piątek, 10 stycznia 2020

Zakrzepica żył głębokich objawy

Choroba ta prowadzi do zastoju krwi w kończynie, objawia się to zwykle obrzękiem i zaczerwienieniem, czemu często towarzyszy silny ból. Sporadycznie, w związku z dużym zastojem krwi w żyłach głębokich, dochodzi do zmiany zabarwienia skóry na niebieski (sinica) i uwidocznienia się żył powierzchownych. Zakrzepica żył - definicja. W skutek zaburzeń w prawidłowym przepływie krwi w żyłach mogą pojawiać się stany zapalne, których konsekwencją są uszkodzenia śródbłonka wyściełającego ściany naczyń krwionośnych.


W tych miejscach płytki krwi przyklejają się do śródbłonka, tworząc zakrzep. Większość przypadków zakrzepicy żył objawy są niezauważalne, jednak istnieją symptomy, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie.

Wbrew pozorom w przypadku zakrzepicy żył objawem nie są żylaki, ponieważ zakrzepica żył dotyczy żył głębokich, a nie powierzchownych. Dzieje się tak szczególnie na początku procesu, kiedy zmiany zakrzepowe są niewielkie, dotyczą naczyń w dalszych częściach kończyn i nie powodują istotnego utrudnienia w przepływie krwi. Trzeba wiedzieć, że nie zawsze występują wszystkie objawy przy zakrzepicy.


Często obecne są tylko niektóre z nich, a niekiedy zakrzepowe zapalenie żył głębokich może początkowo przebiegać całkowicie bezobjawowo, co znacznie utrudnia jego rozpoznanie i zwiększa niebezpieczeństwo wystąpienia poważnych powikłań. Zapalenie żył powierzchownych: objawy, przyczyny, leczenie. Okolice żył, w których trwa stan zapalny, są czerwone, obrzęknięte i bolą.


Do objawów zapalenia żył kończyn dolnych zalicza s. Do jej przyczyn należą min.

Po zastosowaniu odpowiedniej terapii zakrzepicę można całkowicie wyleczyć. Występuje najczęściej w żyłach kończyn dolnych, ale dotyczyć może także żył miednicy oraz kończyn górnych. Jakie są objawy zakrzepicy żył głębokich? U połowy pacjentów powoduje typowe obejmujące jedną nogę objawy: obrzęk kostki, stopy czy łydki, a nawet całej nogi, ból nogi, który nasila się podczas chodzenia, ale mija przy unieruchomieniu. Warto wspomnieć, że zakrzepica żył głębokich może przebiegać skąpo lub bezobjawowo.


Wymienione objawy jedynie sugerują jej istnienie. Potwierdzenie diagnozy uzyskujemy po zbadaniu pacjenta za pomocą aparatury dopplerowskiej. Do niedawna większość chorych była leczona w szpitalu z zastosowaniem heparyn standardowych. Jakie objawy są alarmujące i wskazują na zakrzepicę żył? Najpierw musimy sobie uświadomić, że istnieją dwa rodzaje zakrzepicy: zakrzepica żył powierzchownych i zakrzepica żył głębokich.


Ten drugi typ jest znacznie bardziej niebezpieczny i niesie ze sobą dużo większe ryzyko dla życia. Najczęściej dotyka kończyn dolnych. Może prowadzić do poważnych powikłań, ale każdy kto wie jak rozpoznać zakrzepicę i szybko rozpocznie jej leczenie, powinien ich uniknąć. Objawy zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej.


W wielu przypadkach zapalenie żył głębokich może wystąpić bez żadnych widocznych objawów. Gdy się pojawiają, zazwyczaj występują tylko w jednej kończynie dolnej i mogą obejmować. Jeżeli występują dolegliwości, to najczęściej jest to niewielki obrzęk stopy lub opuchlizna w okolicy kostki.

Czasami może wystąpić przeszywający ból podczas stawania na palcach, który ustępuje. Zaleganie skrzeplin w żyłach powoduje z czasem niszczenie ściany żylnej i destrukcję zastawek żylnych. Ponieważ nie daje charakterystycznych objawów, a jej następstwa mogą być niebezpieczne dla życia i zdrowia, bardzo ważne jest, by osoby znajdujące się w grupie ryzyka kontrolowały swój stan zdrowia.


Jak rozpoznać objawy zakrzepicy żył głębokich? Ryzyko zachorowania na zakrzepicę jest ściśle powiązane z wiekiem pacjenta. Według szacunków choroba ta dotyka w Polsce ok.


Jej najgroźniejszym powikłaniem jest zatorowość płucna. Warto rozważyć możliwość zabiegów rehabilitacyjnych, jednak przedtem konieczne jest wcześniejsze wykonanie. Należy pamiętać, że tylko w niewielkim odsetku przypadków występują wszystkie typowe objawy zakrzepicy żył głębokich.


W większości przypadków spowodowane tym zastojem krwi objawy zakrzepicy pojawiają się w ciągu kilku dni. Częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Bywa, że zakrzepica bardzo długo nie daje żadnych objawów.


Objawy kliniczne zakrzepicy zależą głównie od stopnia odpływu krwi żylnej z kończyny oraz występowania miejscowej reakcji zapalnej. Zastój krwi jest większy, gdy zakrzepica jest bardziej rozległa. Może być ona źródłem groźnego zatoru płucnego, który u pacjentów jest przyczyną zgonu. Obraz kliniczny zakrzepicy żył głębokich kończyny dolnej zależy od umiejscowienia i rozległości zakrzepu. Czasem dochodzi do progresji choroby i objęcia zakrzepicą również żył głębokich dlatego w przypadku nasilonych dolegliwości lub braku efektów leczenia należy skonsultować się z lekarzem.


Niestety schorzenie bardzo często nie daje żadnych objawów i pacjenci dowiadują się o chorobie przez przypadek, przy okazji diagnozowania zupełnie innej choroby. Pozostawiona bez leczenia nie tylko prowadzi do rozwoju powikłań, ale i zagraża życiu. Przyczyny, objawy i leczenie zakrzepicy żył głębokich Zespół Pageta-Shretera (zakrzepica żylna) jest konsekwencją ostrych zaburzeń krążenia spowodowanych skrzepami krwi, których pojawienie się można zaobserwować w głębokich żyłach barku. Wędrujące zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych to nawracające zapalenie żył o zmiennej lokalizacji. Może obejmować zarówno kończyny dolne jak górne.


Dolegliwość występuje głównie u kobiet i przebiega zazwyczaj bez powikłań. U niektórych pacjentów może dodatkowo występować zakrzepica żył głębokich, która zwiększa ryzyko zatorowości płucnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty