Obecnie szczelina odbytu jest najczęstszą przyczyną krwawienia z odbytu i jedną z najczęstszych przyczyn bólu okolicy odbytu. Jakie są przyczyny i objawy szczeliny odbytu? Na czym polega leczenie?
Jeśli chodzi o szczelinę odbytu to leczenie zaczyna się od metody nieinwazyjnej. Błędem byłoby leczenie szczeliny odbytu , które trwa tygodnie, a czasem miesiące, bez wyłączenia poważnej choroby występującej wyżej w jelitach. Dotyczy to szczególnie ludzi po roku życia lub pacjentów, u których w rodzinie występował rak jelita grubego.
Jej przyczyną są częste biegunki, uporczywe zaparcia, a także seks analny. Do „pęknięcia” odbytu dochodzi wtedy, gdy przekroczona zostanie możliwość rozciągania jego śluzówki. Leczenie szczeliny obejmuje stosow.
Zwykle ma ono długość kilku milimetrów i sięga od brzegu odbytu do tzw. Wykonuje zabieg po wcześniejszej konsultacji. W celu laserowego leczenia szczelin odbytu stosuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny.
Dla prawidłowości wypróżnień ważna jest odpowiednia dieta - bogata w błonnik mający za zadanie zmiękczyć stolec oraz zwiększyć jego objętość. Szczelina odbytu - zaparcia. MĘŻCZYZNA, LAT ponad rok temu. Celem leczenia szczeliny odbytu jest zmniejszenie napięcia zwieracza wewnętrznego odbytu, prowadzące do poprawy ukrwienia anodermy kanału odbytu i wygojenia się ubytku błony śluzowej. Zwykle stosuje się leczenie zachowawcze i farmakologiczne.
Osoby starsze mają również skłonności do pęknięć skóry odbytu z powodu zmniejszenia przepływu krwi w okolicy odbytnicy. W zapobieganiu szczelin odbytu ważne jest unikanie zaparć poprzez odpowiednie nawyki, dietę i aktywność fizyczną. Terapia schorzenia jest często trudna i wymaga cierpliwości oraz systematyczności w wypełnianiu zaleceń lekarskich. Przykładowe produkty zawierające dużo błonnika zostały umieszczone poniżej. Linijny uraz anodermy niekoniecznie muszą powodować uporczywe zaparcia.
Do pęknięcia dochodzi nagle, najczęściej podczas defekacji. Zabieg operacyjny usunięcia szczeliny jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym bądź przewodowym. Laserowe leczenie szczeliny odbytu. Polega na bezdotykowym odparowaniu patologicznych tkanek szczeliny odbytu przy użyciu plamki lasera. Lekarz podejmujący się leczenia szczeliny musi dokładnie postawić diagnozę, czasami zlecić dodatkowe badania przed włączeniem leczeniem.
Lepsze zrozumienie procesów gojenia oraz dynamiczny rozwój medycyny regeneracyjnej umożliwił wprowadzenie dodatkowych terapii promujących leczenie szczeliny odbytu. W uzasadnionych przypadkach stosuje się też leczenie operacyjne (np. w nawrotach choroby). Co jeszcze można zrobić, aby zwiększyć szansę wyleczenia i złagodzić objawy?
Na pewno ważna jest odpowiednia dieta, aby unikać zaparć. Osoby chore powinny jeść codziennie warzywa i owoce, gotowane jak i surowe. Trzeba także zadbać o odpowiednie nawodnienie i pić przynajmniej litry wody.
W pierwszej kolejności, w przypadku szczelin ostrych, stosuje się leczenie zachowawcze. W skutecznym leczeniu szczelin odbytu walka z bólem to sukcesu. Wprowadzając palec do odbytu stwierdza się nadmierne napięcie mięśni zwieraczy odbytu. Jeżeli kanał odbytu od strony kości ogonowej jest bardziej bolesny podczas badania niż w innych miejscach to zazwyczaj rozpoznanie szczeliny odbytu jest pewne.
Dobór odpowiedniej metody leczenia szczeliny odbytu jest zawsze sprawą indywidualną. Jeśli wyczerpie się możliwości leczenia podstaowego czyli zastosowanie preparatów zawierających nasiona babki, środki zmniejszające napicie zwieracza wewnętrznego kanału odbytu, nasiadówki w temperaturze ok. C, miejscowo stosowane preparaty. Co to jest szczelina odbytu.
W przypadku pierwszych dni, czy tygodni należy wstrzymać się od wdrożenia metod zabiegowych czy chirurgicznych, a leczenie rozpocząć od zmiany diety, stylu życia. Ten krótki przegląd aktualnych poglądów na patogenezę i zasady leczenia szczeliny odbytu ilustruje, że obecnie kładzie się większy nacisk na farmakologiczne leczenie zachowawcze. Operacja szczeliny odbytu nie jest skomplikowana, nie mniej jednak powinna być wykonywana.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.