poniedziałek, 14 stycznia 2019

Nasieniowód choroby

Choroby płuc - objawy, diagnoza, leczenie Zapalenie płuc Zapalenie płuc to schorzenie które bardzo często diagnozowane jest jesienią i zimą, kiedy nasza odporność spada i stajemy się bardziej podatni na infekcje. Schorzenie może być też powikłaniem pogrypowym. Obie choroby dają podobne objawy jednak leczy się je inaczej. Skręt jądra powstaje wtedy, gdy jądro obróci się w mosznie wokół własnej osi, co powoduje utrudnienie przepływu krwi przez naczynia i ogólnie zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu tego narządu.


Ból pojawia się znienacka i jest bardzo silny. Choroby te - zwłaszcza, gdy są nie leczone - mogą spowodować niepłodność mężczyzny, a niektóre, jak rak jądra, zagrażają życiu. Wiele schorzeń jąder dotyczy chłopców, nastolatków i mężczyzn do roku życia. Ale rak jądra atakuje także starszych mężczyzn, po 65. Zbudowany jest z narządów zewnętrznych - prącia i moszny, a także narządów wewnętrznych - jąder, gruczołów płciowych oraz dróg wyprowadzających nasienie.


Układ płciowy męski narażony jest przy tym na rozwój licznych dolegliwości. Wychodzi z worka mosznowego razem z naczyniami krwionośnymi i nerwami tworzy powrózek nasienny, następnie przechodzi przez kanał pachwinowy do jamy brzusznej wchodząc do gruczołu krokowego. Nasieniowód (łac. ductus deferens) – przewód wyprowadzający plemniki z najądrza. W pobliżu gruczołu krokowego nasieniowód rozszerza się, tworząc bańkę. Jej cechą charakterystyczną jest szerokie światło i obecność wysokich, rozgałęzionych fałdów błony śluzowej.


Głównym powodem występowania choroby jest wsteczny przepływ moczu, spowodowany zablokowaniem prawidłowej drogi odpływu. Mocz w niewielkiej ilości przez sterczowy odcinek cewki moczowej dostaje się do nasieniowodu i stamtąd dalej do najądrza i jądra. Najczęściej zapalenie najądrza jest powikłaniem zakażenia układu moczowego. Jest on przedłużeniem przewodu najądrza. W przebiegu najądrza wyróżnia się kilka części.


Pierwszą jest część jądrowa, która biegnie równolegle do najądrza. Dalej wyróżnia się część powrózkową znajdującą się w powrózku na. Drogi nasienne umożliwiają transport spermy i wyprowadzenie jej na zewnątrz organizmu.


Mam lata i od pewnego czasu (jakieś miesiące) zauważyłem, że przy lewym jądrze jest coś większego (grubszego) niż przy prawym. Infekcje te mogą prowadzić do niepłodności. Być może miałem to już wcześniej, a nawet może od zawsze, lecz nigdy nie przykładałem do obserwacji jąder takiej wagi. Z mojego punktu widzenia jest to chyba nasieniowó.


Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Dochodzi do patologicznego poszerzenia światła naczyń żylnych, które otaczają jądro oraz nasieniowód. Przyczyny żylaków powrózka nasiennego to też: dysfunkcja zastawek, krążenie oboczne, wrodzone choroby tkanki łącznej, ucisk z zewnątrz (np. przez guz), zakrzepica żylna.


W ponad przypadków żylaki występują po stronie lewej, wiąże się to z innym miejscem ujścia, przebiegiem i długością żyły jądrowej lewej. Ostatnio bez konkretnej przyczyny pojawił się u mnie ból lewego nasieniowodu. Nie był on ciągły, pojawiał się głównie przy próbie unoszenia jądra dłonią. Po dniach ból ustał, niemniej jednak nasieniowód jest dosyć wrażliwy i wyczuwalny jest delikatny dyskomfort w jego okolicy.


Początkowy jego odcinek jest kręty i biegnie ostro ku górze, równolegle do przyśrodkowej części najądrza (część jądrowa). Następnie łącznie z innymi składnikami powrózka. Możliwe, że okresowo jest w stanie zapalnym dlatego daje przemijające dolegliwości bólowe. Z reguły takie bóle zwiększają się przy dotyku. Gdy wystąpią te bóle należy pójść do lekarza i przebadać się.


Przepuklina pachwinowa jest jedną z najczęściej występujących przepuklin brzusznych. Częściej pojawia się u mężczyzn, niż u kobiet, potrafi bardzo długo nie dawać żadnych objawów, jednak zaniedbana prowadzi nawet do zagrożenia życia. W jaki sposób uniknąć powstania przepukliny, a jeśli się wytworzy, jak ją leczyć? Które sygnały i dolegliwości powinny być. Prawidłowo w worku mosznowym znajdują się jądra z przylegającymi najądrzami oraz powrózek nasienny zawierający nasieniowód i naczynia krwionośne.


Zawartość moszny jest dobrze wyczuwalna podczas badania palpacyjnego. Samodzielne badanie moszny polega na wykonaniu następujących.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty