poniedziałek, 18 stycznia 2016

Kasztany zastosowanie

Castanea sativa), z którego pozyskuje się owoce nadające się do spożycia, również nazywane kasztanami. Dlaczego zbieramy kasztany? Po pierwsze, kasztany są po prostu ładne i przyjemne w dotyku. Po drugie, każdy z nas pamięta i pewnie pozytywnie wspomina zbieranie kasztanów oraz żołędzi na potrzeby szkolnych zajęć z plastyki.


Do tej pory to stały zwyczaj w szkołach i przedszkolach.

Nie każdy wie, że kasztany mają zdolność pochłaniania promieniowania. Owoce kasztanowca wykazują też właściwości lecznicze i kosmetyczne. Poznaj zastosowanie lecznicze kasztanów i dowiedz się, czy kasztany trzymane w domu odpędzają złą energię czy szkodzą.


Jakie zastosowanie w medycynie mają kasztany Wszyscy wiedzą, że najlepsze kasztany są na Placu Pigalle w Paryżu, ale te zbierane pod polskimi kasztanowcami zwyczajnymi nie są wcale gorsze. Pojawiają się już pod koniec września i przez kilka tygodni spadają z drzew, ku uciesze małych i dużych. Najmłodsi robią z nich ludziki i figurki. Działanie ochronne kasztanów to m-ce.


Ale najważniejszym atutem owoców kasztanowca są jego właściwości lecznicze.

Bardzo przystępnie opisane i zobrazowane na blogu, który odkryłam rok temu. Okazuje się, że kasztany to nie tylko symbol jesieni. To także skuteczny lek na problemy ukłądu krwionośnego. Wzmacnia naczynia krwionośne, łagodzi zaburzenia trawienia, leczy krwiaki i odmrożenia, działa przeciw obrzękom i żylakom, a ponadto zwalcza cellulit.


Surowe kasztany wykazują więcej właściwości, niżeli te poddawane obróbce termicznej. Skąd wziął się mit, że należy mieć w domu jak najwięcej kasztanów? Zofia Telesińska, radiestetka i szef Polskiego Towarzystwa Psychotronicznego. Do jej wykonania potrzebne będą świeże kasztany, alkohol i baza tłuszczowa.


Rozdrobnione owoce kasztanowca należy zalać alkoholem podgrzanym do 60°C i zostawić przygotowany intrakt na kilka dni. Na jedną część surowca powinny przypadać trzy części alkoholu. Podobno u podnóża Etny rośnie okaz, który ma już ponad dwa tysiące lat. Pozostałości prehistorycznych kasztanów odkryto swego czasu w pobliżu Lipska.


Warto zastosować surowiec ten w stanach pourazowych i pooperacyjnych. Poza tym wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Zgodnie z badaniami naukowymi ulepsza krążenie obwodowe oraz ukrwienie skóry i narządów zbudowanych z mięśni gładkich.


Przygotowanie: kasztany zalej wodą i spirytusem w zamykanym naczyniu, a. Przetworzone kasztany (nalewki, kremy, susz) są o wiele bezpieczniejsze, ponieważ zawierają w sobie cenny składnik zwany escyną, która uszczelnia naczynia krwionośne i zmniejsza obrzęki.

Wyciągi z kasztanowca są idealne przy leczeniu urazów: zakrzepowe zapalenie żył, obrzęki nóg, żylaki oraz w leczeniu stanów zapalnych układu pokarmowego. Na Zachodzie funkcjonuje mit kasztanów odstraszających pająki. Podobno trzeba rozłożyć je wokół pokoju lub domu, a wielonożni goście nie zaszczycą nas swoją obecnością. Nie wiadomo, czemu miałoby się tak dziać, ponieważ kasztany zdają się nie mieć właściwości antypająkowych. Kwitną po rozwoju liści w maju i czerwcu.


Na początku należy rozgnieść kwiaty kasztanowca i posiekać kasztany. To wszystko trzeba wrzucić do dużego słoika, zalać wódką i odstawić na dni. Co kilka dni powinno się potrząsnąć słojem, żeby wszystko lepiej się wymieszało. Po tym czasie nalewkę trzeba przecedzić i przelać do wyparzonych butelek.


Jest jednym z nielicznych drzew pochodzących z obszaru śródziemnomorskiego, mogących w naszym klimacie rosnąć w gruncie. Zobacz jak wygląda uprawa kasztana jadalnego w Polsce, dowiedz się jakie ma on właściwości i wartości odżywcze oraz poznaj najlepsze przepisy na wykorzystanie jego owców. Kasztan jadalny należy do rodziny bukowatych. Możemy przygotować z nich płukankę do włosów, a także maskę na twarz. By przygotować płukankę, należy wymieszać łyżkę sproszkowanych kasztanów z litrem wody.


Taką miksturą płuczemy włosy, zostawiamy na nich na kilka minut, a na koniec jeszcze raz płuczemy włosy wodą. Wyciąg z kasztana znalazł zastosowanie w kosmetyce. Maść kasztanowa, przykładowo, jest zalecana na żylaki, ponieważ wyciąg z kasztana poprawia przepływ krwi w naczyniach kończyn dolnych.


Na hemoroidy też się poleca tę maść. Znalazły zastosowanie również w kosmetyce - jako składnik kremów i szamponów przeznaczonych do skóry tłustej lub podrażnionej. Charakterystyka kasztana jadalnego.


Jednym z najprostszych, a przy okazji najsmaczniejszych sposobów na przyrządzenie kasztanów jest ich ugotowanie. Na początek wrzućcie kasztany do wody, a te które wypłyną na powierzchnie najlepiej będzie wyrzucić. Nalewka z kasztanów jest świetna na reumatyzm, oparzenia, odmrożenia, na poprawę krążenia krwi w skórze (np. pajączki na łydkach, żylaki, obrzęki), ubytki naskórka, na stany zapalne żołądka i jelit oraz na ułatwienie wydalania moczu przy przeroście prostaty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty