poniedziałek, 9 września 2019

Zmiany w istocie białej mózgu

Istota biała mózgu: za jakie funkcje odpowiada? Tworzą sieć połączeń w mózgu, którymi biegną sygnały z komórek nerwowych do innych części ośrodkowego. Ogniska te układają się promieniście w stosunku do ciała modzelowatego.


Proszę o pomoc w interpretacji wyników MR głowy. Pojedyńcze bardzo drobne ogniska hiperintensywne w obrazach T2-zależnych w istocie białej połkul mózgu,minimalnie więcej po stronie lewej.

Rezonans robiłam miesiąc temu. Ognisko hiperintensywne w obrazach Tzależnych i Tzależnych FLAIR – odpowiada Dr n. Wydaje się, że zmiany w istocie białej zlokalizowanej głęboko bardziej pogarszają funkcjonowanie chorych niż zmiany w istocie szarej (64). NMR) z rokowaniem w depresji stwierdzili istotną statystycznie zależność. Podkorowe ogniska w istocie białej półkul mózgowych – odpowiada Dr n. Osoby cierpiące na migrenę, zwłaszcza z tzw. Autorzy pracy na łamach pisma.


Ogniska hiperintensywne w istocie białej półkul mózgu są z reguły zawałami la-kunarnymi, a nie poszerzonymi przestrzenia-mi Virchowa-Robina.

W obrębie tylnych jąder podstawy trudno rozróżnić te zmiany. Na ob-szarze pnia mózgu poszerzone przestrzenie okołonaczyniowe występują bardzo rzadko. Ogniskowe zmiany w istocie białej w genezie naczyń są najczęstszymi objawami MRI u pacjentów w podeszłym wieku.


Tkanka ta leży pod korą mózgu i tworzy różne szlaki łączące poszczególne obszary kory oraz obszary pozakorowe (np. drogi korowo-rdzeniowe czy korowo-jądrowe). Również ciało modzelowate (tzw. spoidło wielkie) jest częścią istoty białej. Odwrotne położenie istoty białej występuje w rdzeniu przedłużonym i rdzeniu kręgowym. Zawały mózgu „nieme klinicznie” (silent brain infarcts – SBI) są to wykrywane często przypadkowo w badaniach neuroobrazowych zmiany ogniskowe o etiologii najprawdopodobniej niedokrwiennej, które nie korespondują z żadnymi ewidentnymi ogniskowymi objawami niedokrwienia. Zbierając dokładny wywiad od chorego i jego rodziny, nie odnotowuje się przebytego, ewidentnego.


W podkorowej istocie białej obu półkul mózgu w zakresie płatów czołowych i ciemieniowych stwierdza się liczne, częściowo zlewające się ogniska o hyperintensywnym sygnale w obrazach Tzależnych i FLAIR , częściowo tylko widoczne jako hypointensywne w obrazach T1- zależnych. Niedobory substancji białej bądź niska jakość połączeń między neuronami towarzyszą wielu chorobom. Zmiany w istocie białej mózgu. Stwardnienie rozsiane, porażenie mózgowe, schizofrenia, alzheimer, choroba afektywna dwubiegunowa, depresja – jedną z przyczyn ich rozwoju jest degradacja istoty białej.


Rodzaj badania: MR mózgowia bez kontrastu iv. Opis badania: Badanie wykonano w sekwencjach TTSE, TTSE, TTIRM dark-fluid. Drobne, rozsiane ogniska wysokiego sygnału w istocie białej obu półkul mózgu śr. Krętki Borrelia burgdorferi w tkance nerwowej mózgu selektywnie łączą się z oligodendrocytami odpowiedzialnymi za wytwarzanie mieliny.


Neuroboreliozę w rezonansie magnetycznym można opisać jako wieloogniskowe, rozsiane ogniska w istocie białej mózgu i rdzenia, co w istotny sposób upodabnia je do plak demielinizacyjnych typowych dla SM.

Zespół metaboliczny a zmiany w istocie białej mózgu. Nasilenie zmian o typie leukoarajozy (LA) widocznych w obrazie MRI mózgu koreluje z ryzykiem wystąpienia udaru, zaburzeń poznawczych oraz otępienia typu alzheimerowskiego. Jak w temacie proszę o zinterpretowanie badania RM głowy. Częstość leukoarajozy jest większa u ludzi starszych.


Jako czynnik patogenetyczny leukoarajozy. Przekroje osiowe strzałowe i czołowe. W istocie białej obu półkul mózgu widoczne są drobne ogniska podwyższonego sygnału w obrazach Tzależnych i sekwencji FLAIR- póżne zmiany naczyniopochodne. Poza tym struktury mózgowia bez zmian ogniskowych.


Nie stwstwierdzono obecności ognisk patologicznego wzmocnienia kontrastowego. Rozsiane zmiany demielinizacyjne, prawdopodobnie naczyniopochodne, w istocie białej obu półkul mózgu, zmiany zwyrodnieniowe istoty białej w okolicach okołokomorowych. Uszkodzenia istoty białej są zwykle rozrzucone: w głębokiej istocie białej, w istocie białej położonej okołokomorowo, w zwojach podstawy oraz w moście (część pnia mózgu). Zdaniem naukowców z Oxford University złożone zadania, takie jak żonglowanie, powodują znaczące zmiany w strukturze mózgu.


Naukowcy twierdzą, że zauważyli wzrost w istocie białej. Jeśli choroba osiągnęła ten etap, zmiany ogniskowe w istocie białej mózgu mają nieodwracalne konsekwencje. Większość neuronów umiera, a pacjent szybko zmniejsza napięcie mięśni. Z czasem pojawiają się objawy otępienia (otępienia), zmysły przestają pełnić swoje funkcje, a osoba całkowicie traci kontrolę nad ich ruchami. Leukoarajoza (LA, leukoaraiosis) jest opisowym pojęciem radiologicznym oznaczającym rozlane zmiany w istocie białej mózgu , zlokalizowane głównie okołokomorowo i wykrywane w badaniach neuroobrazowych (zmiany hipodensyjne w CT oraz hiperintensywne w sekwencji Toraz FLAIR w badaniu MRI).


Pozostałe struktury mózgu i móżdżku bez zmian ogniskowych. Jeśli zmiany w płatach czołowych są niewielkie nie powinno być specjalnych zmian w zachowniu, ani utrudnien w życiu Twojej babci. Diagnoza pełna: hypodensyjne naczyniopochodne niedokrwienie w istocie białej okolokomorowej w prawej okolicy czołowej strukturach głęb.


Witam oto mój wynik z tomografii: w badaniu TK w istocie białej lewego płata czołowego widoczny jest drobny hypodensyjny obszar naczyniopochodny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty