pod powięzią głęboką) kończyn dolnych, rzadziej górnych. Nieleczone zapalenie żył powierzchownych może doprowadzić do przejścia stanu zapalnego na układ żył głębokich oraz rozwoju zakrzepicy tych naczyń i związanych z nimi groźnych dla zdrowia i życia powikłań.

Powstaniu zakrzepicy sprzyjają m. Nadkrzepliwość, zwolniony przepływ krwi oraz uszkodzenia ściany naczynia żylnego to główne czynniki odpowiedzialne za rozwój choroby. Chirurg naczyniowy stwierdził, że zastrzyki nad wyraz i nie ma sie co obawić. Samoistne zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych dotyczy zwykle żyły odstrzałkowej lub odpiszczelowej, ale może się rozwinąć w każdej żyle powierzchownej.


Często jest ona podłożem do powstania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Głównymi przyczynami są: żylaki nóg, zakażenia i urazy mechaniczne. Poznaj objawy, sposoby leczenia oraz zapobiegania zakrzepowemu zapaleniu żył powierzchownych. To stan w kończynach dolnych, który najczęściej dotyczy żylaków i wynika z zaburzenia przepływu krwi oraz uszkodzeń ściany naczyń w zmienionym odcinku żyły.


Zator i zakrzep żył kończyny dolnej BNO. Zakrzepowe zapalnie żył powierzchownych Ten rodzaj zapalenia w większości przypadków nie wymaga podejmowania leczenia. Ta strona jest stan zapalny spowodowany powstawaniem skrzepów.


Często choroba jest jednostronna: tylko jeden wrażeniem podudzia lub uda. Dzieje się tak szczególnie na początku procesu, kiedy zmiany zakrzepowe są niewielkie, dotyczą naczyń w dalszych częściach kończyn i nie powodują istotnego utrudnienia w przepływie krwi. Rozpoznanie zakrzepowego zapalenie żył głębokich: Rozpoznanie jest zwykle ustalane w oparciu o objawy kliniczne, czyli obrzęk, ból i zaczerwienienie. Niestety schorzenie bardzo często nie daje żadnych objawów i pacjenci dowiadują się o chorobie przez przypadek, przy okazji diagnozowania zupełnie innej choroby. Pozostawiona bez leczenia nie tylko prowadzi do rozwoju powikłań, ale i zagraża życiu.


Lek Calcium Dobesilate Hasco zawiera jako substancję czynną sól wapniową kwasu dobesylowego, który używany jest w celu poprawienia krążenia obwodowego. Choroba może też dotyczyć żył głębokich, np.

Wskazaniem do jego stosowania są: retinopatia cukrzycowa, hemoroidy i zakrzepowe zapalenie żył. DIAGNOSTYKA ZAPALENIA ŻYŁ. Nieco inaczej jest w przypadku zakrzepicy żył głębokich. Kiedy natomiast powstaje zakrzep, żyła zostaje częściowo. Objawem zapalenia żył głębokich jest wysoka temperatura, obrzęk kończyny z błyszczącą skórą, różnica w obwodzie w porównaniu z kończyną zdrową, przyspieszenie tętna oraz duża bolesność wzdłuż przebiegu żył.


Leczenie polega na podaniu leków przeciwkrzepliwych, przeciwzapalnych, przeciwbólowych. O tym, jak ambulatoryjnie leczyć zakrzepicę żył głębokich kończyn dolnych mówią: dr n. Jarosław Kalemba i prof. Zbigniew Rybak z Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej we Wrocławiu. Ryzyko zachorowania wzrasta po 60. W skali roku w Polsce stwierdza się ok.


Ponieważ bezobjawową zatorowość tętnicy płucnej stwierdzono w ok. Witam serdecznie, moim zdaniem należałoby wykonać kontrolne badanie USG dopplerowskie w celu oceny, czy nie doszło do ponownego epizodu zakrzepicy. Jeżeli nie, być może jest to prozaiczna przyczyna - wyroby uciskowe większości firm po miesiącach systematycznego noszenia rozciągają się i spada klasa ucisku tj. Epidemiologia: zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych jest rozpoznawane u chorych w różnym wieku, jednak najczęściej zdarza się ono u osób dorosłych, częściej u mężczyzn niż u kobiet.


Szacuje się, że częstszą niż zapalenie żył głębokich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty