KASZTANOWIEC leczy krwiaki i odmrożenia. Kasztanowiec zwyczajny – właściwości lecznicze. Bardzo często wchodzi w skład leków produkowanych na skalę przemysłową, ale także wykorzystywany do leczenia chorób serca oraz wspomagająco w usprawnieniu krążenia.
Surowcem używanym w lecznictwie jest kora z młodych gałązek kasztanowca, która zbierana jest wiosną, a następnie suszona. W czerwcu zbierane i suszone są kwiaty, jednak najbardziej wartościową częścią tego drzewa są owoce zbierane już w lipcu. Wyciąg z kasztanowca stanowi cenny składnik preparatów na żylaki, hemoroidy czy pękające naczynka.
Można stosować go w postaci maści, tabletek, samodzielnie przygotowanych nalewek lub okła. W kwiatach kasztanowca znajdują się między innymi flawonoidy, związki kumarynowe, kwasy polifenolowe i garbniki. Kwiatostany przeznaczone do suszenia ścina się w pełni kwitnienia, w czerwcu.
Jakie właściwości posiada kasztanowiec zwyczajny? Głównym zadaniem tych substancji jest uszczelnianie naczyń krwionośnych co warunkuje również ich elastyczność. Zarówno białe kwiaty kasztanowca, jak i jego kora, liście, owoce i nasiona, zawierają wiele cennych składników, a wśród nich flawonoidy, fenolokwasy, saponiny triterpenowe, cukry, skrobię i związki mineralne, które są źródłem zdrowia i urody. Ze względu na odpowiednie warunki jest uprawiany w Polsce, przede wszystkim jako drzewo ozdobne, sadzone w parkach, zazwyczaj wzdłuż dróg i alei. Kwiaty, kora i owoce kasztanowca posiadają cenne właściwości lecznicze i są stosowane do produkcji rozmaitych leków, związanych z niewydolnością krążenia, żylakami, oparzeniami, stanami zapalnymi żołądka i jelit, artretyzmem, hemoroidami itp.
Pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego, gdzie rośnie bardzo nielicznie w lasach i uznawany jest za gatunek narażony na wyginięcie.
Został rozprzestrzeniony w czasie ekspansji tureckiej w Europie w XVI i XVII wieku i obecnie pospolicie jest uprawiany na. Owoce kasztanowca zawierają m. Jednak ich najcenniejszym składnikiem jest escyna , czyli mieszanina saponin. Są to związki, które uszczelniają ściany naczyń krwionośnych i przywracają im elastyczność. Usprawnia krążenie obwodowe i mózgowe krwi, usuwa obrzęki wywołane poważnymi schorzeniami serca, obrzęki pooperacyjne i występujące np.
W Polsce jest uprawiany jako drzewo ozdobne od XVI wieku. Wyciągi z kwiatów i kory kasztanowca są stosowane przy kruchych naczyniach krwionośnych, popularne są także preparaty z nasion, trochę mniej – liście kasztanowca. Hippocastanaceae, czyli kasztanowcowatych.
Niedojrzałe owoce (owocnia z nasieniem łącznie) zbierane powinny być w. Osiągający metrów wysokości kasztanowiec zwyczajny jest okazałym, rozłożystym drzewem o sklepionej koronie. Już na jesieni na gałęziach pojawiają się grube, lepkie pąki, z których wiosną rozwijają się liście o długości do 20cm. Z zapylonych kwiatów rozwijają się kuliste, pokryte kolcami zielone torebki nasienne, zawierające. Drzewo kwitnie od kwietnia do maja.
Każda cześć rośliny jest użyteczna dla celów medycznych. Korę z młodych, zdrowych i gładkich gałązek zbiera się na wiosnę. Kwiaty zbiera się ścinając całe kwiatostany, a następnie przed suszeniem obrywa się z nich poszczególne kwiaty.
Jakie zastosowanie w medycynie mają kasztany. Na co pomaga kasztanowiec? Kwiaty kasztanowca, zebrane we wzniesione prostopadłe kwiatostany, mają barwę białą, a u nasady czerwone plamki.
Liście składają się z 5-palczastych,. Tak naprawdę jego działanie jest bardzo szerokie. Należy do nich między innymi zmniejszenie przepuszczalności ścian naczyń krwionośnych.
Dodatkowo wzmacnia je oraz wpływa na ich elastyczność. Ponadto kasztanowiec zwiększa napięcie naczyń krwionośnych oraz uszczelnia je. Ze ściągających właściwości kasztanowca można też korzystać w walce z oparzeniami oraz wszelkiego rodzaju uszkodzeniami skóry.
W ich przypadku ważną kwestią może się też okazać fakt, iż kasztanowiec zwyczajny świetnie sobie radzi w walce z bakteriami oraz stanami zapalnymi. Okrywa jest zielona, kolczasta, a nasiona kuliste, pokryte błyszczącą brązową skórką, wewnątrz wypełnione białym miąższem. Właściwości i zastosowanie owoców kasztanowca.
Effects of accessory components on clinical and microcirculatory efficacy. Europy, Ameryki Północnej oraz Azji wschodniej. Aesculus hippocastanum L.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.