piątek, 10 lutego 2017

Od czego powstają żylaki

Naczyniami powierzchownymi płynie niewiele ponad proc. Najczęściej na żyle odpiszczelowej, biegnącej od kostki przyśrodkowej (wewnętrznej) do pachwiny, rzadziej na żyle odstrzałkowej, ciągnącej się od kostki odśrodkowej (zewnętrznej) do kolana. Przyczyny żylaków powrózka nasiennego, czyli od czego powstają żylaki moszny.


Jednak najogólniej można uznać, że powstają one na skutek niewydolności żylnej miednicy. Powodem takiego zjawiska w ok. W nogach krew płynie żyłami do serca, przeciwnie do siły grawitacji, jakby „pod górę”.

Główną rolę w tym akcie odgrywają sprawne zastawki, które znajdują się wewnątrz żył. Od czego powstają hemoroidy? Najczęściej wskutek silnego parcia przy próbie oddania dużego i twardego stolca, co ma związek z nieprawidłową dietą i brakiem ruchu. Obok zaparć równie niekorzystne dla hemoroidów są biegunki, gdyż duże masy kałowe „przelatują” przez kanał odbytu bez aktywnego udziału mięśni zwieracza.


Pajączki to poszerzone żyły, przypominające miniaturowe żylaki. Kiedy krew trafia do nóg, musi z powrotem dostać się w kierunku serca. Pomagają jej w tym ścianki żył i zastawki żylne.


Także od czego są żylaki pierwotne?

Jeśli chodzi o żylaki wtórne, to powstają one w następstwie przebytych chorób związanych z niedrożnością żył głębokich. Jeśli bowiem w danej rodzinie żylaki występują od paru pokoleń, jeśli miała je prababka, babka i matka, to dla córki, przynajmniej w początkowym stadium rozwoju, będą one czymś oczywistym, „normalnym”. Powstają wskutek „rozciągnięcia” tych cienkich i elastycznych żył pod naporem krwi. Hemoroidy (guzki krwawnicze) ma każdy, żylaki odbytu - co drugi Polak.


Objawy choroby hemoroidalnej są bardzo nieprzyjemne, a przecież żylaki odbytu da się pokonać prostymi metodami. Dlatego nie odkładaj wizyty u proktologa, bo nie ma się czego wstydzić! Powstawanie zmian w naczyniach krwionośnych zależy nie tylko od trybu życia, ale także od genetyki. Udowodniono, że jeśli jedno z rodziców miało tego typu problemy, to prawdopodobieństwo wystąpienia ich u dzieci wynosi proc. Częściowo dziedziczona jest zarówno ilość, jak i jakość zastawek żylnych.


Margit Kossobudzka, ader. Ponieważ izoluje je od skóry tylko tkanka podskórna, żyły te łatwo uszkodzić, co prowadzi do zbytniego. Małe żylaki są niegroźne, jednak żylaki w stadium zaawansowanym wymagają leczenia. Domowe sposoby mogą tylko wspomagać terapię zaleconą przez specjalistę, ale nigdy nie powinny jej zastępować.


Jesteś kobietą po roku życia? Prowadzisz siedzący lub stojący tryb pracy? Przebyłaś zapalenie żył, lub w twojej rodzinie zdarzały się przypadki występowania.


Zwiększone ciśnienie w żyłach w okolicy odbytu i narządów miednicy mniejszej jest jedną z najczęstszych przyczyn hemoroidów.

Przede wszystkim od zbyt ciężkiej pracy jelit, które dostają za mało błonnika. Aby ułatwić jelitom wykonywanie swojej funkcji, sięgaj po większe ilości warzyw oraz pieczywo razowe. Bardzo ważne jest także nawodnienie. Stwierdzono, że w Polsce co drugi pacjent cierpi na to poważne schorzenie. W dzisiejszych czasach większość ludzi pracuje na siedząco przed komputerem, wszędzie dojeżdża samochodem, i spędza wolny czas przed telewizorem.


Stan chorobowy, jakim są żylaki odbytu, może być spowodowany podwyższonym ciśnieniem w jamie brzusznej, które blokuje odpływ krwi z żył okolic odbytu, powodując ich poszerzenie i przekształcenie w żylaki - dlatego z żylakami odbytu często borykają się kobiety w ciąży. Tak powstają żylaki, czyli nieprawidłowe poszerzenia żył Co sprzyja żylakom:-wykonywanie zawodu związanego z wielogodzinnym staniem np. Zwłaszcza elastyczne i cienkie żyły powierzchniowe nóg stosunkowo łatwo ulegają chwilowemu „balonowatemu rozdęciu” gromadząc nadmiar krwi.


Stanowią nie tylko problem kosmetyczny, ale i zdrowotny. Obecnie istnieją alternatywy do operacji w terapii żylaków kończyn dolnych, jednak możliwość ich zastosowani. Samych hemoroidów nie można nazwać chorobą, choć większość osób tak uważa.


Wbrew obiegowej opinii hemoroidy ma każdy człowiek. Te poduszeczki wspomagają proces prawidłowego wypróżniania oraz wydzielania gazów. W normalnych warunkach krążąca po ciele krew dociera do nóg, po czym wraca do serca. Dzieje się tak dzięki mięśniom wypychającym ją w górę oraz zastawkom żylnym, które uniemożliwiają jej spływanie w dół.


Traktowane są przede wszystkim jako defekt estetyczny, skórny, w dodatku istotny jedynie dla kobiet. Tymczasem świadczą przede wszystkim o zaburzeniach krążenia żylnego. Rzeczywiście, pajączki częściej pojawiają się u pań, jednak nawet co piąty mężczyzna zna ten problem.


Często zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy poza zmianami na skórze ma już inne, poważniejsze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty