Blaszkę miażdżycową można leczyć operacyjnie, choć dotyczy to nie tyle samej blaszki, co naczynia krwionośnego. Jeśli blaszka miażdżycowa zamyka znacząco światło naczynia, można stosować wewnątrznaczyniowe zabiegi mające na celu stabilizację blaszki i poszerzenie światła naczynia (np. balonik lub stent). Powstawanie blaszki miażdżycowej w świetle naczyń wieńcowych jest przyczyną choroby niedokrwiennej serca.
Wyróżniamy różne postaci choroby niedokrwiennej: dławica piersiowa stabilna (angina pectoris stabilis), dławica piersiowa niestabilna (angina pectoris instabilis), zawał serca (infarctus cordis) i nagła śmierć sercowa. Blaszka miażdżycowa zbudowana jest głównie z cholesterolu LDL.
Szczególnie groźne są blaszki niestabilne, grożące pęknięciem. Objawy stopniowego zamykania naczyń. Czynniki, które zwiększają ryzyko miażdżycy to nadwaga, zła dieta, brak ruchu i palenie papierosów. Blaszka składa się głównie z osadu wapnia, makrofagów oraz włóknika.
Uwypukla się do światła naczynia i zmniejsza jego średnicę. Może to powodować niedokrwienie narządów zaopatrywanych przez daną tętnicę. Miażdżyca jest przewlekłą chorobą zapalną tętnic.
Komórki zapalne oraz cholesterol pochodzący z krwi gromadzą się w ścianie naczynia, tworząc blaszkę miażdżycową. Dojrzała blaszka miażdżycowa. To krótka rurka wykonana z cienkiej siateczki. Często stenty nasącza się specjalnymi substancjami (np. rapamycyną), by na siatce nie osadzała się blaszka miażdżycowa.
Lista tematów związanych z tagiem blaszka miażdżycowa. W opisie zdjęcia RTG klatki piersiowej P-A, napisano m. Jak należy w tej sytuacji postąpić? Zakłada się, że komórki piankowate tworzące blaszki miażdżycowe nagromadziły lipidy, pochodzące od lipoprotein osocza krwi, drogą tzw. Blaszki miażdżycowe w tętnicy nerkowej negatywnie wpływa na pracę tego narządu. Choroba może być bezobjawowa lub doprowadzić do wystąpienia ciężkiego nadciśnienia tętniczego lub niewydolności nerek.
Zaburzenia pracy układu krwionośnego mogą powodować poważne komplikacje. Sprawdź, czy jesteś narażony na. Jeżeli powstanie w tętnicach wieńcowych, zaopatrujących serce, prowadzi do choroby wieńcowej. Z tego właśnie względu wyróżnić można m. Jeszcze innym problem, którego z pewnością bagatelizować nie można, jest miażdżyca aorty.
DESTABILIZACJA BLASZKI MIAŻDŻYCOWEJ A UDAR NIEDOKRWIENNY.
Niestabilna blaszka miażdżycowa jest podatna na pęknięcia. Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników. Przyczyną zwężenia jest blaszka miażdżycowa , zbudowana głównie z cholesterolu, która wyrasta ze ściany tętnicy, doprowadzając do zmniejszenia przepływu krwi (niedokrwienia), skutkującego niedotlenieniem narządów. Jednakże jeśli nie zmienimy szkodliwego stylu życia, wówczas zjawisko to będzie co jakiś czas nawracać. Po kilkudziesięciu latach blizna powiększa się, a wraz z nią blaszka miażdżycowa.
Do zmian miażdżycowych najczęściej dochodzi w wyniku czynników środowiskowych, czyli wszystkiego co składa się na niezdrowy tryb współczesnego życia: stres, dieta, brak ruchu, nałogi. Tymczasem zwężone blaszką miażdżycową tętnice wieńcowe są zbyt wąskie, by rozrośnięty mięsień dostał tyle krwi, ile potrzebuje. Dochodzi do niedotlenienia serca. Powoduje to bóle w klatce piersiowej zwane wieńcowymi (tzw. dusznicę bolesną).
Podstawą tego procesu jest gromadzenie się złogów lipidów, w tym cholesterolu, elementów morfotycznych krwi, węglowodanów i włóknika. W powstałym materiale blaszki odkładają się złogi wapnia. Z czasem ból taki pojawia się nawet po niewielkim wysiłku.
Stabilna blaszka miażdżycowa , posiadająca mocną ścianę może doprowadzić do zwężenia prześwitu tętnicy nawet o ponad , a to z kolei może powodować niedokrwienie mięśnia sercowego podczas zwiększonego zapotrzebowania na tlen (np. wysiłku fizycznego). Definicja i możliwości przyżyciowej identyfikacji niestabilnej blaszki miażdżycowej plaque), „niestabilna blaszka miażdżycowa ” (unsta- ble plaque) i „blaszka podwyższonego ryzyka” (high risk plaque). Określenia te odnoszą się do blaszki będącej potencjalną przyczyną ACS w przyszłości. Nie należy więc czekać, aż wszystkie tętnice zaopatrujące mózg będą skrajnie przewężone. Lekarz nakłuwa tętnicę udową, przez którą wprowadza wszystkie cewniki, stenty oraz bardzo ważny system zabezpieczający przed oderwaniem się blaszki miażdżycowej i jej popłynięciu z prądem krwi do mózgu, co skutkowałoby udarem.
Wynik jest o tyle spektakularny, że.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.