wtorek, 30 stycznia 2018

Kasztanowiec zwyczajny zastosowanie

Kasztanowiec zwyczajny zastosowanie

Kasztanowiec zwyczajny – zastosowanie. Owoce kasztanowca posiadają bardzo dużo licznych właściwości wskazujących na zbawienny jego wpływ na różne schorzenia. Do najcenniejszych składników zalicza się escyna , czyli mieszanina saponin.


Pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego, gdzie rośnie bardzo nielicznie w lasach i uznawany jest za gatunek narażony na wyginięcie. Został rozprzestrzeniony w czasie ekspansji tureckiej w Europie w XVI i XVII wieku i obecnie pospolicie jest uprawiany na. Wyciąg z kasztanowca stanowi cenny składnik preparatów na żylaki, hemoroidy czy pękające naczynka.


Można stosować go w postaci maści, tabletek, samodzielnie przygotowanych nalewek lub okła. Nalewka z owoców kasztanowca to sprawdzony środek na obrzęki, żylaki, bóle mięśni i stawów. Na bazie owoców z kasztanowca produkuje się m. Poznaj właściwości i zastosowanie owoców kasztanowca. Przepis na nalewkę z kasztanowca.


Kasztanowiec zwyczajny zastosowanie

Jakie właściwości posiada kasztanowiec zwyczajny? Głównym zadaniem tych substancji jest uszczelnianie naczyń krwionośnych co warunkuje również ich elastyczność. Sprawdź opis ziół, ich działanie i zastosowanie w ziołolecznictwie. Kwiatostany przeznaczone do suszenia ścina się w pełni kwitnienia, w czerwcu.


W kwiatach kasztanowca znajdują się między innymi flawonoidy, związki kumarynowe, kwasy polifenolowe i garbniki. Jest roślina miododajną. Od dawien dawna był ceniony jako roślina lecznicza.


Leczono nim kaszel i dychawicę u koni, co zapewne wpłynęło na powstanie nazwy gatunkowej ‘hippocastanum’, co po łacinie znaczy „koński kasztan”. Surowcem leczniczym jest kora i kwiat kasztanowca, a także liście i nasiona, pozyskuje się je ze stanowisk. Zbyt mocne lub niewłaściwe cięcie kasztanowców może nawet doprowadzić do ich szybkiego zniszczenia. Można je również sadzić w ogrodach, ale ze względu na swoje rozmiary, wymagają dużej przestrzeni, a. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że kasztanowiec ma również właściwości lecznicze i jest stosowany również w kosmetyce.


Mimo że rodzina kasztanowców obejmuje kilkadziesiąt różnych gatunków, tak naprawdę w ziołolecznictwie używany jest jedynie kasztanowiec zwyczajny. Ponadto można go znaleźć w kosmetykach do cery dojrzałej i wiotczejącej, gdyż poprawia napięcie. Z kolei w kuchni kasztanowiec służy do produkcji win i nalewek.


Ma krótki i gruby pień, rozwidlający się na kilka grubych konarów. Kora szarobrązowa, tafelkowato spękana. Korona wielka, gęsto ulistniona. Europy, Ameryki Północnej oraz Azji wschodniej. W Polsce wszystkie uprawiane gatunki są introdukowane przez człowieka.


Ma dekoracyjne kwiaty, liście i owoce, dlatego cieszy oko przez większą część roku. Aesculus hippocastanum L. Z tych powodów jest chętnie sadzony w miastach – w parkach i alejach, a także przy drogach, ulicach i na placach. Jakie zastosowanie w medycynie mają kasztany.


Na co pomaga kasztanowiec? Kwiaty kasztanowca, zebrane we wzniesione prostopadłe kwiatostany, mają barwę białą, a u nasady czerwone plamki. Liście składają się z 5-palczastych, wydłużonych, listków o ząbkowanym brzegu. Odmiany kasztanowca zwyczajnego o ograniczonej sile wzrostu nadają się do niewielkich nawet ogródków, trzeba jednak pamiętać, że drzewa te rzucają dużo cienia i uprawa innych roślin pod nimi będzie bardzo trudna – tym bardziej że płytko rosnące korzenie zabierają z ziemi wilgoć i składniki pokarmowe. Owoce powstają przeważnie tylko z 1-kwiatów w kwiatostanie.


Karczoch zwyczajny – zastosowanie. Liście karczocha zwyczajnego są z wierzchu nagie, od spodu zaś białawe. W okresie zimowym część nadziemna karczocha zasycha, zimują karpy, z których wiosną wyrasta pęd. Najczęściej stosowany jako składnik aktywny żeli do mycia twarzy, mleczek do demakijażu, toników, kremów do twarzy oraz maseczek. W środowisku naturalnym występuje niemal w całej Europie, w tym w Polsce.


Rodzaj kasztanowiec obejmuje około gatunków, z których w Polsce żaden nie występuje w stanie naturalnym, a zdecydowanie najczęściej uprawiany (zadomowiony) jest jedyny rodzimy w Europie kasztanowiec zwyczajny (A. hippocastanum). Inna nazwa rośliny to kasztanowiec zwyczajny lub kasztanowiec pospolity. Ze względu na kremowobiały kolor kwiatów drzewo to jest także nazywane kasztanowcem białym.


Ma pokrój owalny, cylindryczny lub kopulasty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty