środa, 16 grudnia 2015

Zakrzepica żył głębokich leczenie

Zakrzepica żył głębokich leczenie

Sposoby leczenia obu chorób w dużym stopniu się pokrywają, jednak z uwagi na większe ryzyko zgonu oraz nawrotu choroby związane z zatorowością płucną, obowiązuje w niej bardziej „agresywne” leczenie. W skutek zaburzeń w prawidłowym przepływie krwi w żyłach mogą pojawiać się stany zapalne, których konsekwencją są uszkodzenia śródbłonka wyściełającego ściany naczyń krwionośnych. Leczenie zakrzepicy żył głębokich.


W tych miejscach płytki krwi przyklejają się do śródbłonka, tworząc zakrzep. Zakrzep blokuje drożność żył i może powodować jej nieprawidłowy odpływ. Powikłania zakrzepicy żył głębokich. Pogłębiająca się zakrzepica żył głębokich jest bardzo groźna dla zdrowia i życia. Powiększające się zakrzepy mogą doprowadzić do przewlekłej niewydolności żylnej, a także częściowego lub całkowitego zamknięcia żyły, co grozi obrzękiem, wstrząsem i niewydolnością nerek.


Choroba zakrzepowo-zatorowa żył głębokich jest niebezpiecznym schorzeniem ze względu na możliwość wystąpienia poważnych, często groźnych dla życia powikłań: zatoru tętnicy płucnej i zespołu pozakrzepowego. Rozwojem choroby zakrzepowej szczególnie są zagrożone osoby z przebytą już wcześniej zakrzepicą, zwłaszcza wtedy, kiedy leczenie przeciwzakrzepowe trwało za krótko. Do jej przyczyn należą min.


Po zastosowaniu odpowiedniej terapii zakrzepicę można całkowicie wyleczyć. Zapalenie żył powierzchownych: objawy, przyczyny, leczenie. Okolice żył, w których trwa stan zapalny, są czerwone, obrzęknięte i bolą. Zakrzepowe zapalenie żył głębokich (zakrzepica) - zapobieganie i leczenie. Głównym celem jest jak najszybsze pozbycie się objawów zakrzepowego zapalenia żył głębokich i przywrócenie prawidłowego przepływu krwi w żyle oraz zabezpieczenie chorego przed zatorem tętnicy płucnej.


Dzieje się tak szczególnie na początku procesu, kiedy zmiany zakrzepowe są niewielkie, dotyczą naczyń w dalszych częściach kończyn i nie powodują istotnego utrudnienia w przepływie krwi. Reprezentują one szeroką grupę schorzeń do których zaliczamy między innymi zakrzepicę żył głębokich oraz zakrzepicę żył powierzchniowych. Często występująca zakrzepica żył powierzchniowych rozwija się już u młodych pacjentów, a grupą szczególnie narażoną są kobiety.


Zakrzepica żył głębokich leczenie

Choroba ta prowadzi do zastoju krwi w kończynie, objawia się to zwykle obrzękiem i zaczerwienieniem, czemu często towarzyszy silny ból. Sporadycznie, w związku z dużym zastojem krwi w żyłach głębokich, dochodzi do zmiany zabarwienia skóry na niebieski (sinica) i uwidocznienia się żył powierzchownych. Przyczyn i czynników jest wiele: operacje i zabiegi, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, złamania miednicy, długotrwałe unieruchomienie czy żylaki kończyn dolnych. Ta choroba wymaga hospitalizacji i leczenia lekami obniżającymi krzepliwość. W terapii zakrzepicy żył głębokich najczęściej wykorzystuje się środki farmakologiczne, głównie zastrzyki z heparyny oraz leki przeciwzakrzepowe do stosowania doustnego.


Pacjentom chorym za zakrzepicę żył podaje się też leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Chorzy muszą ponadto nosić specjalne rajstopy. Obecnie podstawowym lekiem stosowanym zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce są heparyny drobnocząsteczkowe, które odznaczają się (w porównaniu z heparyną niefrakcjonowaną) bardzo dobrą dostępnością biologiczną po wstrzyknięciu podskórnym, dłuższym okresem.


Zakrzepica żył głębokich leczenie

Jej terapia wymaga systematyczności. Jak wygląda leczenie domowe zakrzepicy? DVT) Temat niewdzięczny, bo my ludziska zalegamy na krzesłach (nowy nałóg) więc podjęłam wyzwanie.


Zakrzepicę żył postrzega się obecnie jako dość powszechne zjawisko z uwagi na siedzący tryb życia i długie godziny spędzone przyklejonym do krzesła, biurka czy fotela. Jej najgroźniejszym powikłaniem jest zatorowość płucna. Zakrzepica jest jedną z najczęściej występujących chorób żył. Warto rozważyć możliwość zabiegów rehabilitacyjnych, jednak przedtem konieczne jest wcześniejsze wykonanie. Może być ona źródłem groźnego zatoru płucnego, który u pacjentów jest przyczyną zgonu.


Ryzyko zachorowania na zakrzepicę jest ściśle powiązane z wiekiem pacjenta. Według szacunków choroba ta dotyka w Polsce ok. Jeżeli Tobie lub Twoim bliskim doskwiera zakrzepica, pamiętaj, że bardzo ważny jest ruch. Jeśli pojawia się podejrzenie zakrzepicy żył głębokich, należy jak najszybciej udać się do lekarza.


Niestety diagnostyka tej choroby nie jest prostą sprawą, ponieważ ani wywiad lekarski, ani badanie często niewiele wnoszą. Ponadto podaje się podskórne zastrzyki z drobnocząsteczkowych heparyn, które przeciwdziałają powstawaniu skrzeplin. Dodatkowo wykorzystuje się specjalne pończochy uciskowe, które ułatwiają powrót krwi.


Przy zakrzepicy układ żył głębokich jest niedrożny. Zabieg ten wykonany u pacjenta z zakrzepicą mógłby zablokować układ krwionośny. Krew napływałaby wówczas do układu żylnego, ale. Pacjentom podawane są przede wszystkim środki na bazie heparyny drobnocząsteczkowej (wykorzystywana jest także w profilaktyce) pozwalające rozpuścić zalegającą w żyle skrzeplinę czy zator.


Lista klinik wykonujących leczenie zakrzepicy żył głębokich od 1zł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty