poniedziałek, 19 grudnia 2016

Skąd hemoroidy

Szacuje się, że dotyczą one przynajmniej proc społeczeństwa po 30. Krzysztof Łabuzek wyjaśnił dokładnie czym są hemoroidy i skąd się biorą. Hemoroidy to najczęściej występująca dolegliwość na świecie.


Guzki krwawnicze, potocznie hemoroidy, ma każdy z nas, żylaki odbytu tylko niektórzy. Wyglądają jak poduszeczki wypełnione krwią i pełnią niezwykle ważną funkcję. Uszczelniają kanał odbytu, a wraz z mięśniami zwieraczami pozwalają panować nad oddawaniem stolca i gazów. W znacznej mierze winą za ich powstawanie obarcza się ubogą w błonnik zachodnią dietę, która powoduje zaparcia.


Osoby, które wypróżniają się z trudnością są bardziej podatne na wystąpienie hemoroidów. Ciąża ze zmianami hormonalnymi i zaburzeniami rytmu wypróżnień także może do nich prowadzić. U przyszłych matek hemoroidy mogą pojawić się po raz pierwszy lub stare.


W powszechnej opinii, hemoroidy są dolegliwością charakterystyczną dla osób w podeszłym wieku, jednak nie należy tego traktować jak obowiązującą regułę. Przyczyn ich wystąpienia jest wiele. Mogą być skutkiem niewłaściwej diety, częstych zaparć i siedzącego trybu życia. Z ich powodu cierpi wiele kobiet w ostatnich miesiącach ciąży. Z pewnością sprzyja im siedzący, mało aktywny tryb życia – na hemoroidy często zapadają pracownicy biurowi, zawodowi kierowcy oraz zapaleni gracze komputerowi.


Niestety, po porodzie hemoroidy mogą się powiększyć. To, jak wyglądają hemoroidy, zależy od stopnia zaawansowania choroby. Zewnętrzne żylaki odbytu wyglądają jak czerwone guzki. Czasami są one bolesne, a przy tym utrudniają wypróżnianie. Towarzyszy im często niewielkie krwawienie oraz śluz z odbytu.


Dodatkowo wywołują pieczenie i świąd odbytu. Skąd się biorą hemoroidy? W momencie silnego parcia na nie (w przypadku zaparć, ale też porodu czy dźwigania ciężkich przedmiotów) dochodzi do ich znacznego przekrwienia. Wbrew powszechnej opinii żylaki odbytu nie są zależne od wieku, lecz od naszego trybu życia i tego, co jemy.


Jakie jeszcze tematy poruszą Ewa Drzyzga i prof. No dobrze ale skąd na pewno wiedzieć, ze rzeczywiście cierpi się na hemoroidy. Dlatego postanowiłem, że napiszę krótki artykuł o objawach hemoroidów, które występują najczęściej. To naturalne struktury naczyniowe, położone w kanale ludzkiego odbytu, które ułatwiają wypróżnianie się.


Stan patologiczny, jaki jest z nimi związany to choroba hemoroidalna, zwana również potocznie hemoroidami. Każde zmiany w obrębie odbytu (guzki, śluz w kale, krew w kale) powinny być konsultowane z lekarzem. Choć hemoroidy obrazy mogą mieć różne (od zgrubień w postaci podłużnych linii po spore obrzęki), to każde zaczerwienienie i zmiana w kształcie tkanki powinna być sygnałem alarmowym. Wiele osób zapewne zastanawia się, jak wyglądają hemoroidy.


Zdjęcia obrazujące ten problem są najlepszą odpowiedzią, ale warto je skomentować. Ich choroba stanowi najczęstszy problem zgłaszany przez pacjentów u proktologa. Domowe sposoby na hemoroidy będą skuteczne, jeśli zaczniesz je stosować już przy pierwszych objawach choroby. Jednym z pierwszych sygnałów choroby jest świąd w okolicy odbytu, któremu może towarzyszyć niewielkie uszkodzenie śluzówki i skóry (wynik drapania) oraz sączenie się wydzieliny sprzyjającej odczynom zapalnym i alergicznym (odczuwamy wilgoć w okolicy odbytu).


Co powoduje ich powstawanie. Poniekąd ogromna role w ich powstawaniu odgrywa sam człowiek, jego zachowania i nawyki. Często ludzie maja pretensję, dlaczego ich to spotkało, ale nie biorą pod uwagę przyczyn, spowodowanych przez samych siebie. Zazwyczaj więc hemoroidy pojawiają się najwcześniej po 20. A im człowiek jest starszy, prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest coraz większe.


Czasami zdarza się jednak, że dzieci dziedziczą tę skłonność po rodzicach. Witam, mam lat i mam hemoroidy- wstydliwy temat. Od pewnego czasu zauważyłam dziwną fałdkę skóry przy ujściu odbytu, potem krew na papierze toaletowym. Teraz fałdki są dość duże.


Skąd hemoroidy

Czy hemoroidy można odziedziczyć? Warto jednak wiedzieć, skąd biorą się żylaki odbytu, gdyż dzięki takiej świadomości możemy szybko reagować w razie wystąpienia pierwszych objawów. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego problemu jest prowadzenie zdrowego trybu życia. U ludzi hemoroidy przybierają jednak czasem patologiczną postać i ulegają powiększeniu, stają się nabrzmiałe lub krwawią – i właśnie to zjawisko określane jest jako choroba hemoroidalna.


To w jej wyniku hemoroidy wyglądają jak przekrwione guzki i często powodują przykre dolegliwości takie jak pieczenie, swędzenie czy uczucie niepełnego wypróżnienia się. Choroba hemoroidalna to zaś stan, kiedy aparat wieszadłowy ulega rozluźnieniu i wewnętrzny splot naczyniowy przemieszcza się dystalnie, hemoroidy wypadają poza odbyt i może dochodzić do krwawień. Stan chorobowy w obrębie układu wydalniczego wiąże się z jego nadużywaniem. Osoby, które zmagają się z zaparciami, „wymuszają” wypróżnienia, co wiąże się z częstym i nadmiernym ukrwieniem poduszeczek znajdujących się w żylnym splocie odbytu. Czujemy pieczenie, ból okolic odbytu i mamy problemy z wypróżnianiem.


Skąd hemoroidy

Ma to związek z niewłaściwym żywieniem i ze zbyt mała ilością ruchu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty