wtorek, 22 marca 2016

Choroba żył

Powszechna lecz niedoceniana przypadłość współczesnej cywilizacji. Na choroby żył cierpi około osób do 20-go roku życia, mężczyzn i kobiet w wieku średnim, oraz aż sześćdziesięciolatków. Jest to więc schorzenie niezwykle rozpowszechnione, ale niestety przez wielu niedoceniane jako będące realnym zagrożeniem zdrowia, i w związku z tym często diagnozowane.


Przewlekła niewydolność żylna, spowodowana zastojem krwi, objawia się zmianami patologicznymi w obrębie skóry i tkanek podskórnych. Kobiety chorują 2–razy częściej niż mężczyźni. Jaki jest prawidłowy mechanizm przepływu krwi z kończyn dolnych do serca? W przypadku objęcia procesem zakrzepowo-zapalnym żył głębokich uda lub miednicy mniejszej występuje ból i obrzęk całej kończyny. Choroba może też dotyczyć żył głębokich, np.


Choroby naczyń - tętnic i żył czyli epidemia naszych czasów. Wideoczat z ekspertem - twojezdrowie. W tym tygodniu w cyklu „Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM” zajmowaliśmy się chorobami żył.


Naszym ekspertem był dr Łukasz Paluch, chirurg naczyniowy. Zapalenie żył głębokich w nodze i żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. Zakrzepowe zapalenie żył głębokich rozwija się z zapalenia żył powierzchownych i może prowadzić do żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Zapalenie może powstać jako powikłanie cewnikowania żył, u osób z bakteriemią spowodowaną np.


Buergera czy choroba Behçeta. Przyczyną zakrzepowego zapalenia żył jest powstający w żyłach skrzep, który najczęściej tworzy się w obrębie kończyn dolnych. Zakrzep powstający w głęboko położonych naczyniach krwionośnych całkowicie lub częściowo zatyka je, hamując. Wędrujące zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych to nawracające zapalenie żył o zmiennej lokalizacji.


Może obejmować zarówno kończyny dolne jak górne. Dolegliwość występuje głównie u kobiet i przebiega zazwyczaj bez powikłań. U niektórych pacjentów może dodatkowo występować zakrzepica żył głębokich, która zwiększa ryzyko zatorowości płucnej. W wielu przypadkach są to predyspozycje genetyczne. Choroby żył dotykają pacjentów obojga płci w różnym wieku.


Mimo że układ żył u obojga płci jest taki sam, to tego typu dolegliwości u kobiet przed r. Mają na to wpływ nie tylko hormony wydzielane przez organizm kobiety w sposób. Związane z nią powikłania stanowią bardzo istotny problem współczesnej medycyny. Pojęcie choroby zawiera w sobie dwa elementy: zakrzepicę żył głębokich i zator tętnicy płucnej. Lekarze do oceny wydolności żył głębokich oraz zastawek żył kończyn dolnych w celu stwierdzenia przewlekłej niewydolności żylnej, jak również by rozróżnić żylaki pierwotne od wtórnych, poddają pacjentów próbom czynnościowym Trendelenburga, Perthesa i Pratta.


Lista tematów związanych z tagiem choroby żył. ZŻG to powstanie zakrzepu w układzie żył głębokich (pod powięzią głęboką) kończyn dolnych, rzadziej górnych. Zakrzepicę innych żył głębokich (np. żyły wrotnej) traktuje się jako odrębne jednostki chorobowe.


Jak objawia się zakrzepica żył kończyn dolnych? Choroby układu krążenia – schorzenia narządów i tkanek układu krążenia, w szczególności serca, tętnic i żył, nazywane również chorobami układu sercowo-naczyniowego. Zakrzepica żył kończyn dolnych to bardzo częsty stan kliniczny. Historycznie ich rozpoznawaniem i leczeniem zajmowała się interna.


Choroba żył

Obecnie są domeną kardiologii, natomiast leczeniem operacyjnym zajmują się chirurgia naczyniowa, kardiologia inwazyjna oraz kardiochirurgia. Wiele mężczyzn i kobiet w Polsce cierpi na przewlekłe choroby żył często nie zdając sobie z tego sprawy bez odpowiedniej diagnostyki pod okiem specjalisty. Predyspozycje do chorób żylnych często są o podłożu genetycznym jednak ważną rolę odgrywają również czynniki zewnętrzne jak. Kompleksowa diagnostyka i leczenie chorób żył.


Naszym pacjentom możemy zaproponować wszystkie dostępne metody leczenia przewlekłej niewydolności żylnej. Wykorzystujemy najnowocześniejsze metody laseroterapii oraz termoablacji stosowanej także, jako miniinwazyjny sposób w leczeniu zaawansowanej choroby hemoroidalnej. Można przyjąć, że co piąty Polak cierpi z powodu żylaków a co sześćdziesiąty z powodu zespołu pozakrzepowego.


Choroba żył

Znacznie częściej choroby te dotyczą kobiet, tylko w ok. Także zapalenia żył, pęknięcie żylaka, czy zakrzepica są powodem do podjęcia leczenia flebologicznego. Wymienione objawy mogą wskazywać na przewlekłą niewydolność żylną, czyli stan, w którym dochodzi do zastoju krwi żylnej w żyłach.


Do rozpoznania choroby żył zwykle wystarczające jest badanie fizykalne. Skóra nad zmienioną zapalnie żyłą rzadko jest zaczerwieniona. Nieznane są dokładna przyczyna ani mechanizm choroby Mondora. Zapaleniem żył nazywamy schorzenie, które wiąże się z pojawieniem procesu zapalnego ściany żył. Zazwyczaj występuje on w żylakowato zmienionych żyłach.


W większości przypadków wraz z powstaniem zapalenia żył, tworzy się proces zakrzepowy. Sposoby leczenia obu chorób w dużym stopniu się pokrywają, jednak z uwagi na większe ryzyko zgonu oraz nawrotu choroby związane z zatorowością płucną, obowiązuje w niej bardziej „agresywne” leczenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty