czwartek, 21 marca 2019

Żylaki siatkowate

Venectazje i żylaki siatkowate mogą rozwijać się bez obecności nadciśnienia żylnego. Mają wówczas znaczenie głównie kosmetyczne. U pozostałych chorych stanowią jeden z objawów niewydolności zastawek żył w układzie powierzchownym lub głębokim, i stąd prawidłowa diagnostyka całego układu żylnego jest kluczowa dla dobrania odpowiedniego leczenia. Nie są bolesne i rzadko powodują obrzęk.


Istotną cechą tych zmian jest ich mnogość oraz obejmowanie z biegiem lat, coraz to większych powierzchni kończyny dolnej.

Zylaki tego typu , często współistnieją z teleangiektazjami. Siatkowate rozszerzenia żylne (reticular veins) - to niewyczuwalne metodą palpacyjną poszerzenia żył podskórnych do średnicy ok. Teleangiektazjami określa się poszerzenie żyłek śródskórnych do średnicy około mm. W normalnych warunkach krążąca po ciele krew dociera do nóg, po czym wraca do serca. Dzieje się tak dzięki mięśniom wypychającym ją w górę oraz zastawkom żylnym, które uniemożliwiają jej spływanie w dół.


Jeśli nawet w przyszłości pojawią się nowe żylaki, nie muszą im towarzyszyć powikłania. Należy również zdawać sobie sprawę, że leczenie operacyjne nie rozwiązuje problemu genetycznie warunkowanej słabości ściany naczyń czy jakości zastawek i nie chroni chorego przez powstawaniem zmian w innym miejscu. Najczęściej pojawiają się w dole podkolanowym, choć można zobaczyć je też na powierzchni łydek i ud.

Przyczyny powstawania żylaków. Przez długi czas problem żylaków kończyn dolnych był bagatelizowany i często traktowany był jedynie w kategoriach kosmetycznych, estetycznych. Od pewnego czasu żylaki są postrzegane jako poważne schorzenie mogące prowadzić do wielu groźnych następstw zdrowotnych, a nawet śmierci.


Szczególnie odczuwalne jest to dla Pań, które nader często stosują rajstopy na żylaki w celu ich ukrycia. Brązowe plamy, które pojawiają się w okolicach kostek i ud. W bardziej zaawansowanych objawach stają się one znacząco i wyczuwalnie wypukłe. Charakterystyczne siateczki na nogach i pajęczynki, tzw. Pajączki i żylaki siatkowate to w znacznym stopniu problem estetyczny.


Ten typ zmian również nie powoduje dolegliwości bólowych ani obrzęków. Ze względu na kaliber naczyń krwionośnych wyróżniamy żylaki pni głównych (żyły odpiszczelowej i żyły odstrzałkowej), żylaki siatkowate oraz telenagiektazje. Do jednego z najczęstszych problemów w dziedzinie Flebologi należą żylaki siatkowate oraz pajączki naczyniowe. Powyższe patologie dotyczą wg.


Występowanie tego typu zmian skórnych oraz podskórnych związane jest z rodzajem cery, wykonywaną pracą, przebytymi ciążami. Powstają wskutek niewydolności lub uszkodzenia aparatu zastawkowego żył, czego następstwem jest ich poszerzenie, zastój krwi z jego konsekwencjami (zapalenie, wzmożony przesięk płynu do otaczających tkanek, obrzęk, zmiany troficzne). Dla praktyki klinicznej w Medical Esthetic stosujemy przydatny podział na makroskleroterapię czyli leczenie (GSV, SSV, żyły przeszywające czy duże żyły dodatkowe) oraz mikroskleroterapię, czyli kosmetykę (teleangietazje, venulektazje, żyły siatkowate).


Mają dłuższy przebieg niż telangiektazje (zdjęcie nr 3).

Swoją nazwę zawdzięczają układowi. Często bowiem rozgałęziają się na żyły podobnego kalibru które łączą się ze sobą tworząc jak gdyby oczka sieci. Zabieg nie jest zalecany podczas ciąży, laktacji, u pacjentów z chorobą nowotworową, z ostrym zakażeniem wirusowym, zakażeniem wirusem HIV, chorobą autoimmunologiczną. Do zabiegu nie są także kwalifikowane osoby, które stosują leki.


Objawy chorób żył (szczególnie obwodowej niewydolności żylnej) występują już u co 5. Ponad połowa mężczyzn, blisko osób po roku życia zgłasza dolegliwości wynikające z tej choroby – większość z nich ma żylaki kończyn dolnych. Wynika z tego, że przewlekła niewydolność żył obwodowych jest jedną z częściej występujących w. W Polsce na żylaki kończyn dolnych choruje całej dorosłej populacji. Częściej występują u kobiet () niż u mężczyzn () przypadków. Przewlekłej Choroby Żylnej. Zarówno w populacji męskiej, jak i żeńskiej jest to zagadnienie bardzo słabo znane we współczesnej flebologii.


W przypadku mężczyzn istnieje duża korelacja pomiędzy żylnymi zespołami uciskowymi. Mieści się w dwupiętrowym przestronnym, nowoczesnym budynku spełniającym unijne standardy. Dysponujemy salami operacyjnymi oraz pomieszczeniami umożliwiającymi krótkoterminową hospitalizację.


Posiadamy także w pełni wyposażony dwuosobowy pokój dla pacjentów i ich rodzin z poza Łodzi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty