czwartek, 12 września 2019

Operacje laparoskopowe

Dlatego często się zdarza, że osoby, którym operację wykonano metodą laparoskopową, uważają, że był to tylko drobny zabieg, i lekceważą potem swój stan. To błąd – operacja laparoskopowa np. Operacja laparoskopowa żołądka. Nie u każdego można przeprowadzić operację metodą laparoskopową.


Większość przeciwwskazań jest taka sama jak w przypadku tradycyjnej chirurgii – niewydolność krążeniowo-oddechowa, ciężka postać astmy, przewlekłe zapalenie oskrzeli czy świeżo przebyty zawał dyskwalifikują. Również ciąża i podeszły wiek wykluczają. W operacji laparoskopowej przepuklin, kamerę wprowadza się poprzez małe nacięcie pod pępkiem. Dwa kolejne nacięcia w dolnej części brzucha służą do wprowadzenia narzędzi operacyjnych.


Do zabezpieczenia wrót przepukliny używa się siatek z tworzyw sztucznych, umocowanych szwami lub zszywkami. W niewielkiej grupie pacjentów zabieg laparoskopowy nie może być wykonany. Czynniki które zwiększają prawdopodobieństwo konwersji do zabiegu otwartego to: otyłość, zabiegi operacyjne jamy brzusznej w przeszłości, kłopoty z uwidocznieniem narządów jamy brzusznej podczas operacji, krwawienie podczas operacji. Do przeprowadzenia procedury używa się kamery (laparoskopu z układem optycznym), którą najczęściej wprowadza się przez pępek i operuje się przez małe nacięcia skóry w podbrzuszu.


Faza laparoskopowa hysterektomii umożliwia śródoperacyjną kontrolę narządów jamy brzusznej i usunięcie ewentualnych zrostów oraz, w razie potrzeby, zabiegi na przydatkach. Faza pochwowa przyspiesza przebieg operacji, co może być istotne na przykład u kobiet z nadwagą. Po operacji LAVH nie występują miesiączki. Nie ma obecnie takiego zabiegu, którego nie próbowano by wykonywać techniką laparoskopową. Najczęściej wykonywanym zabiegiem laparoskopowym jest cholecystektomia.


W trakcie laparoskopii wykonuje się jedynie niewielkie, kilkumilimetrowe nacięcia skóry, które wykonywane są z ogromną precyzją. Powiększenie optyczne uzyskiwane podczas laparoskopii, pozwala na bardzo dokładne zoperowanie. Wśród przeciwwskazań do laparoskopii wymieniane są m. Laparoskopowo można wykonać herniotomię, fundoplikaję,.


W odróżnieniu od klasycznego zabiegu chirurgicznego – laparotomii, polegającej na rozcięciu powłok brzusznych, w laparoskopii przeprowadza się badanie lub operację poprzez niewielkie nacięcia w. Zabieg poprzedza konsultacja anestezjologiczna oraz niezbędna badania wraz z wizytą kwalifikacyjną. Zalety operacji laparoskopowej, to to że może ją przeprowadzić przez małe nacięcia skóry, co daje dobry efekt kosmetyczny, lepsze jest gojenie ran, mniejsze ryzyko zakażenia ran i siatki, czasami siatka wprowadzona laparoskopowo pokrywa ubytek z większym marginesem. Zabieg w zakresie jamy brzusznej sposobem klasycznym, tzn. Chirurgia laparoskopowa - zalety. Tego wszystkiego daje się uniknąć dzięki operacji sposobem laparoskopowym.


Początkowo laparoskopia służyła tylko do diagnostyki wnętrza brzucha, a także umożliwiała wykonanie celowanej biopsji. Możliwość wykonywania tą drogą zabiegów operacyjnych pojawił. Szpital Mazovia jako jeden z pierwszych w Polsce wprowadził standardowo operacje laparoskopowe. W Szpitalu Mazovia zabieg operacyjny odbywa się w znieczuleniu ogólnym.


Operacje laparoskopowe

Pacjent śpi podczas zabiegu, nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych, nad bezpieczeństwem Pacjenta czuwa doświadczony lekarz anestestezjolog. Jeśli rak gruczołu krokowego jest zaawansowany, konieczne jest całkowite usunięcie prostaty. Na szczęście nawet tak radykalne operacje stają się coraz mniej inwazyjne. Jedną z nich jest ta laparaskopowa, po której rehabilitacja jest krótsza.


O tym, co to za zabieg, opowiada dr Łukasz Curyło, urolog z SCM clinic w Krakowie. Na sali pooperacyjnej przebywałam przez godz. Ułożenie chorego oraz ustawienie zespołu operacyjnego jest podczas wszystkich laparoskopowych operacji antyreflukowych takie samo.


Chory leży w pozycji na wznak z odwiedzionymi udami. Metodą laparoskopową wykonuje się dziś wiele zabiegów. Ponadto w leczeniu wybranych schorzeń łączy się ją z klasyczną chirurgią.


NEFREKTOMIA Usunięcie nerki jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji urologicznych z wykorzystaniem metody laparoskopowej. Przeprowadza się je używając kamery wprowadzonej najczęściej przez pępek oraz 1-cienkich instrumentów wprowadzonych przez małe nacięcia skóry w podbrzuszu. Można jednak powiedzieć, że zabiegi laparoskopowe typowo trwają krócej niż operacje wykonywane metodami klasycznymi. Pobyt w szpitalu po operacji to zwykle – dni. Obecnie, zabieg ten w większości przypadków, wykonywany jest laparoskopowo przez niewielkie nacięcia skóry.


Operacje laparoskopowe

W terminologii medycznej operacja nazywana jest cholecystektomią laparoskopową. Metoda przezbrzuszna przedotrzewnowa (TAPP – transabdominal preperitoneal) oferuje łatwiejszą orientację przez odniesienie do narządów jamy brzusznej. W placówce chirurgii naczyniowej i ogólnej wykonają Państwo między innymi: - leczenie operacyjne żylaków, - usuwanie kamieni żółciowych metodą laparoskopową, - operacje przepukliny.


Osoby, które będą miały laparoskopowe usuniecie mięśniaka(ków) mogę liczyć na jednoczesne sprawdzenie drożności jajowodów. Generalnie po laparoskopii do zdrowia wraca się szybciej niż przy tradycyjnej operacji. Jest to jednak sprawa indywidualna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty