poniedziałek, 18 stycznia 2016

Obrzęki kończyn dolnych

Mogą też powstawiać w wyniku stosowania niektórych leków bądź powstawać idiopatycznie. Szczególną grupę stanowią obrzęki kończyn dolnych pojawiające się w przebiegu niewydolności żylnej lub limfatycznej kończyn dolnych. Obrzęki w niewydolności żylnej i limfatycznej.


Wymagającym indywidualnego podejścia są obrzęki tłuszczowe kończyn dolnych występujące także u osób młodych. W niektórych przypadkach jest on wręcz prawidłową reakcją organizmu. Obraz kliniczny obrzęków kończyn dolnych różni się w zalezności od mechanizu go wywołującego, możliwości kompensacyjnych organizmu, czasu trwania choroby od sposobu leczenia.

Najcżestsza przyczyną obrzeku są zaburzenia odpływu limfy z kończyn dolnych lub krwi zylnej. Obrzęk limfatyczny kończyn dolnych jest bardzo częstym powikłaniem terapii nowotworów miednicy mniejszej. Według szacunkowych danych niespełna 1milionów ludzi na całym świecie (głównie w Azji) cierpi na zastój limfy w nogach spowodowany filariozą. Natomiast u trzykrotnie większej liczby osób obrzęk ten jest skutkiem.


Mogą być również reakcją na preparaty czy substancje zawarte np. Powiększenie obwodu kończyn dolnych, czyli spuchnięcie nóg, często kojarzy się z zaburzeniami krążenia. To efekt przesiąkania wody z krwi do tkanek przez ścianę naczyniową.


Bóle kończyn, szczególnie w pozycji stojącej, obrzęk oraz znaczne poszerzenie żył to najczęstsze objawy żylnej choroby zakrzepowo - zatorowej kończyn dolnych. Nieprawidłowo leczona może doprowadzić do niewydolności oddechowej lub choroby płuc.

Nagle występujący, niepoddający się uciskowi, jednostronny obrzęk zwykle. Obrzęk początkowo jest ciastowaty (tzn. podatny na ucisk), następnie ulega stwardnieniu. W obrębie kończyny dolnej prowadzi kolejno do stwardnienia skóry przodostopia, obrzęku palców stóp (tzw. palce kiełbaskowate), a ostatecznie do słoniowacizny. Słoniowatość ręki występuje najczęściej po mastektomii. Przyczynia się do niej zbyt szerokie usunięcie węzłów chłonnych pachowych i radioterapia.


Obrzęk niedużego stopnia umiejscawia się w okolicy stawu skokowego (wokół kostek). W miarę nasilania się dolegliwości, przemieszcza się coraz wyżej i może objąć całą kończynę, aż do pachwin. O tym kiedy i jak reagować na obrzęk, jak odróżnić go od przejściowej opuchlizny i dlaczego nie warto zwlekać z leczeniem rozmawiamy z prof. Fonowanie – to prosty zabieg oddziaływania za pomocą mikrowibracji o częstotliwości dźwiękowej, poprzez przykładanie do ciała wibrofonów.


W wyniku nieprawidłowego działania układu limfatycznego w skórze i tkance podskórnej gromadzi się zbyt dużo płynu śródtkankowego. Zastój chłonki prowadzi do napęcznienia kończyn , zmian skórnych, zwłóknień, stanów zapalnych, a także - w niektórych. Przewlekła niewydolność naczyń żylnych jest najpowszechniejszą przyczyną występowania obrzęku kończyn dolnych. Ale bywa również, że obrzęk to efekt zmian hormonalnych czy reakcja uczuleniowa na ukąszenie owada. Specjaliści ostrzegają, że czasem może być to objaw choroby zagrażającej życiu.


Opuchlizny kończyn dolnych, które są skutkiem obrzęku limfatycznego, są opisane wg klasyfikacji Brunnera. W I stopniu widoczny jest łagodny obrzęk, który obejmuje stopę i podudzie, występuje najczęściej pod koniec dnia i zazwyczaj ustępuje po uniesieniu kończyny. W II stopniu obrzęk tzw.


Poza tymi zmianami w zaawansowanych przypadkach żylaków kończyn dolnych mogą występować: wyprysk suchy lub sączący oraz stan zapalny skóry i tkanki podskórnej. Nieczęstym, ale możliwym objawem żylaków kończyn dolnych jest również obrzęk limfatyczny stopy i goleni.

Opuchlizna rąk występuje rzadziej niż obrzęk limfatyczny kończyn dolnych. Może on być obecny po urodzeniu lub wystąpić we wczesnym wieku dorosłym. Bywa, że obrzęk pierwotny może zostać wywołany niewielkim urazem takim jak skręcenie, uderzenie, ukąszenie przez owada. Opuchnięte nogi mogą skutecznie utrudnić wykonywanie codziennych czynności. Najczęściej dotyczy obydwu kończyn.


Obrzęk nie tylko jest bolesny, ale wywołuje sztywność kończyn, a w efekcie może prowadzić do poważnych problemów z krążeniem. Najtańszym i przez wielu uważanym za najskuteczniejszy sposobem walki z opuchlizną kończyn są lekkie ćwiczenia fizyczne. LohmannRauscher) - CEL ️ redukcja obrzęku ️ 3. Z punktu widzenia kardiologi, obrzęk kończyn dolnych jest objawem prawokomorowej niewydolności serca.


Dla żylaków charakterystyczne jest występowanie obrzęku w godzinach wieczornych, po całym dniu pracy szczególnie jeśli związana jest ona z pozycją stojącą (np. ekspedientka). Na obrzęki nóg często skarżą się osoby spędzające dzień w pozycji siedzącej. Przyczyną puchnięcia nóg, stóp mogą też być schorzenia układów krążenia. Dlatego by skutecznie pozbyć się obrzęków, trzeba udać się do lekarza.


Zakrzepica żył kończyn dolnych to bardzo częsty stan kliniczny. Jak objawia się zakrzepica żył kończyn dolnych?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty