piątek, 25 stycznia 2019

Niedociśnienie

Niskie ciśnienie najczęściej pojawia się u kobiet oraz dziewcząt ciśnienie skurczowe spada w okresie dojrzewania. Dolegliwość ta jest charakterystyczna również dla sportowców. Hipotonia zazwyczaj nie wymaga leczenia. Dotyka każdej grupy wiekowej, choć najczęściej niskie ciśnienie występuje u dzieci (zwłaszcza w okresie dojrzewania), które są szczupłe i mają małą masę ciała.


Lekarze zapewniają, że niskie ciśnienie (hipotonia, niedociśnienie ) z reguły nie wymaga leczenia.

Marne to jednak pocieszenie, gdy czasem nawet nie można wstać z łóżka, bo kręci ci się w głowie. Na szczęście nad hipotonią, czyli zbyt niskim ciśnieniem, też można zapanować. Problem dotyczy około społeczeństwa. Wzmożona senność, ogólne osłabienie i mniejsza wydolność fizyczna to najczęstsze skutki hipotonii. Niedociśnienie nazywane jest inaczej hipotonią lub podciśnieniem.


Leczenie uzależnione jest od rodzaju choroby, która przyczyniła się do wystąpienia hipotonii wtórnej. Dodatkowo powinno się regularnie kontrolować wysokość ciśnienia tętniczego. Przyczyną niedociśnienia bywaj.

Objawy te mogą nasilać się pod wpływem wysiłku fizycznego lub obfitego posiłku, ponieważ wtedy dochodzi do redystrybucji krwi do pracujących mięśni lub zajętego trawieniem przewodu pokarmowego. Ciśnienie krwi - pomiar, normy, niedociśnienie , nadciśnienie. Umożliwia ocenienie stanu zdrowia pacjenta i zauważenie ewentualnych problemów zdrowotnych.


W społeczeństwie częściej występuje nadciśnienie tętnicze niż niedociśnienie. Osobom z hipotonię podaje się leki, które zwiększają napięcie żył oraz podnoszą ciśnienie krwi. Do leczenia hipotonii ortostatycznej stosuje się mineralokortykoidy, które są odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowego ciśnienia. Lista tematów związanych z tagiem niedociśnienie.


W stosunkowo rzadkich sytuacjach niedociśnienie jest objawem poważnej choroby, pojawia się wtedy zwykle w sposób nagły lub towarzyszą mu inne poważne objawy. Większość przypadków niedociśnienia to jednak niedociśnienie pierwotne uwarunkowane genetycznie i utrwalane przez określony tryb życia. Biorąc pod uwagę rolę, jaką wzrost ciśnienia odgrywa w rozwoju choroby niedokrwiennej serca i uogólnionej miażdżycy tętnic, wskazane są nawet niższe wartości. Za optymalne uważa się ciśnienie skurczowe mniejsze niż 1mmHg i rozkurczowe poniżej.


Nadciśnienie to podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi powyżej granic normy. Doświadczają go osoby z prawidłowym ciśnieniem, a nawet nadciśnieniem. Chwilowe niedociśnienie może się zdarzyć każdemu z nas, np. Pytanie nadesłane do redakcji.


Zacznę może od opisania sytuacji - w mojej rodzinie po kądzieli panuje „epidemia” niskiego ciśnienia, podobnie jak reszta krewniaczek, ja również od dziecka miałam je niskie i tak jak u pozostałej części familii, im jestem starsza, tym bardziej daje mi się ono we znaki. Może być ono związane z depresją, chwiejnością emocjonalną, czy zaburzeniami koncentracji i pamięci.

Może wystąpić na skutek krwotoku, oparzenia, długotrwałego odwodnienia czy infekcji. Zresztą wolę mieć niedociśnienie niż nadciśnienie. Mam krzywą przegrodę nosową ponoć. Kiedyś tak, jak byłam młodsza.


Przewlekłe niedociśnienie tętnicze stosunkowo rzadko jest przedmiotem zainteresowania lekarzy. Z klinicznego punktu widzenia największe znaczenie ma niedociśnienie samoistne (konstytucjonalne) i hipotonia ortostatyczna. Niedoczynność tarczycy to choroba spowodowana niedostatecznym stężeniem hormonów produkowanych przez gruczoł tarczowy. Jej objawy są tak różnorodne, że często zostają łączone z innymi schorzeniami. Szacuje się, że u kobiet niedoczynność tarczycy uaktywnia się niemal pięć razy częściej niż u mężczyzn.


Jakie są przyczyny choroby? Takie niedociśnienie nazywa się też samoistnym lub konstytucjonalnym. Hipotensja, niedociśnienie bądź hipotonia to najczęstsze nazwy stanu, który warunkuje zbyt niskie ciśnienie tętnicze. Co prawda, schorzenie nie jest zbyt częste, występuje u prawie dorosłych osób, ale najczęstszymi ofiarami są kobiety. Innym rodzajem jest niedociśnienie wtórne, które jest konsekwencją występujących chorób, przyjmowanych leków, czy pewnych niekorzystnych zachowań.


Obniżenie ciśnienia często występuje przy schorzeniach układu krążenia, cukrzycy, niedoczynnościach niektórych gruczołów endokrynnych (np. tarczycy, kory nadnerczy) lub infekcjach. Celem takiego leczenia jest zaadaptowanie układu krążenia do zmiany pozycji ciała, zwłaszcza do dłuższego przebywania w pozycji stojącej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty