piątek, 3 kwietnia 2015

Niewydolny perforator żyły

Także niewydolne perforatory, czyli żyły łączące powierzchowny i głęboki układ żylny kończyn dolnych, mogą być tą metodą skutecznie leczone. Ewidentnym przeciwwskazaniem do laseroterapii jest obecność czynnej zakrzepicy żylnej w kończynach dolnych oraz uczulenie na środek do znieczulenia miejscowego – lidokainę. O zaawansowanej, długo trwającej niewydolności żyły odpiszczelowej świadczą rozległe żylaki na tylnej powierzchni goleni. Poszerzone żylakowato mogą być również niewydolne perforatory (miękkie uwypuklenia widoczne zwłaszcza w pozycji stojącej). Marzena Frołow Specjalista chorób wewnętrznych Specjalista angiolog.


Wynik badania USG w pierwszej kolejności odpowiada żylakom kończyny dolnej (niewydolny perforator, niewydolna żyła odpiszczelowa). Drobne skrzepliny w tzw. U chorych, u których źródłem przecieku (refluksu) jest także niewydolny perforator, z osobnego cięcia na skórze odsłania się go, podwiązuje i przecina. U chorych z niewydolnością żyły odstrzałkowej wykonuje się jednocześnie jej podwiązanie lub stripping.


Wśród żył przeszywających przyśrodkowych goleni () wyróżnia się perforatory przypiszczelowe (.1) oraz piszczelowe tylne (.2). Najczęściej stosowaną metodą jest leczenie operacyjne polegające na podwiązaniu niewydolnego ujścia żyły odpiszczelowej oraz usunięcie jej wraz z żylakami metodą Babcocka. W razie potrzeby likwidujemy niewydolne perforatory poprzez ich podwiązanie.


W podobny sposób postępujemy z żyłą odstrzałkową. Perforatory to poprzeczne żyłki, które łączą układ żył powierzchniowych z żyłami głębokimi. Tam właśnie nie ma chyba przepływu. Miejsce, gdzie jak sądzę, znajduje się ten perforator u mamy jest twarde jak kamień, zaczerwienione i swędzi, czasem boli, no wygląda paskudnie.


Obecnie stosujemy coraz oszczędniejsze i mniej inwazyjne techniki operacyjne, przykładem których może być tak zwany ograniczony stripping, czyli usuwanie tylko niewydolnego segmentu żyły odpiszczelowej. W przypadku izolowanej niewydolności zastawki żyły odpiszczelowej, w opuszce wykonuje się jeszcze mniej urazowy zabieg, tzw. Niewydolny i poszerzony perforator. Lubię aktywność fizyczną.


Niestety od trzech tygodni bolą mnie nogi. Byłam u lekarza pierwszego kontaktu, który nie stwierdził niczego podejrzanego (nogi nie puchną, nie mam żylaków). Jak się spodziewamy - taki kierunek przepływu zabezpieczają zastawki żylne. Krew cofa się przez niewydolne. Leczenie laserowe do Perforator żył Naczyniowego przypomina drabinę.


Te metaforyczne szczeble tej drabiny są żyły perforatory. Czasami te żyły stają się wadliwe. Ujście VSP i zastawki żyły odstyrazłkowej wydolne. W przypadku Pacjentów z niewydolnością całego pnia, cięcia dokonuje się za kostką boczną, natomiast u chorych z refluksem – u zbiegu odcinka niewydolnego z wydolnym.


Zamknięcie żył przeszywających (perforatory) Żyły przeszywające są żyłami łączące układ żył głębokich i powierzchownych (Rys.8). Ich niewydolność prowadzi do powstania zmian troficznych najczęściej w okolicy kostki przyśrodkowej lub bocznej, a także zmian skórnych bezpośrednio nad niewydolnym naczyniem. Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ, przewlekła choroba żylna, PChŻ, chronic venous insufficiency, CVI) to choroba, która dotyka niemal połowy kobiet w Polsce i ok. Główną przyczyną powstawania przewlekłej niewydolności żylnej jest uszkodzenie żył.


Wiedza o żylakach rozrosła się do osobnej dziedziny wiedzy medycznej - flebologii. Wiedzy przybywa, ale bardzo trudno ją usystematyzować, poszczególne ośrodki badawcze i lecznicze nie są zgodne nie tylko co do zalecanego leczenia, ale nawet co do nazewnictwa w żylakach, czy szerzej w przewlekłej niewydolności żylnej. Co zatem przekazać oczekującym na jednoznaczne zalecenia pacjentom.


Co to znaczy Perforatory: żyły przeszywające, żyły łączące układ żył głębokich i powierzchownych kończyny dolnej. Przechodzą poprzez powięź, prowadzą krew jednokierunkowo dzięki istnieniu wydolnych zastawek (od żył powierzchownych do głębokich). W razie uszkodzenia zastwek dochodzi do rozwoju przewlekłej niewydolności.


Nawroty na udzie spowodowane są: pozostawieniem bocznic w pachwinie, brakiem ich zaopatrzenia, zdwojeniem pni, pozostawieniem żyły okalającej udo i tylnej uda, niewydolnymi perforatorami. Nawroty na podudziu są wynikiem pozostawienia niewydolnej żyły odstrzałowej oraz łączącej tylnej łydki (łukowata, Leonarda). Rozpoczyna się do przodu od kostki przyśrodkowej w przedłużeniu żyły brzeżnej przyśrodkowej stopy i przyjmuje tu gałęzie powierzchowne ze skórnej sieci żylnej grzbietowej oraz podeszwowej, jak również głębokie z żył podeszwowych przyśrodkowych.


Pierwszym objawem niedomagania układu żylnego są pojawiające się na nogach czerwone żyłki, powszechnie nazywane pajączkami. Wiele kobiet uważa, że to tylko defekt kosmetyczny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty