środa, 23 marca 2016

Jak pielęgnować odleżyny

Zmiany takie powstają najczęściej w miejscach, które stykają się z podłożem, a są to najczęściej okolice kości krzyżowej, kości ogonowej, pośladków, pięt, bioder. Odleżyny to uszkodzenia skóry oraz znajdujących się pod nią tkanek i kości, które pojawiają się w czasie długiego leżenia. Odleżyny mogą doprowadzić do zakażenia organizmu, a nawet śmierci chorego. Trudno je leczyć, łatwiej im zapobiegać.


Odleżyny takie mają charakterystyczny czarny, czasami brązowy kolor, który pochodzi od j i twardej lub miękkiej martwicy. Są to głównie odleżyny głębokie IV, a nawet V stopnia. Martwica znajduje się w dnie na całości rany lub jej części. Często występują w takich odleżynach uchyłki i kieszenie. Poznaj nasze porady i ciekawostki na temat leków, kosmetyków, wyrobów medycznych oraz zdrowego stylu życia.


Według danych WHO 1mln osób poddanych zabiegom chirurgicznym cierpi z powodu powikłań. Mimo restrykcyjnych wymogów dotyczących opieki nad pacjentem, problemu wciąż nie udaje się całkowicie wyeliminować. Istnieją jednak skuteczne metody leczenia, które w znacznym stopniu poprawiają komfort życia chorego i przyspieszają proces prawidłowego gojenia się ran.


Pielęgnacja obłożnie chorego powinna uwzględniać postępowanie przeciwodleżynowe, ponieważ długotrwałe przebywanie w jednej pozycji sprzyja miejscowym zaburzeniom krążenia, a w konsekwencji niedokrwieniu i uszkodzeniu tkanek. Odleżyny bardzo trudno goją się i są kosztowne w leczeniu, a przede wszystkim sprawiają. Powstają rany od naskórka aż do tkanki kostnej włącznie. Odleżyny stanowią poważny problem nie tylko medyczny ale również psychospołeczny.


Zmieniaj ułożenie ciała chorego – nie rzadziej niż co godziny. Unikaj układania go całkiem na boku, bo duży ucisk sprzyja powstaniu odleżyny w okolicy kości biodrowej. Powstałe odleżyny trzeba w odpowiedni sposób pielęgnować. Oczyszczanie odleżyn czy też używanie specjalnych opatrunków i ich regularna wymiana może pomóc w zwalczaniu powstałych już urazów skórnych.


Na rynku dostępne są również maści i kremy, które pomagają w gojeniu się ran po odleżynach. Które środki z apteki mogą przydać się do zabiegów higienicznych – podpowiada ekspert allecco. Udar, wylew, choroba Parkinsona czy Alzheimera – wszystkie unieruchamiają pacjenta na wiele tygodni, a nawet lat, w łóżku. Leczenie odleżyn i pielęgnacja osoby starszej. Co to są odleżyny i skąd się biorą?


Odleżyna to owrzodzenie martwicze spowodowane długotrwałym uciskiem na tkanki (najczęściej spowodowane rzadko zmienianą pozycją leżącą chorego i złą pielęgnacją, czy opieką nad osobą starszą bądź chorą leżącą), a co za tym idzie zaburzenie ukrwienia w miejscu ucisku. Dlatego, gdy się one pojawią, zawsze skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką specjalizującą się w leczeniu ran. To osoby, które podpowiedzą Ci jak pielęgnować odleżyny , czym leczyć odleżyny oraz jak zapobiegać odleżynom jeszcze przed ich wystąpieniem.


Podczas opieki nad osobą przewlekle chorą warto używać materaców przeciwodleżynowych, które skutecznie chronią przed powstawaniem odleżyn. Opatrunki te mają w sobie dużą zawartość wody (92- ) tzn. Powodują znaczne uwodnienie odleżyny, co sprzyja oczyszczaniu rany.


Wskazaniem do stosowania tego typu opatrunków są powierzchowne i niegłębokie rany. Utrzymuje się go przez dni. Odleżyny to rany pojawiające się na skórze wskutek długotrwałego ucisku lub tarcia. Odleżyny występują głównie u osób przewlekle chorych, unieruchomionych w łóżku lub na wózku inwalidzkim.


Ponadto odleżynę należy odpowiednio pielęgnować. Polecam opatrunki koloidowe i hydrożele, np granuflex, ale to powinna wykonywać pielęgniarka środowiskowa. Czy opiekunowie w rodzinie mogą coś zrobić, żeby pomagać w leczeniu rany? Jak babcia była jeszcze w. Odleżyny obniżają jakość życia, stanowią źródło dolegliwości, bólu, są przyczyną izolacji społecznej, zmniejszenia aktywności ruchowej, są utrapieniem rodzin i otoczenia chorego. Jeśli rany jednak się pojawią należy pamiętać o czterech zasadach skutecznego gojenia odleżyn i innych ran przewlekłych, czyli takich, które goją się powyżej tygodni:.


Stosowanie miejscowych leków antyseptycznych, które działają na szerokie spektrum drobnoustrojów i mają niską cytotoksyczność (leki na bazie octenidyny). Aby poznać odpowiedzi na te pytania zapoznaj się z naszym blogiem. Pamiętaj, że odleżyny u osób starszych stanowią poważny problem. Mogą one przysporzyć Twojemu podopiecznemu dużo bólu,. Jeśli zanosi się na dłuższy pobyt w szpitalnym lub domowym łóżku, przy okazji powrotu do zdrowia i leczenia mogą się pojawić odleżyny.


Jeśli zajmujesz się osobą z odleżynami, która ma ograniczoną możliwość ruchu, dowiedz się, jak ją pielęgnować. Dla osoby leżącej w szpitalu lub domu opieki odleżyny mogą być problemem. Pojawiają się one u osób przykutych do łóżka, nie mających wystarczająco dużo ruchu. Odleżyny w większości występują u ludzi sparaliżowanych oraz niepełnosprawnych i mają charakter brzydkich owrzodzeń skóry, często sięgających aż do kości.


Wiedza o tym, jak zapobiegać odleżynom, jak pielęgnować skórę osoby leżącej oraz jakie czynniki mogą sprzyjać odleżynom jest niezbędna dla każdej osoby, mającej jako podopiecznego osobę leżącą. Odleżyna to zmiana skórna, która powstaje u osób leżących na skutek unieruchomienia i ucisku. Pielęgnowanie tkanki ziarninowej i brzegów rany Ważnym wskaźnikiem jakości procesów naprawy we wtórnym gojeniu się ran jest istnienie i specyfika tkanki ziarninowej.


Tkankę ziarninową można określić jako „przejściową jednostkę narządową, reagującą bardzo wrażliwie na wpływy egzogenne i czynniki zakłócające.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty