Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ, przewlekła choroba żylna, PChŻ, chronic venous insufficiency, CVI) to choroba, która dotyka niemal połowy kobiet w Polsce i ok. Główną przyczyną powstawania przewlekłej niewydolności żylnej jest uszkodzenie żył. Początkowo objawia się ona niewielkimi obrzękami okolicy kostek, które nasilają się pod wieczór. Może być wynikiem wrodzonego defektu zastawek żylnych.
Do pojawienia się objawów choroby może przyczynić się nieodpowiedni tryb życia.
Terapia polega na leczeniu chirurgicznym żył, np. Dzieje się tak z powodu wstecznego przepływu krwi w żyłach (refluks) lub niedrożności żył. U człowieka występują dwa układy żylne kończyn dolnych – powierzchowny i głęboki. Chorując na przewlekłą niewydolność żylną, pacjent narażony jest na występowanie wielu uciążliwych objawów. Aby ich uniknąć, albo chociaż zmniejszyć ich nasilenie, niezbędne jest stosowanie się do kilku prostych wskazówek i rad.
Zaburzenia te występują na skutek refluksu, czyli wstecznego przepływu krwi, nadmiernego poszerzenia światła żył lub nieprawidłowości w pracy zastawek. Jest to zespół objawów, który wynika z przewlekłego, czyli długotrwałego poszerzenia naczyń żylnych i wzrostu ciśnienia żylnego. Owrzodzenia żylne uznawane są za najbardziej zaawansowane stadium przewlekłej niewydolności żylnej.
Powstają już po upływie — lat trwania choroby, ale mogą wystąpić nawet w krótszym czasie. Występują dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Do ich rozwoju predysponuje nawet drobny uraz okolicy zmienionej troficznie, w. Schorzenie jest dziedziczne. Jeśli każdy z rodziców miał żylaki, ryzyko ich rozwoju u dzieci jest na poziomie. Jednym z objawów przewlekłej niewydolności żylnej są żylaki czyli uwidocznione na nogach żyły, pojawiające się w skutek rozciągnięcia i osłabienia ścian naczyń krwionośnych.
Szacuje się, że niewydolność żylna występuje u ponad Polek i nieco mniej, bo u ok. Do zastoju krwi i wzrostu ciśnienia w układzie żył kończyn dolnych dochodzi najczęściej poprzez poszerzenie żył. Podobnie dzieje się w Polsce, gdzie przeprowadzone badania epidemiologiczne wykazały, że problem ten dotyczy kobiet i mężczyzn. Epidemiologia: jest to bardzo częsty problem, na który skarżą się częściej kobiety.
Niewydolność żylna to stan, w którym zaburzony jest przepływ krwi w kończynach dolnych. Najczęściej przebiega pod postacią żylaków kończyn dolnych, na które skarży się niemal połowa kobiet w Polsce. Początkowe objawy przewlekłej niewydolności żylnej to: uczucie ciężkości nóg, dyskretny obrzęk i n. Podstawową przyczyną powstawania przewlekłej niewydolności żylnej jest uszkodzenie żył transportujących krew z nóg do serca oraz nadciśnienie w obrębie żył, które prowadzi do zastoju krwi i przepełnienia żylnej części mikrokrążenia.
Najczęstsze choroby żył to: przewlekła niewydolność żylna , żylaki kończyn dolnych, zapalenia żył, zespół pozakrzepowy. Choroba spowodowana jest nieprawidłowym działaniem układu żylnego kończyn dolnych i dotyczy około dorosłych. W artykule przedstawiono najważniejsze czynniki epidemiologiczne.
Biorąc pod uwagę dane epidemiologiczne i częstotliwość występowania jest ona uważana za chorobę cywilizacyjną. Objawy przewlekłej niewydolności żylnej uzależnione są w głównej mierze od stopnia jej zaawansowania. W początkowym stadium przewlekła niewydolność żylna objawia się nieprzyjemnym uczuciem ciężkich nóg, którym może towarzyszyć obrzęk, następnie pojawiają się żylaki, a te z kolei na dalszym etapie rozwoju choroby mogą prowadzić do zmian w obrębie goleni np.
Według statystyk, aż co drugi obywatel naszego kraju boryka się z problemem przewlekłej niewydolności żył. Mimo iż jest to powszechne zjawisko, a w dodatku bardzo uciążliwe dla chorego, to w dalszym ciągu niewydolność żylna jest bardzo często lekceważona. Diagnoza przewlekłej niewydolności żylnej Podstawą w diagnozowaniu przewlekłej niewydolności żylnej jest badanie fizykalne oraz USG.
Sporadycznie do oceny stopnia zaawansowania zmian wykonuje się testy obrazujące stopień zatkania. Dotyczy niemal kobiet w krajach Europy Zachodniej. W Polsce występuje u kobiet i mężczyzn zgłaszających się do lekarzy.
Dlatego też niezwykle ważne jest, by zrozumieć czym właściwie jest przewlekła. Fizjologicznie, krew żylna płynie wbrew siłom grawitacji – jej cofaniu zapobiegają sprawnie funkcjonujące zastawki żylne, zapobiegające cofaniu się krwi i usprawniające transport do serca. Jedynym leczeniem, dzieki któremu można osiagnąć ten efekt jest leczenie uciskowe. Obejmuje ono opaski uciskowe, pończochy uciskowe oraz masaż pneumatyczny.
Stosuje się je na każdym etapie rozwoju choroby. Jest to choroba cywilizacyjna występująca u kobiet i mężczyzn w Polsce. Częstość występowania tego patologicznego stanu u kobiet jest razy większa niż częstość występowania wśród męskiej połowy populacji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.